ABS-veneen pesu

Blunkka

Kertokaas tietäjät millä aineella tai menetelmällä saa parhaiten puhtaaksi sisätiloiltaan kellastuneen ABS-muoviveneen, vene on on Terhi Nordic. Tehoaako oksaali- tai suolahappo vai ovatko liian rajua tavaraa ko. veneeseen?

7

5618

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lupo-loco

      Fairya. Aika tehokas yhdistelmä kunnon harjan kanssa ;o)

      • fsdfasdf

        Kovin heikosti tehoaa, kun ABS-muovi imee itseensä pinttynyttä likaa/kellastuu. Eipä Fairyt auta.


    • Ykä

      ABS on pehmeämpää kuin polyesteri, jota lujitemuoviveneiden pinta on. ABS naarmuuntuu helpommin. Toisaalta se liukenee ainankin asetoniin, mutta saattaa pehmentyä jo aromaateistakin, eli tolueenista ja ksyleeneistä. Toisin sanoen älä kokeile kovia liuottimia tai hankausjauheita. Venepesu, tavallinen pesupulveri ja jos noi ei pure, niin sitten voisi yrittää sitä oksaalihappoa. Jos oikein pinttynyt, niin kloritea sopivasti laimentaen ja aikaa. Lopuksi vesipesu. Cleanerilla voi myös saada aikaan hyvää jälkeä, mutta vaatii mekaanista työtä avuksi eli hartioita tai konetta.

      • kumiveneen

        Pesuainetta...


    • Mike

      Oksaalihappo on tehokas (ja vaarallinen) aine joka vain toimii orgaaniset likat(kuin pohjan alle)! Käyttä joku pesuaine missä ph on yli 5,5. Muuten osta "taika sieni" jos ei muuta toimii!

      • Anonyymi

        On se oksaalihappo tehokasta abs veneeseen ja todella vaarallista,kun sitä
        sisältää raparperikin..Eli raparperi piirakalla tai raparperi sopalla vois kokeilla.
        Nimim.Terhi


    • Anonyymi

      Etikka on paras. Mutta laimettuna, koska on muuten liian vahva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6861
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1064
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      944
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe