Kerättyjä keskustelun aiheita

Keskustelusta kerättyä:

Onhan näitä asioita edelleen jotka vaatisivat kriittistä pohdiskelua. Hyvää tarkoittava ehäisykielto johtaa osassa perheitä kohtuuttomaan lopputulokseen ja äidin psyykeen murtumiseen, lasten sairastumiseen ym.

Aina vedotaan siihen että kyse on marginaaliryhmästä? Onko todella näin? Mielestäni yksikin tapaus on liikaa? Eikä nämä jää siihen yhteen eikä kahteen tapaukseen vaan moni käy psyykkisesti aivan liian kovilla mikä jättää jälkensä ihmisiin.

Sitten on tämä että yhteisö syrjii erillaisia ihmisiä? Niin lapsia aikuisia kun vammaisiakin! On erittäin tehokasta kun kaikki yhteiset asiat jätetään sujuvasti kertomatta tietylle osalle ihmisiä. Seuraohjelma on tietenkin kaikkien nähtävillä mutta sitten tämä muu toiminta - vaikka retket ilmoitetaan jos ilmoitetaan. On myös tehokasta kun kukaan ei käy viraana. Ja kaikki sosiaalinen kontakti on yksipuolista.

Kuka jaksaa olla se yhteyttäottava oaspuoli jos kukaan ei ota kontaktia? Omalta kohdaltani tiedän ettei kyse ole siitä millainen ihminen on tai ei ole, vaan siitä että joka ei pilkulleen noudata etikettiä tulee syrjityksi. -> ei tätytä uskovaisen ihmisen tunnusmerkkiä joidenkin "päättävässä" sosiaalisessa asemassa olevien mielsetä.

Tääläkin kun uusi perhe muuttaa paikkakunnalle ne jotka tulevat tiettyjen ihmisten taholta hyväksytyiksi tulevat yhteisön tasavertaisiksi jäseniksi ja ne jotka eivät tähän porukaan mahdu jäävät lapsipuolen asemaan.

Hoitokokouksia ei järjestetä virallisesti mutta se ei tarkoita sitä ettei tätä puhuttamista tapahtuisi edelleen.

Vl ei saa puuttua epäkohtiin koska se on niin marginaaliilmiö (mitä se ei ole). Asioita ei saa kyseenalasitaa eikä vaiketa saa kysellä koska niihin ei löydy vastauta. Naisen paikka on kotona keittiössä ja synnyttäjänä. Ajatteleva nainen on aina uhka vl liikeessä ja itse ajattelevana ihmisenä ole kokenut sen et kun en voi olla hiljaa epäkohdista jotka ovat kaikkien nähtävillä minua kartetaan. Ja ei vähiten siksi että sanon suoraan sen minkä ajattelen. Enkä myöskään hyväksy kasinaismoraalia missään asiassa. (esim. ehkäisyvalistus). Tämäkin on kauhisuts. Naisen pitää olla hiljaa ja tyytyä olemaan VAIN ÄITI. Se on naisen ainoa oikeus ja ainoa velvollisuus.

Kielteiset ilmiöt eivät ole marginaalisia vaikka vl liike niin haluaa väittää. Se että ongelmat pyritään vähättelemään matonalle sillä että ne eivät ole mitään verrattuna vaikka alkoholiongelmaan ei ole oikein.

Ja se ei ole oikein siksi että vaikka kyse olisi yhden ihmisen elämästä se on tämän ihmisen koko elämä. Ja tämä ihminen ei saa elämäänsä takaisin enää siinä pisteessä kun vaikka psyykkinen ja fyysinen terveys pettää.



Kysymys sinulle
Kirjoittanut: Kokemusta on... 20.4.2006 klo 21.30


Hyviä huomioitasi lukee kiinnostuneena.

En tällä kertaa kommentoi enempää kuin kysyn: kuinka oikein kestät olla ryhmässä mukana?
Eikö henkinen erilaisuutesi tule leimatuksi, entä jos sinua alkavat painostaa?

Nimimerkki Kokemusta on...

Pitkään olen joutunut omalle kohdalle miettimään mikä tässä pitää mukana. Tällä hetkellä varmaan enemän se ettei voimat riitä asian työstämiseen.

Sairauden ja siitä pikkuhiljaa toipuminen on avannut näkemään asioita uusilta puolilta. Esimerkiksi tämä ehkäisyasia. Ommalta kohdalta ratkaisu ottaa ehkäisy käyttöön oman sairauden/terveyden säilyttämiseksi tuli inhimillisesti katsoen ihan liian myöhään. Olisi pitänyt aiemmin ymmärtää että ei voi jatkaa vl liikeen ehdotonta kantaa noudattamalla. Tai voin mutta se johtaa martyyrikuolemaan tai itsemurhaan tai siihen että koko perhe sairastuu. -> en voi hyvällä omalla tunnolla pilata omaa elämääni ja toisetne elämää.

Tiedän että ratkaisusstani minut kivitetään vl liikeessä. Mutta näköala on se että koskaan enää en siihen pimeyteen itseäni aja. Näköala on myös se että myös naisella on oikeus psyykkisesti terveeseen elämään mitä en voi saavuttaa lapsia odottamalla ja imettämällä.

