Mikä avuksi? Pensaako?
Vanhat purjenumerot pois
18
4090
Vastaukset
- ensiksi...
Liimatut numerot lähtevät yleensä parhaiten ihan repimällä. Aloittaa vaan varovasti reunasta. Liimajäämien poisto onkin sitten kinkkisempi juttu, asetoni, etanoli, isopropanoli auttanevat kaikki sekä pino rättejä. Silti hieman liimaa tuppaa aina jäämään kudoksen sekaan likaa keräämään.
- ksylettää
Ksyleeniä liimatahrojen poistoon. Apteekistakin taitaa saada. Mutta seutukunnasta riippuen on muitakin ostopaikkoja.
- Antsu*
Asetonit ja etanolit (ei muuten liuota liimaa) haihtuvat nopeasti ja ovat siksi hankalia. 3M valmistaa tarkoitukseen erittäin sopivaa cleaneria ja jostain kuulin samantapaista olevan jopa Biltemasta saatavana. Tavaran tunnistaa hyvin sitruunan tuoksusta, sitruunaöljy onkin aineen pohjana. Ainakin 3M cleaneria saa spraypullossa tarkoitukseen sopivassa koossa. Jäämät ovat huuhdeltavissa vedellä. Muutoin edellinen ohje oli oikea.
- s/y Avec
Liimatahroihin ihan tavallinen bensa on ylivoimaisen edullinen ratkaisu. Myös veneen rungossa oleviin poistettuihin (sponsori-)tarroihin ja kilpailunumeroihin. Maalikaupasta saa esim ksyleeniä ja asetoonia. Mutta kokeile pienellä määrällä bensaa, voi säästyä pitkä sentti. Ja ole varovainen, bensa nimittäin syttyy suht herkästi, ja pönttö voi muutenkin mennä sekaisin. Ulkona, räntäsateessa on paras.
- Biltema
spray on toiminut metallipinnoilla hyvin. Eli fillarista poistanut tarroja.
Ihmettelin tässä annettuja ohjeita...kestääkö purjekangas oikeasti bensaa/acetonia/jne. Eli uskaltaisikohan itse kokeilla esim. bilteman tököttiä purjeeseen?
- sitä
ksyleeniä, saa kaikista rautakaupoista ja vaikka Biltemasta. Metallipurkki, jossa kierrekorkki päässä (yleensä) ja lukee isolla ksyleeni.
- knh
Älä perkele usko näiden laituripurjehtijoiden vinkkejä, eivät tiedä mistä puhuvat.
Asetoni tms. toimii, mutta ei enää sitten kun numerot on jo revitty. Homma menee siis niin, että asetonia levitetään purjekankaan läpi numeroiden taakse, silloin liima irtoaa purjekankaasta. Jos numerot repii irti, niin kakka on jo housussa, asetonilla pystyy enää vain levittämään liimaa purjekankaassa.
Kärsivällisyyttä tarvitaan, asetonin pitää liuottaa tarrat irti. Toimii tietysti vain dacron-räteillä.
Nuo 95E:tä suosittelevat kuolevat onneksi nuorena. Jos pensaa käyttää mihinkään puhdistustarkoituksiin, niin kannattaa panostaa puhdistettuun pullotavaraan, on vähän terveellisempää. - lähtee
Itse ostin purjeen pari vuotta sitten Ruotsista ja siitä piti swedunumero saada pois. Ylivoimaisesti paras aine on Oulun puutärpätti. Sillä lähti tosi helposti liimajäämät pois. Asetonilla ei lähtenyt ollenkaan ja hajukin on kamala.
- jäämät
Eikös puutärpätti ole sen verran öljyistä että luulisi jättävän laikkuja purjeisiin?
- lähtee
jäämät kirjoitti:
Eikös puutärpätti ole sen verran öljyistä että luulisi jättävän laikkuja purjeisiin?
Pyyhin purjeen saippualiuksella ja huuhtelin sientä käyttäen. Hyvin on uudet numerot pysyneet eikä ole läikkiä. Liima lähti todella helposti. Ainoa huono puoli on se, että rätit voivat syttyä auringossa itsestään.
- Hukassa...
Herää kysymys, puhutaanko täällä omista kokemuksista vai toistetaanko ulkomuistista laiturijuoruja tai jotain vanhoja keskusteluja.
Eli miten nyt on. Xyleeni, asetoni, bensiini, puutärpätti vai tuo joku ihmeellinen 3M:n litku? Xyleeni on noista ainakin kaikkein vittumaisin ja epäterveellisin aine. Lotrataanko ennen numeron repimistä vai repimisen jälkeen? Kuka on tehnyt tän oikeasti?- Ansu*
Aika monet purjenumerot on 3M aineella poistettu ja vaihdettu toisiin. Purkki on ollut jo useamman kerran lainassa, kun käytetyt optaripurjeet ovat vaihtaneet omistajaa. Sillä lähtee muuten kuivahtanut maalarinteippikin.
- nimeltä?
Ansu* kirjoitti:
Aika monet purjenumerot on 3M aineella poistettu ja vaihdettu toisiin. Purkki on ollut jo useamman kerran lainassa, kun käytetyt optaripurjeet ovat vaihtaneet omistajaa. Sillä lähtee muuten kuivahtanut maalarinteippikin.
Mikäs tuon 3M:n aineen tarkka nimi on? Onko ihan rautakaupan perustavaraa?
- perskeles.
nimeltä? kirjoitti:
Mikäs tuon 3M:n aineen tarkka nimi on? Onko ihan rautakaupan perustavaraa?
Veikkaan, että 3M aine on ksyleeniä. Sitä käytetään nimenomaan liiman poistoon. Ksyleenin kanssa toimitaan siten, että ensin poistetaan tarra, muovitarrat kuumailmapuhaltimella lämmittämällä ja purjeesta yksinkertaisesti repimällä. Nyt liima poistetaan ksyleenillä. Kostuta esim. trasselia ksyleenillä ja pyyhi liimaa kostuttamalla sitä ksyleenillä ja kevyehkösti hankaamalla. Lähtee helposti, muista käyttää kokoajan puhdasta riepua. On omakohtaista kokemusta tarrjosn poistosta vaikka kunkan h-vetisti.
- Antsu*
perskeles. kirjoitti:
Veikkaan, että 3M aine on ksyleeniä. Sitä käytetään nimenomaan liiman poistoon. Ksyleenin kanssa toimitaan siten, että ensin poistetaan tarra, muovitarrat kuumailmapuhaltimella lämmittämällä ja purjeesta yksinkertaisesti repimällä. Nyt liima poistetaan ksyleenillä. Kostuta esim. trasselia ksyleenillä ja pyyhi liimaa kostuttamalla sitä ksyleenillä ja kevyehkösti hankaamalla. Lähtee helposti, muista käyttää kokoajan puhdasta riepua. On omakohtaista kokemusta tarrjosn poistosta vaikka kunkan h-vetisti.
Ei ole ksyleeniä. Tuoksahtaa raikkaasti sitruunalle ja on hidasta haihtumaan. Kumpikaan tuntomerkki ei oikein ksyleeniin istu. Ei tarvita paalikaupalla rättiä ja cleanerin jämät lähtevät vedellä huuhtelemalla. Ksyleenin, asetonin ja MEK:in avulla liimojen kanssa taistelleena en niitä enää suostu käyttämään.
Tuotenimi näyttäisi jotenkin riippuvan pakkauskoosta, mutta jos 3M Cleaneria pyytää, oikeaa tavaraa saa. Isommassa astiassa on tainnut etiketissä lukea "Industrial Cleaner" Satunnaisesti olen sitä kauppojen hyllyillä nähnyt, mutta omani olen hankkinut Hot Melt Oy:stä Helsingin Pitäjänmäestä. Firma on 3M teollisuustuotteiden edustaja. - S/Y Aava
Antsu* kirjoitti:
Ei ole ksyleeniä. Tuoksahtaa raikkaasti sitruunalle ja on hidasta haihtumaan. Kumpikaan tuntomerkki ei oikein ksyleeniin istu. Ei tarvita paalikaupalla rättiä ja cleanerin jämät lähtevät vedellä huuhtelemalla. Ksyleenin, asetonin ja MEK:in avulla liimojen kanssa taistelleena en niitä enää suostu käyttämään.
Tuotenimi näyttäisi jotenkin riippuvan pakkauskoosta, mutta jos 3M Cleaneria pyytää, oikeaa tavaraa saa. Isommassa astiassa on tainnut etiketissä lukea "Industrial Cleaner" Satunnaisesti olen sitä kauppojen hyllyillä nähnyt, mutta omani olen hankkinut Hot Melt Oy:stä Helsingin Pitäjänmäestä. Firma on 3M teollisuustuotteiden edustaja.Kerroit sinulla olevan runsaasti kokemusta ko. aineen käytöstä. Oletko poistanut numeroita spinnukankaasta?
- Antsu*
S/Y Aava kirjoitti:
Kerroit sinulla olevan runsaasti kokemusta ko. aineen käytöstä. Oletko poistanut numeroita spinnukankaasta?
Spinnusta en ole numeroita poistanut, mutta uskaltaisin silti omaani kokeilla, jos tarve tulisi. Liuottimia spinnukangas kestää kohtalaisesti, vaikka joitakin muita kemikaaleja, muistinvaraisesti sanoen hapettavia ei ollenkaan.
- S/Y Aava
Purjemaakarin ohjeen perusteella poistin ruottin numerot isopurjeesta käyttäen tenttua. Ei ollut kovin tehokas liuotin, lotraamista ja hinkkaamista oli aika lailla.
Nyt pitäisi poistaa spinnusta numerot. Raaka voimaa ja pitkiä kynsiä käyttäen lähti pari numeroa kuiviltaan, mutta liimat tietysti jäivät. Onko kellään kokemusta mitä uskaltaa käyttää spinnukankaalle, sehän ei lie samaa tavaraa kuin dacron? Olisi ikävää jos numeron kiinnittävä liima liukenisi, mutta myös spinnukangas numeron alta :-(
Tenttu on aika varma, se tuskin tuhoaa mitään keinokuituja, mutta miten ksyleenit ym. teholiuottimet joilla homma hoituisi helpommin? Kestääkö spinnukangas niitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1776660- 322382
- 1872129
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101403Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.1171389- 731097
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241057Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,291029Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44961Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke11924