Te, joilla on jätteidenlajittelu tiskipöydän vieressä, oletteko ottaneet 20 vai 30 senttisen laatikoston roskiksia varten? Tuohon kapeaan malliin sangot kai laitetaan pitkittäin, leveämpään mahtuvat poikittain? Vai? Onko työskentelyn kannalta eroa? Jotenkin oletan, että 20-senttisessä osumatarkkuus on huonompi ja roskat lentelevät ohi? :-)
Roskislaatikosto 20 vai 30 senttinen?
Pähkinäpulla
71365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Meille tulee 40 cm leveä laatikko jätteille.
Olen jo aiemmin maininnut,että lopetin 20 cm(Stala)
eko-jätesysteemin suosittelun kun muuttivat metalliset liukukiskot "rimpula-muovisiksi".
Jos haluaa vaimennuksilla kunnollisen "Eko-lajittelun",niin tandembox-blue-motion on paras.Tässä minimi leveys on 300 mm.
Valittavana 6,14 tai 21 ltr astiat kansilla(=bio)tai ilman.
Nyppylä pohjamatto pitää astiat paikallaan.
tandemboxia...
http://www.hahle.com/Tuoteluettelot/mekanismit_2006.pdf
sivut 119-120...
Vai tuollaasia te haavelette !. Jos kunnon roskiksen haluatte niin ainut vaihto ehto on 40 leveä , kahdella 34.9 korkealla etusarjalla johon mahtuu 4 kunnon sankoa ja allas viereiseen 60 leveään kaappiin !!
Ahaa. Enpä ollut ajatellut noin pitkälle. Liikkeiden keittiöesittelyissä olen nähnyt tavallisia 20 tai 30 senttisiä laatikostoja, kaksi laatikkoa päällekkäin, joista ylempään on sijoitettu roskalaatikot. Siihen vain laatikon kyytiin ilman mitään kummempia kiinnitysviritelmiä. En ollut siis ajatellut kaipaavani mitään erillistä ecolajittelysysteemiä.
Kuvittelen, että tuollaisen yksinkertaisen laatikonpohjan siivoaminen on helpompaa kuin monimutkaisten ritilöiden. Olenko väärässä, saisinko jotain oleellista hyötyä erillisestä jätemekanismista kuin siitä, että sijoittaa pöntöt tavalliseen laatikkoon. Kautta aikojenhan ovat roskikset olleet tiskipöytäkaapissa ilman kansia eivätkä ne ole sanottavasti tuoksuja päästäneet.
Meille tuli juuri nuo tandembox blue-motion laatikot, tosi ihanat vaimennuksineen, roskikset on 30 lev., kaksi laatikkoa päällekkäin ja on helppo siivota sileät laatikonpohjat. Minusta tosi hyvä ratkaisu, huippu käytännöllinen tiskialtaan ja tiskikoneen välissä! Keittiö.netistä hankittiin.