Lyhyesti: onko biokemian pääsykoe paha?
Jos osaa kemiasta perusjutut ja lukion opin verran solubiologiaa sekä paperit on ämmän luokkaa, onko mahdollisuuksia päästä Oulun biokemiaan taikka sitten vain kemiaan (näillehän kemian koe on sama)?
Jos osaa kemiasta perusjutut ja lukion opin verran solubiologiaa sekä paperit on ämmän luokkaa, onko mahdollisuuksia päästä Oulun biokemiaan taikka sitten vain kemiaan (näillehän kemian koe on sama)?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eikös ouluun ole se solubiologian pääsykoekirja biokemiaan? Ainakin viime vuonna oli. Itse olin viime vuonna turun ja helsingin biokemian kokeessa, ja niissä kyllä kysyttiin paljon asioita solubiologia kirjasta. Mutta kaikkeahan ei kuitenkaan tarvitse osata, turkuun pääsi melko alhaisillakin pisteillä. Katso, jos löydät vanhoja pääsykokeita, niistä selviää hieman millaisia tehtäviä kokeessa voi olla. Solubiologian kirja menee reilusti yli lukion solubilsan. Mutta jos osaat kemian hyvin, niin uskon että sulla on ihan hyvät mahkut.
on mahdollista päästä. Kemiaan pääsee kuitenkin helpommin sisälle, joten se kannattaa laittaa toiseksi vaihtoehdoksi. Jos kuitenkin haluat myöhemmin biokemialle, voit hakea pääsykokeiden kautta uudestaan tai sisäisen siirron kautta, kunhan on saanut tarpeeksi opintopisteitä.
Kemian puolelle on melko helppo päästä, joten ehdottomasti kannattaa hakea myös sinne (jos kerran samalla kokeella voi hakea). Biokemian ja kemian opintoihin kuuluu todennäköisesti ainakin samoja kemian opintoja, joten vuoden kemian opiskelu ei mene hukkaan. Ja siinä tapauksessa, jos pääset vaan kemiaa lukemaan, voithan jo ensimmäisenä vuonna suorittaa biokemian kursseja. Toivotaan että pääset suoraan biokemiaan.
Suurkiitokset kaikille asiallisista auttavista vastauksista :)
Ei täällä aina saa yhtä kivaa kohtelua.