Kun sanoit, että elämä piirsi mutkittelevan viivan sydämmeni pintaan niin minulle tuli mieleeni, että Sinä tiedät kaiken elämästäni ja varsinkin rakkauden kohteen etsinnästä. Siinä on ollut päämäärä ja jo vaikka kuinka monta vuotta ja se tarina on aika dramaattinen. Esteet ovat olleet tuskaa tuottavia molemmille, mutta kyllä syvästä kuopasta on noustu pois.
Sanoit että näit miettineeni asioita kun kuunvalo valaisi kasvojani. Minä ymmärrän tuon, mutta en voi siitä puhua.
Luet tämän ehkä vasta illalla tai aamulla seuraavana päivänä, mutta minä en ole jännittynyt jostain syystä. Olet Sinä ennenkin kirjoitellut tänne.
Minäkin kaipaan.
Sanoit että näit miettineeni asioita kun kuunvalo valaisi kasvojani. Minä ymmärrän tuon, mutta en voi siitä puhua.
Luet tämän ehkä vasta illalla tai aamulla seuraavana päivänä, mutta minä en ole jännittynyt jostain syystä. Olet Sinä ennenkin kirjoitellut tänne.
Minäkin kaipaan.
Vastaukset 10
Vanhimmat
jos mikäänei auta niin joudun tekemään herkkusienikeittoa!
Ystäväni, kaikella on aikansa ja määrähetkensä. Meissä, jotka olemme kaivanneet jo vuosia, näkyy kaipauksen syvät uurteet. Ne kuvastuvat puheestamme ja ne näkyvät katseestamme. Olemme muistutus kaipauksesta, joka tuli elämäämme ja joka jäi elämäämme. Olemme kuitenkin askel askeleelta lähempänä kaipauksen täyttymystä, toivetta, joka toteutuu. Toive tulee usein muodossa, jota emme tunnista, vaikka se on sama vanha kaipauksemme. Emme tunnista sitä, sillä se on tullut luoksemme tahtoen päästä toteutumaan elämässämme monen kipeän kokemuksen jälkeen. Kuinka monta kaunista mahdollisuutta elämä onkaan tarjonnut meille, muttemme ole huomanneet sitä kaipaukseltamme.
Esteet elämässämme ovat suuntaviittoja, joitten edessä meidän on pysähdyttävä. Ainoakaan suuntaviitta ei ole ilmestynyt tiellemme sattumalta. Toisen elämässä on surua ja kärsimystä enemmän kuin toisen, mutta siitä ei pidä katkeroitua, sillä kaikella on tarkoituksensa. Kukaan ei selviä tässä ajassa ongelmitta, ja kaipaus on osa elämäämme.
Olet oikeassa, olen käynyt täällä ennenkin. Voimme olla toistemme seurassa levollisin mielin. Olemmehan ystäviä. Kaipaavia ystäviä.
Lämpöisin ajatuksin, kaivaten
mitä sanoit. Olenkohan oppimassa kärsivällisyyttä? Ja varmaan muutakin.
Mutta minä rakastan ja sitäkin olen oppimassa: Pyyteetöntä rakkautta.
kaipaus katsahti
kärsivällisyyden puoleen
ja pyysi siltä
pitkämielisyyttä
pitkämielisyys saapui
kaikki aika mukanaan
mutta kaipaus
yhtä vielä pyysi
missä rakkaus on
on rakkaus ollut
koko ajan kanssasi
virkkoi kärsivällisyys
ja lisää vielä opetti
ei rakkaus
koskaan jätä
vaan kaiken se
näyttää ajallaan
ja kerran kulkusi
johdattaa tielle
pyyteettömän rakkauden
Sinä saat minut tuntemaan onnea viisailla sanoillasi, mutta aina väijyy ikävät asiat ja huomenna taas yritän löytää sinut. Itsekästä sanoisi joku, mutta kyse voi olla myös oikeutetusta janoamisesta kun tuskaan janoaa.
Minun antamani lohtu sinulle, silloin tällöin, on vain utuinen aavistus siitä lohdutuksesta, joka on koko ajan saatavillasi.
Jeesus sanoo: "Jos jonkun on jano, tulkoon minun luokseni ja juokoon! Joka uskoo minuun, hänen sisimmästään kumpuavat elävän veden virrat."
Kaikkea hyvää sinulle, kaivaten
mitään tässä asetelmassa. Voitko sinä?
on tekijöitä, jotka herättelevät perääntymään. Olen pahoillani, jos olen aiheuttanut sinulle mielipahaa.
Kanssasi oli kaunista pitää yhteyttä. Kiitos.
-kaivaten
minun ymmärtävän asetelman vaikutukset ainakin pääpiirteittäin. Et ole tuottanut mielipahaa vaan toivoa tragediaan. Kiitos kaikesta, oli ilo keskustella kanssasi.
The show must go on, but the end is near.
.. and everything begins just in the end:)
Ystäväni, tragediat kestävät aikansa, nekin. Kiitos seurastasi vielä kerran, ja samoin, oli ilo keskustella kanssasi. Ehkä tapaamme joskus joissain toisissa merkeissä.
-kaivaten