Tässäkin ketjussa on keskusteltu lakihenkisyys vastaa armo teemasta. Useammalla paikkakunnnalla asuneena tuntuu että täällä eletään 70-lukua kaikkinen vaiheineen. Täälä on erittäin pitkälle menty siinä että ollaa eristäydytty muista ihmisistä. Vain kunnollisimmat kelpaavata ja niidenkin tekemisiä voidaan "arpoa" selän takana. Täälä on myös tiukka normi siitä miten uskovainen pukeutuu. (pukeutumisetikettiä ei kuulema vl kesken ole?). Ja jos et noudata tätä niin yleinen katseella paheksunta on normaali reaktio.

Myös siitä että puhun kaikkien "epäuskoisten" kanssa minua paheksutaan sekä seläntakana että myös suoraan. Kuitenkin toinen ihminen pitää hyväksyä on hänen valintansa mikä tahansa. Se että ollaan syntiluetteloa lukemassa aina ja joka tilanteessa ei johda muuhun kun katkeruuteen puolin ja toisin. Näin ei saa tehdä vaan aina ja joka tilanteessa pitää synti saarnata synniksi(näin on annettu ymmärtää). Tämä johtaa kyllä ihan muuhun kun armon edelleen julistamiseen.

Sitten on tämä kakasinaismoraali. Vaikka uskovainen elää miten elää on yleissivistystä ymmärtää ja tietää asioita. Uskovainen voi mutta ei varsinkaan nuorten kohdalla pullossa kasvattaminen/oleminen ole välttämättä hyväksi. Pitää ymmärtää ja tietää mitä mistäkin seuraa.

Koska voi käydä sitten myös niin että kun vl nuori on sillä paikalla että aletaan harrastamaan vaikka esiaviollista seksiä niin ei osta käytää asiallista ehäisyä tai jätetään ehkäisy käyttämättä kokonaan -> seuraukset voivat olla kamalat enkä tarkoita nyt raskautta.

Vl liikeessä ajattelu menee niin että uskovainen nuori ei voi ajautua tälläiseen tilanteeseen. Kyllä voi ja näin käy. Koskaan ei saisi tuudittautua ajatukeen että - ei koskaan. Ei omien lasten eikä itsensä kohdalla.

Osittain syy "psyä" mukana johtuu siitä että on paljon ajallisia asioita eikä jaksa yhteisössä lähteä mittaamaan omaa ihmisarvoa. Osittain kyse on myös siitä ettei halua tulla näiden hoitokokouksien kohteeksi. (joita ei siis ole)

Oikeastaan en pelkää niinkään sitä että minun ratkaisuni tuomittaisiin jyrkästi mm. tässä ehkäisyssä. Se on joillekkin annettu tyyliin tiedoksi joten salaisuus se ei varsinaisesti ole. Enkä pelkää myöskään sitä että minua alettaisiin taivuttaa tähän ehdottomaan ehkäisykieltoon, vaikka niin varmaan tulee käymään ennemmin tai myöhemmin. En voi hyvällä omalla tunnolla ajaa itseäni psyykkisesti ja fyysisest siihen pisteeseen mistä olen lähtenyt. Enkä voi hyvällä omalla tunnolla olla naivi ja "tuudittautua" uskoon että niin ei käy. Mikään ei viittaa siihen etteikö ongelmat toisuisi/pahenisi raskaukien myötä (kyse ei ole synnytysmasennus eikä raskausmyrkytys).

Oikea ymmärrys ei voi olla tapakultuurissa eikä roikkua lain varassa. Jos noudatan kaikessa ehdotonta kuuliaisuutta vl tapakultuuriin mennään armon alta lain alle. Teon kautta pelastukeen. (vaikka nyt tässä lapsi-asiassa)

Raamatun mukaan eläminen on sitä että yrittää olla hyvä lähimmäinen pitää itsestään huolta. Siksi esimerkiksi pahennun mm. tupakoinnista. Pahennun myös siitä että kun vl jättävät itsensä heitteille. Eli jokaisella pitäisi olla pyrkimys hyviin elämäntapaoihin joita ovat
- hyvä riittävä ja monipuolinen ruoka johon ylenmääräinen makean syönti ei kuulu
- riittävä uni
- runsaasti monipuolista liikuntaa (ompa se sitten arkiliikuntaa tai mitä tahansa)
- vältää turhaa lääkitystä (mm antibiotit, tarpeettomat särkyllääkeet)
- riittävä määrä asioita joista nauttii
- riittävä määrä yksinäisyyttä

Ja näiden noudattaminen yhdessä pyrkimyksen -olla hyvä lähimmäinen on raamatun mukaista elämää.
141491
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

tarkoitatko todella tuossa yhdessä kohtaa, että

seurusteleva pari pitäis käyttää tarpeen (erehdyksen) tullen ehkäisyä.

Äänestä
  • Kenenkään ei pitäisi harrastaa suojaamatonta sekisiä missään IRTOSUHTEESSA! On omahyväistä sanoa että kenellekkään koskaan ei käy niin että tilanne on se että harrastetaan seksiä ennen avioliittoa.

    En tarkoita tällä sitä että nuoria pitää kehoitaa seksiseikkailuhin mutta he tekevät omasta seksuaalikäyttäytymisessään omat valintansa enkä voi olla kättä pitämässä välissä joten KUMI ennen kaikkea ja järki päässä JOS VALIINTA ON SE ETTÄ SEKSIÄ HARRASTETAAN! Eli tieto siitä mitä suojaamatoomassa seksissä voi tarttua tai seurata pitää tietää!

    Jos tämä tieto pimitetään uskon varjolla se on KAKSINAISMORAALIA!

    En sinällään kannta esiaviollista seksiä mutta naivi en ole ja tiedän että kaiken laista SATTUU JA TAPAHTUU! Jos yrität väittää että "mitään" ei satu kenellekkään ja koskaan ei ainakaan uskovaisille nuorille olet todella naivia. Jaksavatko nuoret pitää kiinni rajoista loppuun asti on kysymys johon ei ole yhtään oikeaa vastausta ja toivon hartaasti että seksiä ei harrasteta irtosuhteissa ilman KUMIA!

    Äänestä

  • hys hys kirjoitti:

    Kenenkään ei pitäisi harrastaa suojaamatonta sekisiä missään IRTOSUHTEESSA! On omahyväistä sanoa että kenellekkään koskaan ei käy niin että tilanne on se että harrastetaan seksiä ennen avioliittoa.

    En tarkoita tällä sitä että nuoria pitää kehoitaa seksiseikkailuhin mutta he tekevät omasta seksuaalikäyttäytymisessään omat valintansa enkä voi olla kättä pitämässä välissä joten KUMI ennen kaikkea ja järki päässä JOS VALIINTA ON SE ETTÄ SEKSIÄ HARRASTETAAN! Eli tieto siitä mitä suojaamatoomassa seksissä voi tarttua tai seurata pitää tietää!

    Jos tämä tieto pimitetään uskon varjolla se on KAKSINAISMORAALIA!

    En sinällään kannta esiaviollista seksiä mutta naivi en ole ja tiedän että kaiken laista SATTUU JA TAPAHTUU! Jos yrität väittää että "mitään" ei satu kenellekkään ja koskaan ei ainakaan uskovaisille nuorille olet todella naivia. Jaksavatko nuoret pitää kiinni rajoista loppuun asti on kysymys johon ei ole yhtään oikeaa vastausta ja toivon hartaasti että seksiä ei harrasteta irtosuhteissa ilman KUMIA!

    Siksi sitä ei tulisi naida kun seuraukset on kamalat.

    Pahemmin tekee se joka peittää syntinsä ja kiroaa kondomilla lapsen elämän.

    Äänestä

  • Hyi hyi kirjoitti:

    Siksi sitä ei tulisi naida kun seuraukset on kamalat.

    Pahemmin tekee se joka peittää syntinsä ja kiroaa kondomilla lapsen elämän.

    Siis eihäntässä siitä ole kysymys! Vaan siitä että kaikki eivät valitse elämässään niinkuin kunnon vl-uskovainen valitsee ja sillon pitää olla oikeasti aikuinen ihminen ja harrastaa vaan turvaseksiä! Ja se oikeeta aikuisuutta ja muu on naiviutta!

    Voit vaatia vaikka kaikilta mailman ihmisiltä että ne harrastaa seksiä vaan avioliitossa ilman kumia mutta toiveesi ei tule täyttymään joten aihetta on vastuulliseen sekikäyttäytymiseen siinä vaiheessa kun seksiä harrastetaan irtosuhteessa.

    Pahempi se joka AIDS:a levitttää!

    Äänestä

  • hys hys kirjoitti:

    Siis eihäntässä siitä ole kysymys! Vaan siitä että kaikki eivät valitse elämässään niinkuin kunnon vl-uskovainen valitsee ja sillon pitää olla oikeasti aikuinen ihminen ja harrastaa vaan turvaseksiä! Ja se oikeeta aikuisuutta ja muu on naiviutta!

    Voit vaatia vaikka kaikilta mailman ihmisiltä että ne harrastaa seksiä vaan avioliitossa ilman kumia mutta toiveesi ei tule täyttymään joten aihetta on vastuulliseen sekikäyttäytymiseen siinä vaiheessa kun seksiä harrastetaan irtosuhteessa.

    Pahempi se joka AIDS:a levitttää!

    Huoruuden synnin peittämisellä on huonot seuraukset niinkuin daavid teki tapattamalla urian heettiläisen.

    Varsinaista kaksinaismoraalia olisi käyttää kumia jos lankeaa ennen liitoa.. ja lopettaa liitossa käyttö.

    "Jos tämä tieto pimitetään uskon varjolla se on KAKSINAISMORAALIA!"

    Kyllä nuoret tietää lähes kaiken seksivalistuksesta. Ei mitään pimitetä.

    "Vaan siitä että kaikki eivät valitse elämässään niinkuin kunnon vl-uskovainen valitsee ja sillon pitää olla oikeasti aikuinen ihminen ja harrastaa vaan turvaseksiä! Ja se oikeeta aikuisuutta ja muu on naiviutta!"

    Ohjeesi: huoruuteen langetessa turvahuoruutta huoruuden päälle. Niin että olisi siveämpi huoripukki.

    Neuvot siis nuoria syntiin. Voi paheennusta.

    Jos oli hullu tämä viesti niin printtaa ja käy seurakuntavanhinten juttusilla sillä uskonasiasi eivät tämän asian osalta ole kunnossa.

    Äänestä

  • Hynde kirjoitti:

    Huoruuden synnin peittämisellä on huonot seuraukset niinkuin daavid teki tapattamalla urian heettiläisen.

    Varsinaista kaksinaismoraalia olisi käyttää kumia jos lankeaa ennen liitoa.. ja lopettaa liitossa käyttö.

    "Jos tämä tieto pimitetään uskon varjolla se on KAKSINAISMORAALIA!"

    Kyllä nuoret tietää lähes kaiken seksivalistuksesta. Ei mitään pimitetä.

    "Vaan siitä että kaikki eivät valitse elämässään niinkuin kunnon vl-uskovainen valitsee ja sillon pitää olla oikeasti aikuinen ihminen ja harrastaa vaan turvaseksiä! Ja se oikeeta aikuisuutta ja muu on naiviutta!"

