Laura1

Ottaako päähän?

Koko ajan kirjoittelit HPK:n vastaisia viestejä ja selittelit, että Ässät saattaa hävitä kun sillä oli välierässä kovempi vastus (Kärpät).

Mun mielipide on se, että media teki Ässille hallaa tekemällä niistä niin vahvan ennakkosuosikin. Ne ehkä alkoi itsekin uskoa siihen. Sitten HPK tuli vähän kuin varjoista ja pelasi paremmin ja järkevämmin. Tänään (hups, eilen) nähtin tulos.

Jos oot tosi lätkäfani onnitelisit reilusti HPK:ta. Kyllä Kärpätkin taas nousee. HPK:n Laamanen tiettävästi tulossa ensi kaudeksi Kärppiin! Tenkratkin oli aikoinaan muuten HPK:n löytämä...
Mikä olisi tylsempää kuin se, että joku olisi suvereeni mestari vuodesta toiseen.

Nyt juhlitaan täällä pikkukaupungissa.

5

435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itse oululaisena toivoin Kerhon voittoa. Luulenpa, että niin Lauraa kuin itseäni harmitti Kärppien putoaminen, jonka jälkeen ei ollut niin väliä kuka voittaa. Itse olen aina sympatiseerannut Kerhoa, joten jos ei kerta Kärpät, niin sitten mestari saa olla Kerho. Onnittelut Hämeenlinnaan ja Poriin, missä pelattiin paremmin kuin Oulussa.

      • reilua

        sieltä päin. Tuli vähän juhlasimassa kirjoiteltua ilman kontrollia.
        Hyvää keväänjatkoa ja uutta kautta!


    • Laura1

      Mä olen sitä mieltä, että Ässillä oli hitusen kovemmat vastukset kuin Hpk:lla ja erityisesti Kärpät. Jos Hpk olisi ollut Kärppiä vastassa sen voittaen, niin silloin olisin ollut enemmän Hpk:n puolella. Siitäkin huolimatta, että Hpk:n vastustajana oli myös Ilves. Ilves oli hampaaton, vaikkakaan suorat nollalukemat eivät tee aivan oikeutta Ilvestäkään kohtaan. Kyllä se sentään pelillisesti olisi ansainnut ainakin yhden voiton.

      Olen vilpittömästi onnitellut Hpk:n palstalla ja tainnut laittaa Ässiä onnitellessa hopeasta myös Hpk:n kullastakin. Olen kirjoittanut, että en todellakaan surisi Hpk:n voittoa, koska sillä ei ole yhtään mestaruutta vielä. Mulle ei ollut ratkaisevaa kuka finaalin loppujen lopuksi vei, sillä oli merkitystä enemmän kuka pelasi ns.jääkiekkoa kuka ei. Vaaka kallistui pelaamisen suhteen kyllä Hpk:lle, joten se on voittonsa ansainnut.

      Kumpikaan joukkue ei kuulu suosikkeihini. Ne ovat edelleen Kärpät ja Ilves, joten en ymmärrä miten ihmeessä mua harmittaisi kumpi voitti. Eikä mua harmita kauheesti Kärppien putoaminen pronssillekaan. Luehan enemmän kirjoituksiani, niin huomaat, että saanut haukkuja osakseni, kun olen uskaltautunut kritisoimaan Kärppien peliä. Se ei ole ollut ollenkaan sillä tavoin uomissaan kuin ennen. Se on totuus ja Ässät pelasi parhaat pelinsä Kärppiä vastaan ja ansaitsi loppuottelupaikan. Ässillä varmasti muuten tuntui loppupeleissä rankat ottelut sekä Tapparaa että Kärppiä vastaan. Olihan kyseessä sentään viimevuosien mestaruuksia ottaneet joukkueet. Siitäkin huolimatta: Onnea Hpk. Mestaruus meni oikeaan osoitteeseen. Teillä on yksi liigan loistavimmista valmentajista. Toivottavasti saatte jatkossakin pitää hänet. Uskoisin,että hänelle voidaan suunnitella käyttöä muuallekin:)

      • ainakin

        ensi kaudesta HPK:ssa


      • Laura1
        ainakin kirjoitti:

        ensi kaudesta HPK:ssa

        Ei siksi, etteikö tykkäisi työstänsä Hpk:ssa, mutta uskoisin hänen kaipaavan jo erilaisiakin haasteita. Katsotaan mitä isot "pomot"suunnittelevat. Ihmettelisin, jos ei häntä varten ole katsottu jotain muuta hommaa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2295
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      29
      2188
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1559
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      13
      1464
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1241
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      100
      1131
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      1067
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      923
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      18
      828
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      122
      798
    Aihe