Tyttö syntyi 15.4 kello 11.20 ja kaikki hyvin ja terveinä kotona taas vauvan kanssa. Kovin on rankkaa yksinhuoltajana mutta muuten kaikki näin alkuun sujunut hyvin kuitenkin. Synnytys sujui hyvin ja perätilan vuoksi tehtiin harkittu sektio.
Tyttö syntyi
Tappi
5745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuo nyt ei ainakaan ole minun oikean tapin kirjoittama.
Oonkin jo odottanut koska mun nimellä rupeaa muut kirjoitteleen :D
Ja kumpi Tappi puhuu totta?! :D Aika hauska tilanne. Tosi paljon lukenut tämän kyseisen Tapin vastausia yms. ja tätä juuri mietin että koska joku alkaa sillä nimellä kirjoittamaan tai onko vastauksiakin kirjoittanut "monta eri Tappia".
Onneksi olkoon! Oli tämä sitten totta tai ei :)
Onnea uudelle elämälle, ja voimia äidille.
Jolla vauva kasvo neuvolan mukaan liian nopeasti? Milla rv-lla tyttö syntyi?
Moikka. Siis minulla, oikealla tapilla, sikiö on ensinnäkin poika (kuten vanhoistakin keskusteluista voi tarkistaa, ilmeisesti häirikkö ei ole viitsinyt edes kotiläksyjään tehdä, hyi häpeä!!!) ja kasvaa liian kovaa vauhtia. Oon rv 29 1 ja vauvan pituus ja painoarviot vastaa jo 32 viikon kokoa. Joten viikolla 35 takaisin painoarvioon ja ilmeisesti käynnistykseen sitten kesäkuussa. Sokerirasituksessakin arvot ihanteelliset eli ei johdu siitäkään. Lopulta neuvolassa vaan sanottiin että laskettu aika on saatettu määritellä jo alunperin väärin. Ja mun uskoni neuvolaan sen kus "lisääntyy" ... no, ihmisähän ne ultraajatkin on ja ´lääkäri sanoi että mittaustulokseen vaikuttaa monet asiat, että vauva voi olla todellisuudessa vieläkin isompi tai sitten pienempi.
Mua ei käynnistysajatus ollenkaan haittaa. On niin kamalan raskas olo jo nyt, ja yksivuotias esikoinenkin on siinä iässä että vielä kuitenkin jonkin verran pitää kantaa. Supistuksia tullut jo 20 viikosta alkaen kivuliaina ja säännöllisinä ja muutenkin mahaa särkee välillä kauheesti. Maha on kuin mikäkin pötsi.