    Ohjeesi: huoruuteen langetessa turvahuoruutta huoruuden päälle. Niin että olisi siveämpi huoripukki.

    Neuvot siis nuoria syntiin. Voi paheennusta.

    Jos oli hullu tämä viesti niin printtaa ja käy seurakuntavanhinten juttusilla sillä uskonasiasi eivät tämän asian osalta ole kunnossa.

    Jokainen aikuiseksi kasvan velvollisuus on ymmärtää tekojensa seurauket piste. On todella vaikea ymmärtää että vl seksivalsitus on että elä selibaatissa kun näin ei tapahdu valtaosassa tämän ajan nuorisoa.

    Syntiä tekee se joka harrastaa seksiä enen aviolitto mutta tyhmä on se joka tekee sen ilman kumia! Ja niin ei saa tapahtua oikeasti tiedon puuteen takia!

    Ymmärrätkö oikeasti kuinka naivia on yrittää pakottaa toinen ihminen arvoihin joita itse kunnioitat mutta toinen ei? Sulle pitäisi olla ihan se ja sama jos ihminen tekee syntiä niin tekee mutta ei ole oikein jos ihminen ei ymmärrä tekojen seurauksia itselleen ja lähimmäisilleen!

    Otetaan Afrikka vastaan Suomi. Afrikassa vielä viime aikoina ihmiset eivät edes tieneet AIDS:sta josta seurasi se että taudi levisi suojaamattoman seksin välityksellä hurjaa vauhtia -> seuraukset ovat katasrofaaliset

    Suomessa kenelle tahansa irtosuhteessa seksiä harrastavalle voi käydä samoin? Onko sinusta HYNDE todella oikein se että jos näin käy se on vaan ihan oikeen? Tietää pitää riski hivin tarttumiseen myös heteroseksissä!

    Sun olettama on että tässä nuoret vl harrastaa keskenään seksiä ennen naimisiin menoa kun kyse voi olla siitä että vieton vl tyttö harrastaa kylän panopuun kanssa seksiä. Herää oikeeseen todellisuuteen. Kaikki eivät ole viattomia äisin muruja edes vl liikeen piirissä ja vaikka olisivat seksivalistus ei ole kenellekään pahasta!

    Äänestä

  • Hynde kirjoitti:

    Huoruuden synnin peittämisellä on huonot seuraukset niinkuin daavid teki tapattamalla urian heettiläisen.

    Varsinaista kaksinaismoraalia olisi käyttää kumia jos lankeaa ennen liitoa.. ja lopettaa liitossa käyttö.

    "Jos tämä tieto pimitetään uskon varjolla se on KAKSINAISMORAALIA!"

    Kyllä nuoret tietää lähes kaiken seksivalistuksesta. Ei mitään pimitetä.

    "Vaan siitä että kaikki eivät valitse elämässään niinkuin kunnon vl-uskovainen valitsee ja sillon pitää olla oikeasti aikuinen ihminen ja harrastaa vaan turvaseksiä! Ja se oikeeta aikuisuutta ja muu on naiviutta!"

    Ohjeesi: huoruuteen langetessa turvahuoruutta huoruuden päälle. Niin että olisi siveämpi huoripukki.

    Neuvot siis nuoria syntiin. Voi paheennusta.

    Jos oli hullu tämä viesti niin printtaa ja käy seurakuntavanhinten juttusilla sillä uskonasiasi eivät tämän asian osalta ole kunnossa.

    Kirjoittaja nimenomaan toteaa, ETTEI HÄN KANNATA ESIAVIOLLISTA SEKSIÄ, mutta sinä sen sijaan väität hänen neuvovan nuoria syntiin???

    Et osaa siis lukea kunnolla eli sinulla on lu-ki-häiriö:(

    Mietipä vähän, ennenkuin alat kirjoitella minulle vastaan:

    vaihtoehto 1.
    --nuori tekee syntiä ja harrastaa esiaviollista seksiä kondomin kanssa--> seuraus: omantunnon kolkutus, mutta ei tarttuvia seksitauteja, niistä pahimpana AIDS JOKA VIE KUOLEMAAN. Ei myöskään tule n.s. "vahinkolasta"

    vaihtoehto 2.
    --nuori tekee syntiä harrastamalla esiaviollista seksiä ilman kondomia---seuraus: omantunnon kolkutus, mutta kenties myös "vahinkolapsi" ja/tai tarttuva sukupuolitauti, esim AIDS.

    Nuori voi tulla myöhemmin omantunnontuskiin sen kolkuttamisen lisäksi ja tekee parannuksen. Mutta jos hänellä on AIDS, niin loppuelämä on pilalla eikä hän koskaan myöhemminkään voi perustaa perhettä. Tulevan perheen kannalta "vahinkolapsikaan" ei ole suositus ja toisaalta "pakkonaiminen" ei välttämättä tee tulevaa avioliittoa onnelliseksi.

    Jos siis tynti on samanarvoinen, olipa se vaikka nuppineulan varastaminen tai murhaaminen, siis molemmat kadottavia, niin mitä eroa on sillä synnillä, jos esiaviollista seksiä harrastaa kondomin kanssa kuin ilman?

    Kondomin kanssa seksiä harrastavalla on varmasti paljon pienemmän omantunnon tuskat, kun tietää, ettei ole tästä synnistä aiheuttanut/saanut elinikäisiä "seuraamuksia".

