Laittaisin 60 cm syvään akvaarioon hqi valaisimet, mutta valon spektri on epäselvä asia. Voisiko joku joka on laittanut kyseiset valaisimet ja saanut niillä kasvit voimaan hyvin neuvoa.
HQI lamput
4
1381
Vastaukset
- Rihma
Täältä löytyy monimetallivalot.
Kokemusta on Lival Power TD-raksavalaisimista ja olen ollut erityisen tyytyväinen niihin, syvässä akvaariossa.
Loisteputkiin verrattuna valoteho on huomattaavasti vahvempi. Myös altaan huollon, vedenvaihdon takia ne ovat kätevämmät, koska roikkuvat altaan päällä, ei tarvitse nostella ja siirrellä, niinkuin loisteputkia.
Samoin valo on elävämpää, koska syntyy ns. varjoja ja veden liike näkyy pohjaa vasten, todella luonnollisen oloinen.
Kasvit kasvaa todella hyvin, mutta hiilidioksidia ja ravinteita pitännee lisätä valotehon mukaan.
60 cm korkeaan altaaseen riittää vallan hyvin 70W, tai jos haluaa extremempää(Tasapainottelua leväinvaasion partaalla) niin 150W passaa.
Kuinka monta, riippuu ihan altaan pituudesta.
Lamput ovat Philips MasterCoulour 942, joka muistuttaa hiukan auringonvaloa.
Tuolta olen ostanut omani;
http://www.tamla.fi/- Rane
Tutustuin esittämääsi lamppuun ja se tuntuu ihan hyvältä vaaihtoehdolta. Ainut asia mikä askarruttaa on maininta viileä valkea. Mutta sanoit että kasit kasvaa joten en kyseenalaista asiaa.
- Rihma
Rane kirjoitti:
Tutustuin esittämääsi lamppuun ja se tuntuu ihan hyvältä vaaihtoehdolta. Ainut asia mikä askarruttaa on maininta viileä valkea. Mutta sanoit että kasit kasvaa joten en kyseenalaista asiaa.
Ainakin paria erillaista lamppua löytyy Tamlasta, kannattaa kokeilla mikä on silmäähivelevämpi.
- Rane
Rihma kirjoitti:
Ainakin paria erillaista lamppua löytyy Tamlasta, kannattaa kokeilla mikä on silmäähivelevämpi.
Kyllä se 942 on ihan hyvä.HQL lampuilla ei pääse kuin reiluun 3000 k ja 942 on kuitenkin 4200 k joten tilasin Tamlalta sellaiset.Kiitos vinkistä ! Pääsin helposti oikeille jäljille viestisi kautta.Etukäteistietämys asiaan kun oli aivan olematon.Tamla ostopaikkana tuntui hyvin asialliselta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka912561Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww881496- 671485
EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje131208- 81953
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi16930Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta112841Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe39838- 54793
- 30726