tietääkö kukkan mistä voisi johtua kun 4kk vanhalla koiruudellamme on yököttävän hajuinen pissa... jos sattuu että vahinko tulee sisälle meinaa koko perhe oksentaa! Pissa on keltaista ja siis todella pahan hajuista!!!!!!!! pennulla ei ole virtsatie tulehdusta.
pissan vahvahaju???
yököttää
6825
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos virtsa on kovin tummaa, saa ötökkä liian vähän nestettä. Pätee myös ihmiseen, ei vain koiraan.
toisella chow pennulla ollaan samaan kiinnitetty huomiota,hyvin tummaa ja erittäin pahanhajuista pissaa,mutta pentu on todellinen litrahuuli,eli juo paljon enemmän kuin tarvitsee ja terveeksi on todettu hänetkin.
Mikähän sitten voisi olla syynä... Ravinnon huono imeytyminenkö? Että jää enemmän imeytymättä joka tulee sitten pissan mukana ulos? Sehän sen värin ja hajun tekee. Eli ruoansulatuksellinen juttu. Sitähän voipi myös parantaa, vaikkei mikään sairaus olekaan.
mäkin ajattelin,eli voi johtua proteiiniuriasta. Eli proteiinit ei ruoasta imeydykään kunnolla vaan tulevat virtsan mukana. Kysyisin eläinlääkäriltä sinuna.
tutkittu,koska huomiotaherättävän poikkeuksellisesta hajusta on kyse,pitkäkarvainen kun on niin arvatkaapa haiseeko jalkoväli? =(
Ruokaa on kertaalleen vaihdettu,eli eläessään on kolmea eri merkkiä syönyt,aina sama juttu...
vaan kestää pahaa hajua??? No ehkä sen sietää kun muuten ystävämme on mitä ihanin!!!!