    JA MUISTA ETTÄ KONDOMISTA MUISTUTTAMINEN EI TODELLAKAAN OLE SYNTIIN HOUKUTTELEMISTA VAAN REALITEETTIEN HYVÄKSYMISTÄ JA NIISTÄ KERTOMISTA. Jokainen vanhempi on takuulla onnellinen, jos hänen ei tarvitse tällaisia muistutuksia tehdä. Elämä on kuitenkin sitä mitä on, kiusaukset ovat arkipäivää myös vl-nuorisolle.

    Äänestä

  • lääkäri 1 kirjoitti:

    Kirjoittaja nimenomaan toteaa, ETTEI HÄN KANNATA ESIAVIOLLISTA SEKSIÄ, mutta sinä sen sijaan väität hänen neuvovan nuoria syntiin???

    Et osaa siis lukea kunnolla eli sinulla on lu-ki-häiriö:(

    Mietipä vähän, ennenkuin alat kirjoitella minulle vastaan:

    vaihtoehto 1.
    --nuori tekee syntiä ja harrastaa esiaviollista seksiä kondomin kanssa--> seuraus: omantunnon kolkutus, mutta ei tarttuvia seksitauteja, niistä pahimpana AIDS JOKA VIE KUOLEMAAN. Ei myöskään tule n.s. "vahinkolasta"

    vaihtoehto 2.
    --nuori tekee syntiä harrastamalla esiaviollista seksiä ilman kondomia---seuraus: omantunnon kolkutus, mutta kenties myös "vahinkolapsi" ja/tai tarttuva sukupuolitauti, esim AIDS.

    Nuori voi tulla myöhemmin omantunnontuskiin sen kolkuttamisen lisäksi ja tekee parannuksen. Mutta jos hänellä on AIDS, niin loppuelämä on pilalla eikä hän koskaan myöhemminkään voi perustaa perhettä. Tulevan perheen kannalta "vahinkolapsikaan" ei ole suositus ja toisaalta "pakkonaiminen" ei välttämättä tee tulevaa avioliittoa onnelliseksi.

    Jos siis tynti on samanarvoinen, olipa se vaikka nuppineulan varastaminen tai murhaaminen, siis molemmat kadottavia, niin mitä eroa on sillä synnillä, jos esiaviollista seksiä harrastaa kondomin kanssa kuin ilman?

    Kondomin kanssa seksiä harrastavalla on varmasti paljon pienemmän omantunnon tuskat, kun tietää, ettei ole tästä synnistä aiheuttanut/saanut elinikäisiä "seuraamuksia".

    JA MUISTA ETTÄ KONDOMISTA MUISTUTTAMINEN EI TODELLAKAAN OLE SYNTIIN HOUKUTTELEMISTA VAAN REALITEETTIEN HYVÄKSYMISTÄ JA NIISTÄ KERTOMISTA. Jokainen vanhempi on takuulla onnellinen, jos hänen ei tarvitse tällaisia muistutuksia tehdä. Elämä on kuitenkin sitä mitä on, kiusaukset ovat arkipäivää myös vl-nuorisolle.

    Minusta kondoomista muistutaminen on todella REALITEETIN hyväkymistä!

    Mutta sama ajallelumalli pätee monilla muillakin elämän aloilla. Suljetaan silmät siltä mitä tosielämä on sillä varjolla että - uskovainen ei tee sitä tai tätä -> uskovainen ei tee näin ja näin ei voi tapahtua -> näin kuitenkin tapahtuu -> mistä seuraa erinäköisiä asioita -> tavis ei tekisi niin koska tietää oman elämänkokemuksen/piirin kautta että niin ei ole hyvä tehdä (varoittava esimerkki lähipiirissä)

    Tähän kuvioon kietoutuu mm
    - vl perheitten lasten toisinaan törkeä käytös
    - se etteivät vanhemmat usko että lapset ovat todella "hukkateillä"
    - sinisilmäisyys lasten ja nuorten tekemisissä
    ja toisaalla
    - kun joku tekee jotain "normaalia" siinä automaattisesti nähdään jotain väärää

    Äänestä

  • lääkäri 1 kirjoitti:

    Kirjoittaja nimenomaan toteaa, ETTEI HÄN KANNATA ESIAVIOLLISTA SEKSIÄ, mutta sinä sen sijaan väität hänen neuvovan nuoria syntiin???

    Et osaa siis lukea kunnolla eli sinulla on lu-ki-häiriö:(

    Mietipä vähän, ennenkuin alat kirjoitella minulle vastaan:

    vaihtoehto 1.
    --nuori tekee syntiä ja harrastaa esiaviollista seksiä kondomin kanssa--> seuraus: omantunnon kolkutus, mutta ei tarttuvia seksitauteja, niistä pahimpana AIDS JOKA VIE KUOLEMAAN. Ei myöskään tule n.s. "vahinkolasta"

    vaihtoehto 2.
    --nuori tekee syntiä harrastamalla esiaviollista seksiä ilman kondomia---seuraus: omantunnon kolkutus, mutta kenties myös "vahinkolapsi" ja/tai tarttuva sukupuolitauti, esim AIDS.

    Nuori voi tulla myöhemmin omantunnontuskiin sen kolkuttamisen lisäksi ja tekee parannuksen. Mutta jos hänellä on AIDS, niin loppuelämä on pilalla eikä hän koskaan myöhemminkään voi perustaa perhettä. Tulevan perheen kannalta "vahinkolapsikaan" ei ole suositus ja toisaalta "pakkonaiminen" ei välttämättä tee tulevaa avioliittoa onnelliseksi.

