Ahdistusta

mikähä syynä kun aina kun on krapula tai edes alan ottaan viinaa tai yleensäkkin jotain alkoholia niin alkaa henkeä ahdistaan ja on vaikea hengittää mutta pahenee krapulassa eritoten?
61955
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

krapulassa ottaa henkeen ja lima lentää! ainakin yksi syy on varmasti se että alkoholi vapauttaa elimistössä histamiinia. yksi mikä itselle on tosi paha;makeat juomat siiderit tai sun muut limukka litkut. Vodkakin tarttisi juoda raakana niin säästyisi monelta oireelta. Luulen että myös aineyhdiste joka on joka juomalla omansa saattaa olla syynä. Ei pelkkä karpalomehu eikä pelkkä vodka vaan ne yhdessä. Jotkut ulkomaiset tummat oluet eivät aiheuta minulle ainakaan pahoja oireita, kannattaa kokeilla.

Äänestä

Kuulostaa lievältä paniikkihäiriöltä. Krapula yleensä laukaisee kyseisen häiriön. Lue terveys->paniikkihäiriö palstaa

Äänestä

Olut ja viini saavat minulla samantapaisen olon aikaan. Nenä menee lasillisen jälkeen niin tukkoon, että tuntuu kuin silmät pullistuis päästä ulos.
Sen vaan olen huomannut, että saksalaiset oluet eivät tee mitään oireita.

Yöllä uni on levotonta, heräilen ja mielessä jyllä jos vaikka mitkä kauhuskenaariot ja monsterit.
Aamulla on kunnon nuha ja tuntuu ettei saa kunnolla happea edes suun kautta läähättämällä. Nenän limakalvot ovat todella turvoksissa.
Antihistamiinia ja nenäsumutetta olen ensiapuun käyttänyt. Olo paranee iltapäivään mennessä.

Äänestä
  • Tämä on sitten totta, eikä mitään pilailua. Oluessa humala-kasvi aiheuttaa allergisen reaktion ja siinä on hengenlähtö lähellä. Portteri on ihan pahin humalaa sisältävä olut.
    Kokemusta on, enkä pysty juomaan ollenkaan olutta minkäänmerkkistä.

    Äänestä

Sulla on korona variantti, johtuen ryyppäämästäsi sorbuksesta

Äänestä
  • Humalajuominen on vanhanaikaista, ja yleensä kaljottelu on turmiollista itselle sekä terveydelle.
    Hukkaan heitettyä aikaa sekä rahaa.
    Itselläni on kymmenien vuosien kokemus siitä.
    Onneksi eläkkeellä ymmärsin lopettaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vinssipää kirjoitti:

mikähä syynä kun aina kun on krapula tai edes alan ottaan viinaa tai yleensäkkin jotain alkoholia niin alkaa henkeä ahdistaan ja on vaikea hengittää mutta pahenee krapulassa eritoten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu