Hommasin itselleni juuri mielenkiintoisen projektin, jossa on 640 LC-4 kone vuodelta -89. Ongelmana on ettei kone käynnisty potkimalla, ei edes ammattimiehellä. Kone on nykäisty käyntiin ja se toimi vallan mainiosti! Jos kellään olisi mitään vinkkiä/ratkaisua ongelmaan, niin otetaan vastaan.
Tämä on ensimmäinen kotarini.
LC-4 Käynnistysvika???
13
8725
Vastaukset
- Tumppi-82
Veikkasin venttiilivikaa. Eli joko venttiilit kantaa tai ovat palaneet.
Oma Yamaha YZ250F teki juuri samaa, eli polkemalla ei juurikaan saanut käyntiin paitsi lämpimänä, lykkäämällä alamäkeen se lähti. Teho tuntui olevan tallella. Viaksi paljastui vuotavat imuventtiilit.
Eli onko puristukset tallella?- ktm-korppi
Kiitos vastauksesta! Puristukset on tallella. Venttiili vikaa ollaan epäilty. Edellinen omistaja oli vaihtanut hiilikuituiset. Joku jopa ehdotti että imupuolelle porattaisiin pienet reiät venttiileihin ja massattais (en tiedä koko toimenpidettä, enkä ole koskaan moista kuullut), että ne kevenis ja näin käynnistys helpottuis.
- Kotkot
Siis mitä?
Nyt sua on joku pissittänyt ja rankasti.
"Edellinen omistaja oli vaihtanut hiilikuituiset. Joku jopa ehdotti että imupuolelle porattaisiin pienet reiät venttiileihin ja massattais (en tiedä koko toimenpidettä, enkä ole koskaan moista kuullut), että ne kevenis ja näin käynnistys helpottuis."
Vika vois todellakin olla venttiileissä mutta iso LC-4 on kyllä todella vaikea käynnistettävä. Kokematon ei saa sitä polkimesta käyntiin. Soita vaikka maahantuojalle ja kysy oikeat käynnistysniksit sellaiselta kuka on aikanaan noilla ajanut. Kampiakseli on oltava juuri oikeassa kohdassa polkaisua aloitettaessa, muuten se ei lähde. Ja kuumana lähtee vielä huonommin!- ktm-korppi
Niin todellakin tuo venttiililäppien poraus on joku ihmeellinen niksi. Sen kuulin eräältä samaan ongelmaan törmänneeltä. Ihmettelin sitä itsekkin, mutta se ei ole päällimmäisenä mielessä. Halusin vain kuulla onkos ihmiset tietoisia tuosta ratkaisusta ja mikäs siinä on homman nimi.
Ja tilannehan on valitettavasti se, kuten sanoin, että sitä ei saa edes ammattimiehet potkittua käyntiin. Todellakin kokeneet ovat yrittäneet. Tiedossahan on että tämä LC-4 ei ole mikään helppo käynnistettävä. Eräs KTM harrastaja on minulle jäljittänyt vian erittäin todennäköisesti venttiileihin.
Vielä en ole asialle mitään tehnyt, MUTTA KESÄ PAINAA PÄÄLLE! - ktm-korppi
Niin tosiaan olin kirjottanut huolimattomasti tuon viestin. kyseessähän oli imupuolen läppien poraus :D
- Kotkot
ktm-korppi kirjoitti:
Niin tosiaan olin kirjottanut huolimattomasti tuon viestin. kyseessähän oli imupuolen läppien poraus :D
Tuota noin, kun siis kyseisessä pyörässä ei ole läppiä missään, paitsi jos kuraläpän on joku asentanut.
Pyörässäsi on teräksiset venttiilit ja niitä ei voi korvata hiilikuituisilla. Eikä niihin voi porata reikiä. Ei mitenkään. Tai voi mutta sitten pyörä ei enää käy.
Vena voi olla palanut, jumissa ohjuristaan tai kantaa. Tässä todennäköisimmät vaihtoehdot, jos vika venttiileissä. - ktm-korppi
Kotkot kirjoitti:
Tuota noin, kun siis kyseisessä pyörässä ei ole läppiä missään, paitsi jos kuraläpän on joku asentanut.
Pyörässäsi on teräksiset venttiilit ja niitä ei voi korvata hiilikuituisilla. Eikä niihin voi porata reikiä. Ei mitenkään. Tai voi mutta sitten pyörä ei enää käy.
