Miksi passi

Tyhmyri

Miksi ihmeessä aina Suomesta lähtiessä takistetaan että passi on tullut mukaan kun sitä ei missään muualla Euroopan sisäisillä lennoilla tarvita.

Tarvitaanko tuo passi ihan oikeasti vai onko kyseessä jokin vanha jäänne.

8

2289

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai EU-henkkari

      pitää olla mukana Euroopassa, vaikka rajalla ei tarkastetakaan.

      • tarkistetaan

        rajoilla joskus, mutta saatetaan tarkistaan vaikkapa ihan keskellä kirkasta päivää keskellä katua. Ja silloin pitää olla nimenomaa passi tai virallinen EU-paperi mukana. Helpottaa asioiden käsittelyä ratkaisevasti. Nim. kokemusta on!


    • EU-maissa

      EU:n sisällä liikkuessa pitää pystyä todentamaan henkilöllisyys, ihan niin kuin aina ulkona liikkuessa. Passi on vain yksi tapa henkilöllisyyden todentamiseen, muukin ko. maassa tunnustettu henkilölisyystodistus käy. Suomalaiset henkilöllisyystodistukset eivät yleensä käy (sama toimii molemmin päin, esim. hollantilainen henk.tod.korttini ei kelpaa Suomessa).

      Passi taas tarvitaan kaikilla kansainvälisillä lennoilla. Lentoyhtiö on velvollinen tarkistamaan sen, eikä koneeseen saa päästää henkilöä ilman asiaankuuluvaa passia. Eli Suomesta vaikkapa Hollantiin voi ajaa autolla ilman passia (kunhan pitää mukana jonkun henk.todistuksen), mutta lentäen tuo ei ole sallittua.

      Oma asiansa on se, tarkistetaanko passia / papereita, vai ei. Ei ole kovin harvinaista, että joku lentää ensin toiseen maahan, ja paluulennolle noustessa vasta huomataan että passi puuttuu. Sille lennolle ei sitten pääse, vaan tulee reissu paikalliseen konsulaattiin, josta väliaikaisen passin saa yleensa parissa tunnissa.

      • lo_siento

        >>EU:n sisällä liikkuessa pitää pystyä todentamaan henkilöllisyys, ihan niin kuin aina ulkona liikkuessa.>>

        Lauseen loppuosasta: olen ymmärtänyt, ettei Suomessa Suomen kansalaisen tarvitse kantaa mukanaan ulkona liikkuessaan henkilötodistusta, jos ei sitä itse halua. Vai tarkoititko tuolla vain jonkin toisen EU-maan kansalaista vieraassa EU-valtiossa?

        >>Eli Suomesta vaikkapa Hollantiin voi ajaa autolla ilman passia (kunhan pitää mukana jonkun henk.todistuksen), mutta lentäen tuo ei ole sallittua.>>

        Onkohan todella näin? Miksei kuvallinen henkilötodistus kelpaisi EUn sisäisellä lennolla?

        Tosin itse käytän passia edelleen, koska en ole nähnyt mitään hyvää syytä kuvallisen henkilötodistuksen hankkimiseen.


      • dkjhdkjg

        "Suomalaiset henkilöllisyystodistukset eivät yleensä käy.."
        "Passi taas tarvitaan kaikilla kansainvälisillä lennoilla. Lentoyhtiö on velvollinen tarkistamaan sen, eikä koneeseen saa päästää henkilöä ilman asiaankuuluvaa passia."

        Höpö höpö... Pohjoismaisilla lennoilla riittää (jopa) suomalainen ajokortti (pohjoismainen passivapaus - peruskouluasiaa!) ja suureen osaan muutakin Eurooppaa käy matkustusasiakirjaksi uudenmallinen henkkari.


    • minulta

      on aina kysytty passi euroopassa, jopa maiden sisäisillä lennoilla.

    • Pade

      Uskokaa jo nyt hyvät ihmiset: AINA matkustessanne tarvitaan joku matkustusasiakirja. Passi tai '99 jälkeen myönnetty henkilökortti. Ajokortti EI ole matkustusasiakirja. Vaikka ois kuinka EU- tai Shengen-maa, henkilöllisyys täytyy jotenkin osoittaa. Tähän on paras passi. Se on kyllä kumma, jos kaverit kertoo, ettei mitään tarvita. Silloinhan tänne vois kuka tahansa Elvis Presley tulla henkseleitään levitteleen ja sanoa, et olen Eu-maasta.

      • ID2

        EU:n alueella passi sekä uudenmallinen ID-kortti käyvät. Esm. sakemannit ovat kovastikin tottuneita matkustamaan ainoastaan ID-korttinsa kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      87
      2049
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      39
      1323
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      136
      993
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      214
      933
    5. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      80
      820
    6. 95
      803
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      714
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      72
      685
    9. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      51
      680
    10. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    11. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      69
      621
    12. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      601
    13. 37
      551
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      452
    17. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      449
    18. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      444
    19. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    20. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    Aihe