Näin viime yönä unta siitä että olin kuu. Silmäni olivat samaa kuin pintani, jokaisella tomuhiukkasella katselin linnunrataa ympärilläni koko pyöreällä olemuksellani. Panoraamaa kerrakseen. Tähtisumuja näin, leikkisiä pyrstötähtiä ja kolhiintuneita sputnikeita. Muutama hassu ufonretale kisaili maanpuoleisella taivaalla. Pikku Triathlonin suunnassa nousi valtava harsomainen "pilvi", liilan ja keltaisen värinen, keskellä kohisevaa mustuutta. Kuin jonkin avaruusmustekalan tuotos.. Pimeässä tyhjässä mustuudessa itsevalaiseva värisumu.. Heh.(Juoppohullun päiväkirjastako..)
Luulin tuntevani planeetanihollani henkäyksen aurinkotuulta ja se tuntui jokseenkin mukavalta. Huvikseni nostatin maalaisten vettä ja laskin merenpintaa yhtäkkiä saman tien. Näytin juoksevalle tietä ja vetäydyin Tanskan vuoristojonon taakse kun mies etsi toista suutuspäissään. Sekotin koirat, ihmiset ja nostatin vettä lisää. Näin hyvyyttä ja pahuutta, ohjailin kaikkea. Jotkut palvoivat minua pienessä maassa lähellä pohjoisnapaa. Eläimet juoksivat minne sattuu ja japanilaisetkin parittelivat aivan väärään aikaan. Se oli eri metka uni.
Luulin tuntevani planeetanihollani henkäyksen aurinkotuulta ja se tuntui jokseenkin mukavalta. Huvikseni nostatin maalaisten vettä ja laskin merenpintaa yhtäkkiä saman tien. Näytin juoksevalle tietä ja vetäydyin Tanskan vuoristojonon taakse kun mies etsi toista suutuspäissään. Sekotin koirat, ihmiset ja nostatin vettä lisää. Näin hyvyyttä ja pahuutta, ohjailin kaikkea. Jotkut palvoivat minua pienessä maassa lähellä pohjoisnapaa. Eläimet juoksivat minne sattuu ja japanilaisetkin parittelivat aivan väärään aikaan. Se oli eri metka uni.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tanska tai Norja, samantekevää kuu-akalle.. X )
Moisista shamanistisista näyistä olen toistaiseksi vain haaveillut.Toivon isona kasvavani yhtä isoksi kuin kuu.Iuh!
Kuun kokoinen ihminen.. *näkee edessään orastavan paino-ongelman*
Tämänhän ihmislapsen voisi pumpata täyteen heliumia, tulpata,sähköistää, asettaa giganttinen eli valtava säästöhehkulamppu suuhun, naru jalkaan ja sitte- eiku taivaalle! Saataisiin maahan sellainen stratosfäärikuu. Vähän kuin kohdevalo - voisi liikutella esimerkiksi sissisotaa valaisemaan itäiselle maalle.. Se olisi jotain!
Unet ovat ihmisen parasta aikaa.. ; )
voisi myös kuvitella saavuttavansa nirvanan.Orastava orava./Ihmisääni kuullostaa hassulta,kun ihminen on täynnä heliunia ja mitäs muuta...välillä en tiedä,olenko hereillä vai valveilla ja se on hauskaa.Lentounia/todellisuutta saisi olla enemmän.Noidalle terveiset Jakomäen kirjastolta:)
voi myös antaa elämän pelottavuuden tunne-eroottisen latauksen. Hereillä vai valveillä? Jos housut kastuu, kuinka olen?
Nirvana lienee yleisin tunnetila kevään hormoonitasosta!
Sulle myös Susi siellä aromaalla bluesinmakuiset nirvanaanvievät tunnelataukset täästä pikkukyläpahasesta!
Pitäskö vetää toinen varvi?Hmm...Noh,kevät nyt on just tämmöstä aikaa.Vieläkö se sitä bluesia soittaa ja tukkaa repii?;) T:Aromaan mansikka.
se vetää sitä bluesia...mut hiukset pysyy päässä, mä luulen et on omaa tahtoa sen verran ;)
Aromaan mansikat on aikas makeita :)
Kun niin tekee mieli niitä isoja kesäisiä,tuoreita mansikoita.*Lääh*
pelottaa! Voisitko ystävällisesti ensin hyristä.. hyrr hyrr hyrrrh..näin! Ja sitten vasta Grrrrrrrrrhhh!
Menikö paremmin?*Pyörittelee peukaloitaan silmät suurina*(Kysy,miksi minulla on niin suuret silmät?)
suuri suu?
Ei siksi,että voisin syödä paremmin mansikoita,vaan siksi,että se on zätti-evoluutioni tulos:D
Kirjastoaika tuli käytettyä tehokkaasti:D/Palatkaamme mansikka-astioille:)
oven apposen auki ja laitan kynttilät palamaan merkiksi sinun tulla ;)
Tanskassa ei ole vuoria.
Toivoo saharanmeri.