    Jos siis tynti on samanarvoinen, olipa se vaikka nuppineulan varastaminen tai murhaaminen, siis molemmat kadottavia, niin mitä eroa on sillä synnillä, jos esiaviollista seksiä harrastaa kondomin kanssa kuin ilman?

    Kondomin kanssa seksiä harrastavalla on varmasti paljon pienemmän omantunnon tuskat, kun tietää, ettei ole tästä synnistä aiheuttanut/saanut elinikäisiä "seuraamuksia".

    JA MUISTA ETTÄ KONDOMISTA MUISTUTTAMINEN EI TODELLAKAAN OLE SYNTIIN HOUKUTTELEMISTA VAAN REALITEETTIEN HYVÄKSYMISTÄ JA NIISTÄ KERTOMISTA. Jokainen vanhempi on takuulla onnellinen, jos hänen ei tarvitse tällaisia muistutuksia tehdä. Elämä on kuitenkin sitä mitä on, kiusaukset ovat arkipäivää myös vl-nuorisolle.

    Mitä eroa oli siinä että daavid teki syntiä ja että hän tapatti urian heettiläisen. Oliko mielestäsi sama tapattaa.

    Sukupuolitautina tappavan vihainen aviomies...
    Vahinkolapsen osa vaihtui omaan lapseen.

    Mutta Daavid turvaseksinä tapatti miehen lähettämällä sodan eturintamaan... Sellaiset on teidän neuvonne että seksistä seuraavan lapsen haluatte tapattaa ja synnit peittää.

    Teidän neuvonne ei ole Isästä vaan tästä maailmasta.

    Äänestä

  • Hynde kirjoitti:

    Mitä eroa oli siinä että daavid teki syntiä ja että hän tapatti urian heettiläisen. Oliko mielestäsi sama tapattaa.

    Sukupuolitautina tappavan vihainen aviomies...
    Vahinkolapsen osa vaihtui omaan lapseen.

    Mutta Daavid turvaseksinä tapatti miehen lähettämällä sodan eturintamaan... Sellaiset on teidän neuvonne että seksistä seuraavan lapsen haluatte tapattaa ja synnit peittää.

    Teidän neuvonne ei ole Isästä vaan tästä maailmasta.

    että sokeasti näet vain sen vaihtoedon elämässä jonka itse valitset. Luuletko että tiedon puute estää ketään valitsemasta TOISIN! Tiedän että niin ei käy.

    Aikuinen vastuu seksiasioissa ei SAA tulla yrityksen ja erehdyksen kautta! Se tieto pitää olla sillä mielillä hallinnassa että sitä osataan käyttää -> pitää ymmärtää valintojensa ja tekojensa seurauket.

    Jos Hynde sanot että uskovainen ei koskaan joudu sen tilanteen eteen että esiaviollista seksiä tulee harrastettua olet todella naivi. Vaikka kyse olisi ykitäis tapauksista niin silti olen sitä mieltä että yksikin sukupuolitautitapaus omaa tietämättömyytään hankittuna on liikaa.

    Sivisysvaltion yksi mittari on minusta juuri se kuinka hyvin mm. nämä hiv-valistusasiat on hallinnassa. Monessa Afrikan valtiossa asiat on hoidettu paremmin kuin Suomessa! Joten en voi muuta sanoa kun että nolottaa ettei Suomessa oikeasti uskalleta puhua asioita niinkun niistä pitäisi puhua.

    Ájattele asiaa myös siltä puolelta että kun ymmärtää seksitaudit irtosuhteet avioerot ym vasttaavat ilmiöt ymmärtää myös asian siltä puolelta että kuinka hyvä on että seksiä EI harrasteta ympäri kyliä ollaan uskollisia ja vältytään monelta ikävältä ja toisinaan myös tappavalta sukupuolitaudilat! Ostaan antaa arvoa avioseksille.

    Tiedän että jokseenkin turhaa koitaa käydä tätä keskustelua kanssasi koska et osaa kuitenkaan katsoa asiaa kuin täydellisen ehdottomuuden läpi. Mistä sitten seuraa se että kaikki mikä on vl ajattelun mukaan sinusta väärin on väärin ja piste. Ja olet sitä mieltä että kaikki jotka eivät valitse niinkuin sinä valitsit joutavat imeisesti saamaan sukupuolitaudin, jotta saisivat synnillisestä teostaan vielä enemmän kärsiä?

    Äänestä

Niin...
Kirjoittanut: entinen vl 21.4.2006 klo 13.34


Puhuinkin vain omasta puolestani, ja niiden, joille ehkäisemättömyys on ongelma. Tunnen myös itse äitejä (oma äitini mukaan lukien), jotka ovat voineet hyvin saatuaan ja hoidettuaan yli 10 lasta. Mutta entä me, jotka voimme oikeasti huonosti? Auttaako tieto, että äitinikin on jaksanut?



http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000000490&posting=22000000015857103

Toivon, että Jumala kirkastaa uskonasiat (joita myös nämä mielestäni ovat) sinulle! Myös minä uskon, ettei Herra hylkää omiaan, tosin ajattelen sen eri näkökulmasta kuin minä. Kohdunpoisto on tosiaan lopullinen ja vaarallinen toimenpide, ja siksi se tehdään tosiaan vain äärimmäisessä tapauksessa. Jos tällaisesta tapauksesta ei ole kyse, kyllä ainakin minä kehottaisin ottamaan lapset vastaan ja luottamaan Jumalan ja Siionin apuun. Kuulostan ehkä julmalta sinun elämäntilanteessasi, mutta näin minä uskon.

