Eipä fuji kestänyt.

nyyh nyyh

Eipä tosiaan Fuji finepix S5000 kauaa kestänyt.Heti kun takuuaika meni umpeen,niin tuli vikoja. Pahin vika on se,että salama ylivalottaa kuvat väkisin,siis salaman teho on muuttunut ihan liian tehokkaaksi itsekseen.Siitä on seurauksena se,että salamaa käytettäessä myös paristot tai akut tyhjenee jo muutaman kuvan jälkeen tyhjäksi.Mitkään säädöt ei auta ylivalotukseen salamakuvauksessa.Toinen ilmennyt vika on se,että kun virran laittaa päälle,niin eipä tapahdu mitään.Pitää montakertaa rassata kytkintä edestakaisin ennenkuin virta tulee lopulta päälle. Tämmöisiäkö nämä kamerat on ,olen kyllä pettynyt.Liike mistä ostin kameran,sekin on lopettanut toimintansa,mitä teen?Kannattaisiko itse korjuutta kamera omillaan vai ruveta etsimään uutta Canonia jostakin? Onko muilla sama ongelma?

5

1242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fujisti minäkin

      minulla tasan sama malli s5000 melkein 3 vuotta jatkuvassa käytössä ja olen todella tyytyväinen, ei ollut ikinä mitään vikaa ja kamera on todella kovassa käytössä...

      • nyyh nyyh

        Kyllä minäkin kyseisellä fujillani paljon kuvasin ja on ollut kyllä kovalla käytöllä,mutta en kuitenkaan ole käsitellyt sitä väärin tai kovakouraisesti.Tulipahan kokemusta digikameroista etteivät kestä pitkään,ja korjauskustannukset ovat niin kalliit,että samalla rahalla saa uuden.Tilapäisesti ainakin on nyt siirryttävä filmiaikaan,aikaan jolloin kamerat kesti!


      • fujisti minäkin
        nyyh nyyh kirjoitti:

        Kyllä minäkin kyseisellä fujillani paljon kuvasin ja on ollut kyllä kovalla käytöllä,mutta en kuitenkaan ole käsitellyt sitä väärin tai kovakouraisesti.Tulipahan kokemusta digikameroista etteivät kestä pitkään,ja korjauskustannukset ovat niin kalliit,että samalla rahalla saa uuden.Tilapäisesti ainakin on nyt siirryttävä filmiaikaan,aikaan jolloin kamerat kesti!

        kannattaisi ehkä kuitenkin käydä näytillä kameran kanssa jossain liikkeessä, ehkä se on pienestä kiinni ja saisit sen vielä kuntoon!


    • pekuuli

      Mulla ollut 3 vuotta,ei mitään vikaa vielä,saitkos maanantaiaamun tuotoksen vahingossa...
      toivottavasti pystyy jossain korjaamaan.

    • finepiks

      Vajaan vuoden vanha S5500 oireilee samaan tyyliin, salama on aina täysillä AUTO modessa eli kuvat palaa puhki.

      Virtakytkin jokus sekoilee myös mutta ei vaikuta olevan varsinaisesti rikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      43
      3703
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2404
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      32
      1955
    4. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      19
      1709
    5. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      17
      1669
    6. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1588
    7. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      97
      1499
    8. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1447
    9. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      22
      1399
    10. Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?

      Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko
      Ikävä
      92
      1332
    Aihe