Siili ystäväisiä odottelen!

siilibaari

Viime kesänä aloin ruokkia siilejä päivittäin.
Annoin tyttärilleni homman että keittää kaurapuuron valmiiksi(1 litra vettä ja hiutaleet).
Sitten kun tulin töistä oli puuro jo jäähtynyt...siihen lisätään 1 iso purkki kissan ruokaa ja pari kourallista pähkinöitä.
Ruokaa tulisemmonen musta muovi kaukalo,missä myydään kasler pihviä.
Sitten kattaus sivupihalle,paperi lautaset(jotka jokapvä uudet)niitä noin 3-4.
Ruokaa tuli reilusti kaikkiin lautasiin..ensimmäiset piikkipyllyt jo odotteleekin(ovat kuin puput,pää pensaassa mutta koko kroppi näkyvissä)menen pariaskelmaa taaksepäin ja puhelen hiljaa,että tulkaa vaan pojat syömään.Ne tulevat ruualle vaikka olen siinä lähellä.
Viimekesän ennätys yhtenä iltana....ette arvaa?
No,se on 12 kpl..eikä valetta tässä!!
Naapurit tietää siili baaristani,eli siellä ollaan kiikareilla katsomassa!
Siilejä on kaiken kokoisiaja väri erojakin on.
Ihmiset eivät olekuulleet paljonkaan siilen ääntelyä,mutta voin sanoa että ääntä lähtee!
Kerran kun nukuttiin ikkuna auki,heräsin ja ihmettelin miten poika(4v)tuolleen hengittää,laitoin valot mutta poika nukku ihan rauhassa.Tarkemmin kun kuunteli,sehän kuulu ulkoa.
Siellä siili duunaa kastematoa ylös maasta ja niiskutus oli melkoinen.
Eli rakastuin kyllä niin paljon siileihin,että odotan että pääsee taas nauttimaan heidän seurasta.T:SIILI BAARIN HOITAJA

2

321

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meirami

      Äitinikin ruokkii siilejä ja kutsuu syömään.Minäkin ruokin lautaselta pitelin ja siili söi siitä.Sit se jyysti hampaillaan lautasta ilkee ääni.Kissa pelkää,kun joku oli mennyt sen koppaan eikä uskalla mennä.Ei ole tullut talveksi tehtyä niille pesäkoppia.Oletko sinä?Itse asun toisessa kunnassa,mutta on niitä täälläkin jokunen.Olisiko jo pari viikkoa sitten aamulla viiden aikaan näin siilin.Raukka tallusti sohjossa tien viertä,oli jokunen aste lämmintä.Varmaan oli sulanut talvipaikan kohdalta lunta,et lähtenyt.Tämä tapahtui Pohjois-karjalassa,minne lie reppana mennyt.Tapahtui keskellä taajamaa on varmaan jossain jotain risukasoja,missä on ollut.Muutamia olen nähnyt auton alle jääneenä.Joku aamu viime kesänä mentiin samaa matkaa jalkakäytävää.

      • otuksia ovat

        mutta älkää missään nimessä antako mitään maitopohjaisia ruokia!! Varsinkin maito ja kerma ovat siileille todellakin kuolemaksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      301
      3034
    2. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      100
      2093
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      91
      1453
    4. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      19
      1313
    5. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      74
      1211
    6. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      39
      1081
    7. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      48
      1042
    8. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      1032
    9. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      1021
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      43
      982
    Aihe