Mikä olisi oikea lauteiden korkeus puulämmitteisessä rantasaunassa. Onko jalkatason oikea korkeus noin kiukaan yläreunan tasalla (75-85 cm)ja ylätaso sitten siitä noin 40-45 cm? Vai olisiko joku muu korkeus parempi.
Lauteiden korkeus
6
9189
Vastaukset
- katosta
1000-1200 mm ja loppumitoitus alaspäin sen mukaan. Kiukaan yläreuna ei ole vertailutaso.
- ja kiuas
on siinä missä on. Jalathan normaalisti voi asettaa mille korkeudelle haluaa vaikka kattoon.
- Eufrosiina
Kyllä jalkojen olisi hyvä sijaita normaaliasennossa kiukaan yläreunan tasalla tai yläpuolella, muuten voi tulla jaloille kylmä. Eikä aina huvita istua jalat katossa vain sen takia.
Riippuuhan se kiuastyypistäkin, kyllä aito-kiuas tai vanhan ajan kertalämmitteinen pönttökiuas ovat sen verran korkeita, että lauteetkin täytyy sijoittaa ylemmäs. Samalla tietysti sisäkorkeus nousee kokonaisuudessaan. - erimieltä
Eufrosiina kirjoitti:
Kyllä jalkojen olisi hyvä sijaita normaaliasennossa kiukaan yläreunan tasalla tai yläpuolella, muuten voi tulla jaloille kylmä. Eikä aina huvita istua jalat katossa vain sen takia.
Riippuuhan se kiuastyypistäkin, kyllä aito-kiuas tai vanhan ajan kertalämmitteinen pönttökiuas ovat sen verran korkeita, että lauteetkin täytyy sijoittaa ylemmäs. Samalla tietysti sisäkorkeus nousee kokonaisuudessaan.Edellisen viestin ajattelu on historian havinaa. Näin rakennettiin ennen. Nykyään pystytään ilmastoinnin avulla taasaamaan saunan lämpötilaa, siten että jalat ei palele vaikka ovat kiukaan ylätason alapuolella.
- Eufrosiina
erimieltä kirjoitti:
Edellisen viestin ajattelu on historian havinaa. Näin rakennettiin ennen. Nykyään pystytään ilmastoinnin avulla taasaamaan saunan lämpötilaa, siten että jalat ei palele vaikka ovat kiukaan ylätason alapuolella.
puulämmitteisestä rantasaunasta. Aika harvoin sellaiseen nykypäivänäkään rakennetaan mitään ilmastointia, aina ei ole sähkövaloakaan. Mitä muuten tarkoitat "ilmastoinnilla" - koneellista ilmanvaihtoa vaiko kenties jäähdytystä? Aika tarpeettomia molemmat modernissakin rantasaunassa.
- Veskutin
Eufrosiina kirjoitti:
puulämmitteisestä rantasaunasta. Aika harvoin sellaiseen nykypäivänäkään rakennetaan mitään ilmastointia, aina ei ole sähkövaloakaan. Mitä muuten tarkoitat "ilmastoinnilla" - koneellista ilmanvaihtoa vaiko kenties jäähdytystä? Aika tarpeettomia molemmat modernissakin rantasaunassa.
Puilla lämpiävä rantasauna toimii todella hyvin oikein rakennetun painovoimaisen ilmanvaihdon avulla. Niin monet ovat jo vastanneet mitoituksesta joka on hyvä aloittaa katosta alaspäin. Jalkatilan korkeus sitten määräytyy omalle korkeudelle. Kylmäilma kun saadaan pois lattiatasosta löylyn kiertoon poistuu normaalisti varpailta kylmänolon tunne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 664195
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺463969Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭363482Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli162893Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342719En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142522Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102134IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm121226Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1451157- 801006