Vena voi olla palanut, jumissa ohjuristaan tai kantaa. Tässä todennäköisimmät vaihtoehdot, jos vika venttiileissä.Ahaaa!! Jälleen uutta näkökulmaa! Nyt tämä alkaa mennä hämmentäväksi. Noh! Eiköhän asiaan kuitenkin löydy ratkaisu, kunhan saan sen koneen ja korjausoppaat käsiini (oppaat on kuitenki vielä olemassa koneelle). Pitää varmaan siksi aikaa sulkea korvat kaikilta "Läpänporaus teknikoilta". Kiitoksia kuitenkin noista vinkeistä.
- Tumppi-82
ktm-korppi kirjoitti:
Niin todellakin tuo venttiililäppien poraus on joku ihmeellinen niksi. Sen kuulin eräältä samaan ongelmaan törmänneeltä. Ihmettelin sitä itsekkin, mutta se ei ole päällimmäisenä mielessä. Halusin vain kuulla onkos ihmiset tietoisia tuosta ratkaisusta ja mikäs siinä on homman nimi.
Ja tilannehan on valitettavasti se, kuten sanoin, että sitä ei saa edes ammattimiehet potkittua käyntiin. Todellakin kokeneet ovat yrittäneet. Tiedossahan on että tämä LC-4 ei ole mikään helppo käynnistettävä. Eräs KTM harrastaja on minulle jäljittänyt vian erittäin todennäköisesti venttiileihin.
Vielä en ole asialle mitään tehnyt, MUTTA KESÄ PAINAA PÄÄLLE!4t pyörässä ei ole läppäventtiiliä. 2t pyörissä on ja se voi olla hiilikuitua, mutta en silti sitä porailisi.
- luisti
Jos kaasuttimen luisti on kulunut on kyseinen moottori vaikea saada polkemalla käyntiin,delorton kaasutin.
Samaa vikaa ei yleensä ole mikunin kaasuttimissa. - EXC 525
Mulla on kanssa ollu tollanen lc-4. Valitettavasti mulle jäi semmonen käsitys kyseisestä yksilöstä sillon, et ei siihen käynnistys ongelmaan mikään auttanu. Itse tein myös kansirempan ja kaikki muutkin säädöt ja kikat, mut yhtä vaikeesti se tuntu käynnistyvän. Varsinkin lämpösenä jos sen stumppas, ni jos sillon ei ollu vielä hiki sen jälkeen kyllä. Nyt on -05 mallinen exc ja lähtee sekä napilla, että polkimella melkeen liiankin helposti.
Ratkaisu siis ongelmaan on vaihtaa mallia jos tuntuu häiritsevän liikaa käynnistys jumppa. - P. Urilainen
Moi,
vaikea sanoa näkemättä, mutta jos ei "ammattimies" saa käyntiin niin rikki kai se on.
Flikkakaverin 400-kuutioinen LC4 oli myös hankala lähtemään käyntiin. Kaasuttimen säätäminen aina kun ilman lämpötila muuttui about 5 astetta johonkin suuntaan, auttoi.
Myöhemmin laturi ja puola hajosivat ja vaihdettiin käytettyihin. Käynnistyminen helpottui noin 300%...
Minkään sortin automatiikkaa puolipuristimessa ei noin vanhassa taida ollakaan? - samanlainen
Mulla oli samanlainen kotari,enkä saanut sitä alussa millään käyntiin.Kaasarin säädöt oli vuosien saatossa menneet ihan perseelleen (suuttimia vaihdeltu) ja pieniä O renkaita puuttui mm.seosruuvin alta. Nämä aiheuttvat ilmavuotoja ja käynnistäminen oli yhtä helvettiä.
Kaasari kondikseen (räjäytyskuva Racing bikestä tai Dellorton maahantuojalta Mopo sportilta.)Oikean kokoset suuttimet kaasariin ja yritystä.
Mopo sportin luettelossakin taitaa olla dellorton räjäytyskuva,joten voit tarkastaa ,että kaasarissa on kaikki mitä siellä pitääkin olla.Joka nippeli on kaasarissa tärkeä. - ktm lc4
Itsellä on 600 lc4 -91 meni aika pitkään ennen kuin sen oppi käynnistämään.Joutui polkemaan kylmänä n.15min (hyvä varkauden esto) ennen kuin käynnistyi. Nyt kun tietää tekniikan niin lähtee lämpimällä kelillä parilla polkaisulla käyntiin ja kylmällä 5-10 polkaisua. Eli siis ensin ryyppy päälle joka löytyy tangosta ja tämän jälkeen pyörä kyljelleen maahan muutamaksi sekunniksi.Tämän jälkeen vaan polkemaan.(saa hypätä koko painollaan,pitäisi käynnistyä)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110944
- 525230
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892