Hammassuojista

tomik

Mitä ne käytännössä suojaa? että jos tulee kova potku pahaan paikkaan niin estääkö ne todella? Ja ovatko hammassuojat liian pienet jos takimmainen hammas jää niinkun yli?

3

483

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Itselläni on tullut kohtuu napakka polvipotku suuhun, leegot pysy suussa, tosin veren vuoto oli hurja. Ilman suojia olisin varmaan muutama hammasta köyhempi =). Kyllä ne suojaa, riski alueella on etuhampaat eikä niinkään poskihampaat.

    • Julmuuttaja

      Kannattaa käyttää. Mulla tuli vuos sitten perkeleen kova etu-potku suoraan suuhunja melkee etu leegot lähtee mut ei lähtenyt ku oli hammassuojat suus.

    • Ihq

      Riippuu millaisia hammassuojia käyttää, ne vedessä muotoiltavat ovat ihan lelut eivätkä suojaa yhtää mitään. Itse olen tehnyt opiskellessani ihan oikeat mittatilaustyönä tehdyt hammassuojat, eikä niitä yleensä uloteta ihan vikoihin poskihampaisiin, koska ei niiden sinne asti tarvitse ulottuakkaan. On kyllä huomattu kuinka hyödyttömät noi vedessä muotoillut hammassuojat ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      222
      6404
    2. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      171
      1725
    3. Vihjeitä kaivatusta

      Mitkä numerot liittyy sun kaivattuun? Osa puhelinnumeroa, kengännumero tai vaikka asuinpaikan koordinaatit (😊)
      Ikävä
      66
      1517
    4. Rakas mussukka

      anna joku merkki itsestäsi. Pyydän.
      Ikävä
      70
      1084
    5. Niin pettynyt

      Olen suhun ja siihen ettet koskaan kohdannut reilusti
      Ikävä
      105
      1000
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      937
    7. Lieksa missä syy?

      Kun viranhaltijat irtisanoutuu tehtävistä? Museonjohtaja irtisanoutunut. Sivistysjohtaja lähtökuopissa ja Lieksan Kiinte
      Lieksa
      125
      882
    8. Martina Jeopardyssa

      Telkusta tulee mainos ohjelmasta, missä vilahtaa Martina. Ai vitsi odotan sitä jaksoa, missä Martina on. Pääsee taas näy
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      867
    9. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      100
      826
    10. En olisi uskonut et

      Suhun tutustuminen toisi elämään näin synkän varjon. Surullista kun luulee löytävänsä rakkautta ja saa vain pahaa.
      Ikävä
      66
      789
    Aihe