Mikä olisi oikea lauteiden korkeus puulämmitteisessä rantasaunassa. Onko jalkatason oikea korkeus noin kiukaan yläreunan tasalla (75-85 cm)ja ylätaso sitten siitä noin 40-45 cm? Vai olisiko joku muu korkeus parempi.
Lauteiden korkeus
6
9210
Vastaukset
- katosta
1000-1200 mm ja loppumitoitus alaspäin sen mukaan. Kiukaan yläreuna ei ole vertailutaso.
- ja kiuas
on siinä missä on. Jalathan normaalisti voi asettaa mille korkeudelle haluaa vaikka kattoon.
- Eufrosiina
Kyllä jalkojen olisi hyvä sijaita normaaliasennossa kiukaan yläreunan tasalla tai yläpuolella, muuten voi tulla jaloille kylmä. Eikä aina huvita istua jalat katossa vain sen takia.
Riippuuhan se kiuastyypistäkin, kyllä aito-kiuas tai vanhan ajan kertalämmitteinen pönttökiuas ovat sen verran korkeita, että lauteetkin täytyy sijoittaa ylemmäs. Samalla tietysti sisäkorkeus nousee kokonaisuudessaan. - erimieltä
Eufrosiina kirjoitti:
Kyllä jalkojen olisi hyvä sijaita normaaliasennossa kiukaan yläreunan tasalla tai yläpuolella, muuten voi tulla jaloille kylmä. Eikä aina huvita istua jalat katossa vain sen takia.
Riippuuhan se kiuastyypistäkin, kyllä aito-kiuas tai vanhan ajan kertalämmitteinen pönttökiuas ovat sen verran korkeita, että lauteetkin täytyy sijoittaa ylemmäs. Samalla tietysti sisäkorkeus nousee kokonaisuudessaan.Edellisen viestin ajattelu on historian havinaa. Näin rakennettiin ennen. Nykyään pystytään ilmastoinnin avulla taasaamaan saunan lämpötilaa, siten että jalat ei palele vaikka ovat kiukaan ylätason alapuolella.
- Eufrosiina
erimieltä kirjoitti:
Edellisen viestin ajattelu on historian havinaa. Näin rakennettiin ennen. Nykyään pystytään ilmastoinnin avulla taasaamaan saunan lämpötilaa, siten että jalat ei palele vaikka ovat kiukaan ylätason alapuolella.
puulämmitteisestä rantasaunasta. Aika harvoin sellaiseen nykypäivänäkään rakennetaan mitään ilmastointia, aina ei ole sähkövaloakaan. Mitä muuten tarkoitat "ilmastoinnilla" - koneellista ilmanvaihtoa vaiko kenties jäähdytystä? Aika tarpeettomia molemmat modernissakin rantasaunassa.
- Veskutin
Eufrosiina kirjoitti:
puulämmitteisestä rantasaunasta. Aika harvoin sellaiseen nykypäivänäkään rakennetaan mitään ilmastointia, aina ei ole sähkövaloakaan. Mitä muuten tarkoitat "ilmastoinnilla" - koneellista ilmanvaihtoa vaiko kenties jäähdytystä? Aika tarpeettomia molemmat modernissakin rantasaunassa.
Puilla lämpiävä rantasauna toimii todella hyvin oikein rakennetun painovoimaisen ilmanvaihdon avulla. Niin monet ovat jo vastanneet mitoituksesta joka on hyvä aloittaa katosta alaspäin. Jalkatilan korkeus sitten määräytyy omalle korkeudelle. Kylmäilma kun saadaan pois lattiatasosta löylyn kiertoon poistuu normaalisti varpailta kylmänolon tunne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251078Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54893- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759