Tässä siihen jonkun vastus

Kuulostaa
Kirjoittanut: todellakin 21.4.2006 klo 16.25


julmalta eikä ainoastan kuulosta vaan on todellakin julma vastaus ihmiselle, joka on uskonsa vuoksi ajautunut tilanteeseen, jossa oma terveys ja oma usko ovat vastakkain. Vastauksesihan on yksiselitteinen tuomionluku.

ja tässä oma kommentini asiaan

Olen täysin samaa mieltä
Kirjoittanut: hys hys 21.4.2006 klo 18.11


Samassa ketjussa on myös tämä sammakko!

Yleensä Siionissa on ollut tapana tukea äitejä, jotka voivat huonosti: on tultu kotiin auttamaan.

Tälläistä käytäntöä ei ole missään asuinpaikassa ollut vl keskuudessa enkä ole siitä kuullut.

Jos pahoitan jonkun jonka sanoja olen lainannut ymmärrän sen mutta silti nämä asiat ovat tärkeitä ja vaativat keskustelua.

Äänestä

hys hys

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hys hys kirjoitti:

Keskustelusta kerättyä:

Onhan näitä asioita edelleen jotka vaatisivat kriittistä pohdiskelua. Hyvää tarkoittava ehäisykielto johtaa osassa perheitä kohtuuttomaan lopputulokseen ja äidin psyykeen murtumiseen, lasten sairastumiseen ym.

Aina vedotaan siihen että kyse on marginaaliryhmästä? Onko todella näin? Mielestäni yksikin tapaus on liikaa? Eikä nämä jää siihen yhteen eikä kahteen tapaukseen vaan moni käy psyykkisesti aivan liian kovilla mikä jättää jälkensä ihmisiin.

Sitten on tämä että yhteisö syrjii erillaisia ihmisiä? Niin lapsia aikuisia kun vammaisiakin! On erittäin tehokasta kun kaikki yhteiset asiat jätetään sujuvasti kertomatta tietylle osalle ihmisiä. Seuraohjelma on tietenkin kaikkien nähtävillä mutta sitten tämä muu toiminta - vaikka retket ilmoitetaan jos ilmoitetaan. On myös tehokasta kun kukaan ei käy viraana. Ja kaikki sosiaalinen kontakti on yksipuolista.

Kuka jaksaa olla se yhteyttäottava oaspuoli jos kukaan ei ota kontaktia? Omalta kohdaltani tiedän ettei kyse ole siitä millainen ihminen on tai ei ole, vaan siitä että joka ei pilkulleen noudata etikettiä tulee syrjityksi. -> ei tätytä uskovaisen ihmisen tunnusmerkkiä joidenkin "päättävässä" sosiaalisessa asemassa olevien mielsetä.

Tääläkin kun uusi perhe muuttaa paikkakunnalle ne jotka tulevat tiettyjen ihmisten taholta hyväksytyiksi tulevat yhteisön tasavertaisiksi jäseniksi ja ne jotka eivät tähän porukaan mahdu jäävät lapsipuolen asemaan.

Hoitokokouksia ei järjestetä virallisesti mutta se ei tarkoita sitä ettei tätä puhuttamista tapahtuisi edelleen.

Vl ei saa puuttua epäkohtiin koska se on niin marginaaliilmiö (mitä se ei ole). Asioita ei saa kyseenalasitaa eikä vaiketa saa kysellä koska niihin ei löydy vastauta. Naisen paikka on kotona keittiössä ja synnyttäjänä. Ajatteleva nainen on aina uhka vl liikeessä ja itse ajattelevana ihmisenä ole kokenut sen et kun en voi olla hiljaa epäkohdista jotka ovat kaikkien nähtävillä minua kartetaan. Ja ei vähiten siksi että sanon suoraan sen minkä ajattelen. Enkä myöskään hyväksy kasinaismoraalia missään asiassa. (esim. ehkäisyvalistus). Tämäkin on kauhisuts. Naisen pitää olla hiljaa ja tyytyä olemaan VAIN ÄITI. Se on naisen ainoa oikeus ja ainoa velvollisuus.

Kielteiset ilmiöt eivät ole marginaalisia vaikka vl liike niin haluaa väittää. Se että ongelmat pyritään vähättelemään matonalle sillä että ne eivät ole mitään verrattuna vaikka alkoholiongelmaan ei ole oikein.

Ja se ei ole oikein siksi että vaikka kyse olisi yhden ihmisen elämästä se on tämän ihmisen koko elämä. Ja tämä ihminen ei saa elämäänsä takaisin enää siinä pisteessä kun vaikka psyykkinen ja fyysinen terveys pettää.



Kysymys sinulle
Kirjoittanut: Kokemusta on... 20.4.2006 klo 21.30


Hyviä huomioitasi lukee kiinnostuneena.

En tällä kertaa kommentoi enempää kuin kysyn: kuinka oikein kestät olla ryhmässä mukana?
Eikö henkinen erilaisuutesi tule leimatuksi, entä jos sinua alkavat painostaa?

Nimimerkki Kokemusta on...

Pitkään olen joutunut omalle kohdalle miettimään mikä tässä pitää mukana. Tällä hetkellä varmaan enemän se ettei voimat riitä asian työstämiseen.

Sairauden ja siitä pikkuhiljaa toipuminen on avannut näkemään asioita uusilta puolilta. Esimerkiksi tämä ehkäisyasia. Ommalta kohdalta ratkaisu ottaa ehkäisy käyttöön oman sairauden/terveyden säilyttämiseksi tuli inhimillisesti katsoen ihan liian myöhään. Olisi pitänyt aiemmin ymmärtää että ei voi jatkaa vl liikeen ehdotonta kantaa noudattamalla. Tai voin mutta se johtaa martyyrikuolemaan tai itsemurhaan tai siihen että koko perhe sairastuu. -> en voi hyvällä omalla tunnolla pilata omaa elämääni ja toisetne elämää.

Tiedän että ratkaisusstani minut kivitetään vl liikeessä. Mutta näköala on se että koskaan enää en siihen pimeyteen itseäni aja. Näköala on myös se että myös naisella on oikeus psyykkisesti terveeseen elämään mitä en voi saavuttaa lapsia odottamalla ja imettämällä.

Tässäkin ketjussa on keskusteltu lakihenkisyys vastaa armo teemasta. Useammalla paikkakunnnalla asuneena tuntuu että täällä eletään 70-lukua kaikkinen vaiheineen. Täälä on erittäin pitkälle menty siinä että ollaa eristäydytty muista ihmisistä. Vain kunnollisimmat kelpaavata ja niidenkin tekemisiä voidaan "arpoa" selän takana. Täälä on myös tiukka normi siitä miten uskovainen pukeutuu. (pukeutumisetikettiä ei kuulema vl kesken ole?). Ja jos et noudata tätä niin yleinen katseella paheksunta on normaali reaktio.

Myös siitä että puhun kaikkien "epäuskoisten" kanssa minua paheksutaan sekä seläntakana että myös suoraan. Kuitenkin toinen ihminen pitää hyväksyä on hänen valintansa mikä tahansa. Se että ollaan syntiluetteloa lukemassa aina ja joka tilanteessa ei johda muuhun kun katkeruuteen puolin ja toisin. Näin ei saa tehdä vaan aina ja joka tilanteessa pitää synti saarnata synniksi(näin on annettu ymmärtää). Tämä johtaa kyllä ihan muuhun kun armon edelleen julistamiseen.

Sitten on tämä kakasinaismoraali. Vaikka uskovainen elää miten elää on yleissivistystä ymmärtää ja tietää asioita. Uskovainen voi mutta ei varsinkaan nuorten kohdalla pullossa kasvattaminen/oleminen ole välttämättä hyväksi. Pitää ymmärtää ja tietää mitä mistäkin seuraa.

Koska voi käydä sitten myös niin että kun vl nuori on sillä paikalla että aletaan harrastamaan vaikka esiaviollista seksiä niin ei osta käytää asiallista ehäisyä tai jätetään ehkäisy käyttämättä kokonaan -> seuraukset voivat olla kamalat enkä tarkoita nyt raskautta.

Vl liikeessä ajattelu menee niin että uskovainen nuori ei voi ajautua tälläiseen tilanteeseen. Kyllä voi ja näin käy. Koskaan ei saisi tuudittautua ajatukeen että - ei koskaan. Ei omien lasten eikä itsensä kohdalla.

Osittain syy "psyä" mukana johtuu siitä että on paljon ajallisia asioita eikä jaksa yhteisössä lähteä mittaamaan omaa ihmisarvoa. Osittain kyse on myös siitä ettei halua tulla näiden hoitokokouksien kohteeksi. (joita ei siis ole)

Oikeastaan en pelkää niinkään sitä että minun ratkaisuni tuomittaisiin jyrkästi mm. tässä ehkäisyssä. Se on joillekkin annettu tyyliin tiedoksi joten salaisuus se ei varsinaisesti ole. Enkä pelkää myöskään sitä että minua alettaisiin taivuttaa tähän ehdottomaan ehkäisykieltoon, vaikka niin varmaan tulee käymään ennemmin tai myöhemmin. En voi hyvällä omalla tunnolla ajaa itseäni psyykkisesti ja fyysisest siihen pisteeseen mistä olen lähtenyt. Enkä voi hyvällä omalla tunnolla olla naivi ja "tuudittautua" uskoon että niin ei käy. Mikään ei viittaa siihen etteikö ongelmat toisuisi/pahenisi raskaukien myötä (kyse ei ole synnytysmasennus eikä raskausmyrkytys).

Oikea ymmärrys ei voi olla tapakultuurissa eikä roikkua lain varassa. Jos noudatan kaikessa ehdotonta kuuliaisuutta vl tapakultuuriin mennään armon alta lain alle. Teon kautta pelastukeen. (vaikka nyt tässä lapsi-asiassa)

Raamatun mukaan eläminen on sitä että yrittää olla hyvä lähimmäinen pitää itsestään huolta. Siksi esimerkiksi pahennun mm. tupakoinnista. Pahennun myös siitä että kun vl jättävät itsensä heitteille. Eli jokaisella pitäisi olla pyrkimys hyviin elämäntapaoihin joita ovat
- hyvä riittävä ja monipuolinen ruoka johon ylenmääräinen makean syönti ei kuulu
- riittävä uni
- runsaasti monipuolista liikuntaa (ompa se sitten arkiliikuntaa tai mitä tahansa)
- vältää turhaa lääkitystä (mm antibiotit, tarpeettomat särkyllääkeet)
- riittävä määrä asioita joista nauttii
- riittävä määrä yksinäisyyttä

Ja näiden noudattaminen yhdessä pyrkimyksen -olla hyvä lähimmäinen on raamatun mukaista elämää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu