neuvokaa,miten menetellä

Miten saan oman nimeni pois sähköpostiosoittesta. Vastailisin mielelläni sähköpostilla, mutta miten, kertokaa? Yrittänyt olen kyllä, mutten onnistu?
12896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

meiliosoite nimimerkillä, vaikkapa luukusta (www.luukku.com) se voi olla esim. nimetö[email protected].
Voit myös laittaa googleen hakusanaksi ´ilmainen sähköpostiosoite´, niin eiköhän sieltä löydy vaihtoehtoja, joihin voit luoda osoitteen, josta nimeäsi ei näy.

Äänestä

taida saada pois jo tehdystä sähkisosoitteesta.
Mutta luo uusi mailiosoite vaikkapa lempinimelle tai jollekin nimelle, josta ei sinua tunnisteta ja käytät sitä.

Äänestä

...kukaan muu käytä omaa nimeä, muut kuin minä. ;)

Äänestä

Itse olin vahingossa kirjoittanut nimeni väärin. Enhän minä sellaisia posteja kehdannut lähetellä. Lopetin koko sähköpostin ja avasin uuden.

Voit avata uuden osoitteen ja käyttää sitä.

Suomi24 tarjoaa kirjautuneille paljon enemmän muistitilaa kuin esimerkiksi Luukku.

Äänestä
  • meilin avaamist suomi24, mutta on vaikea kun on sellainen "sisäpiirin" juttu, että tunnistavat sama
    millä nimellä avaan?
    Tämä sisäpiirin juttu ulottuu työpaikalle saakka.
    tämän enempää en kirjoita, koska poistavat tämänkin luultavasti.

    Äänestä

  • Vaikka kuinka laittaa estoja on aina roskapostia joita kaikkia ei ole edes lähetetty minun vaan samantapaiseen ossaan

    Äänestä

  • aapeeseedee kirjoitti:

    Vaikka kuinka laittaa estoja on aina roskapostia joita kaikkia ei ole edes lähetetty minun vaan samantapaiseen ossaan

    Minulle ei ole milloinkaan, ei niin ilmoisna ikänä, tullut spämmejä tai roskapostia Luukkuun. Luukku on ollut käytössäni nyt 7 vuotta. Minä luulen, että kysymys on siitä, kenelle ositteitaan antaa. Nehän ovat kauppatavaraa.

    Äänestä

se neuvotaan kyllä ohjeissa suomi24.fi, tiedän
koska ihtekkin oon poistanna.

Mennään sähkäriin ja sieltä postin asetuksiin jne.

Äänestä

Jos tarkoitat tätä Suomi24:n postia, niin minäkin juuri uutena tänne tulleena ihmettelin, kun oikea nimi näkyy lähettäjänä, eikä nimeämäni s-postiosoite tunnus.

Löysinpä keinon muuttaa, koska en halua omaa nimeäni eteenpäin. Valitse asetukset ja kahdessa kohtaa klikkaamalla ensin toinen, jossa muokkaa oman nimen paikalle s-postiosoite, ja samalla näytöllä valitsee yleiset, jossa kans klikkaamalla "vetää" pois oman ja tilalle s-postiosoite tyyliin, etunimi: xxxx Sukunimi: Suomi24.

Kolmannessa paikassa on oikeat tiedot, jolla yhteys avattiin, ja sieltä ei tule s-postiin oikeat tiedot, vaan pysyy Enirolla. Voin auttaa vielä tarkemmin, jos on tästä kyse.

Äänestä
  • johonkin sähköpostiosoitteenne annatte, antakaa vähän väärässä muodossa, jonka ihminen huomaa mutta hakukonen ei. Esimerkiksi etunimi.tämäpois.sukunimi@... tai tyyliin etunimi piste sukunimi at suomi24 piste fi eikä etunimi.sukunimi@jne...
    Hakukoneet seulovat sähköpostiosoitteita ja niitä myydään kaikenlaisille viagrakauppiaille yms.
    Jos kuitenkin epäilyttävä viesti tulee, se kannattaa poistaa avaamatta. Vaikka virusta ei olisikaan, siinä saattaa olla ohjelmanpätkä joka lähettää viestinlähettäjälle tiedon että viesti on avattu ja siis toimii ja spämmiä alkaa valua.
    Näillä keinoin olen säästynyt spämmiltä.

    Äänestä

  • sitroen. kirjoitti:

    johonkin sähköpostiosoitteenne annatte, antakaa vähän väärässä muodossa, jonka ihminen huomaa mutta hakukonen ei. Esimerkiksi etunimi.tämäpois.sukunimi@... tai tyyliin etunimi piste sukunimi at suomi24 piste fi eikä etunimi.sukunimi@jne...
    Hakukoneet seulovat sähköpostiosoitteita ja niitä myydään kaikenlaisille viagrakauppiaille yms.
    Jos kuitenkin epäilyttävä viesti tulee, se kannattaa poistaa avaamatta. Vaikka virusta ei olisikaan, siinä saattaa olla ohjelmanpätkä joka lähettää viestinlähettäjälle tiedon että viesti on avattu ja siis toimii ja spämmiä alkaa valua.
    Näillä keinoin olen säästynyt spämmiltä.

    Hyvä muistutus tuo, en ole itse ajatellutkaan että joku niitä sillai keräilee.

    Äänestä

  • Kiitos viesteistä, olen yrittänyt poistaa, mutten ole onnistunut. Voisitko vielä auttaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


turhaantunut kirjoitti:

Miten saan oman nimeni pois sähköpostiosoittesta. Vastailisin mielelläni sähköpostilla, mutta miten, kertokaa? Yrittänyt olen kyllä, mutten onnistu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu