Viime kesänä aloin ruokkia siilejä päivittäin.
Annoin tyttärilleni homman että keittää kaurapuuron valmiiksi(1 litra vettä ja hiutaleet).
Sitten kun tulin töistä oli puuro jo jäähtynyt...siihen lisätään 1 iso purkki kissan ruokaa ja pari kourallista pähkinöitä.
Ruokaa tulisemmonen musta muovi kaukalo,missä myydään kasler pihviä.
Sitten kattaus sivupihalle,paperi lautaset(jotka jokapvä uudet)niitä noin 3-4.
Ruokaa tuli reilusti kaikkiin lautasiin..ensimmäiset piikkipyllyt jo odotteleekin(ovat kuin puput,pää pensaassa mutta koko kroppi näkyvissä)menen pariaskelmaa taaksepäin ja puhelen hiljaa,että tulkaa vaan pojat syömään.Ne tulevat ruualle vaikka olen siinä lähellä.
Viimekesän ennätys yhtenä iltana....ette arvaa?
No,se on 12 kpl..eikä valetta tässä!!
Naapurit tietää siili baaristani,eli siellä ollaan kiikareilla katsomassa!
Siilejä on kaiken kokoisiaja väri erojakin on.
Ihmiset eivät olekuulleet paljonkaan siilen ääntelyä,mutta voin sanoa että ääntä lähtee!
Kerran kun nukuttiin ikkuna auki,heräsin ja ihmettelin miten poika(4v)tuolleen hengittää,laitoin valot mutta poika nukku ihan rauhassa.Tarkemmin kun kuunteli,sehän kuulu ulkoa.
Siellä siili duunaa kastematoa ylös maasta ja niiskutus oli melkoinen.
Eli rakastuin kyllä niin paljon siileihin,että odotan että pääsee taas nauttimaan heidän seurasta.T:SIILI BAARIN HOITAJA
Siili ystäväisiä odottelen!
2
365
Vastaukset
- meirami
Äitinikin ruokkii siilejä ja kutsuu syömään.Minäkin ruokin lautaselta pitelin ja siili söi siitä.Sit se jyysti hampaillaan lautasta ilkee ääni.Kissa pelkää,kun joku oli mennyt sen koppaan eikä uskalla mennä.Ei ole tullut talveksi tehtyä niille pesäkoppia.Oletko sinä?Itse asun toisessa kunnassa,mutta on niitä täälläkin jokunen.Olisiko jo pari viikkoa sitten aamulla viiden aikaan näin siilin.Raukka tallusti sohjossa tien viertä,oli jokunen aste lämmintä.Varmaan oli sulanut talvipaikan kohdalta lunta,et lähtenyt.Tämä tapahtui Pohjois-karjalassa,minne lie reppana mennyt.Tapahtui keskellä taajamaa on varmaan jossain jotain risukasoja,missä on ollut.Muutamia olen nähnyt auton alle jääneenä.Joku aamu viime kesänä mentiin samaa matkaa jalkakäytävää.
- otuksia ovat
mutta älkää missään nimessä antako mitään maitopohjaisia ruokia!! Varsinkin maito ja kerma ovat siileille todellakin kuolemaksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1764987Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,184366Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993097Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2512933Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432872- 522501
- 271919
- 221737
- 341733
- 651699