KIINNOSTAISIKO ILMAINEN INTERNETKURSSI ?
( eDemokratia – hanke / tekemällä oppiminen )
Sähköinen viestintä mahdollistaa uuden, osallistuvan ja kaikkien ääntä kuulevan demokratian.
Miksei sitä haluta rakentaa ? Vai halutaanko ? NYT siihen olisi tilaisuus !!
Nyt olisi mahdollista osallistua ilmaiselle, kaikille avoimelle eDemokratia sivustot kehittävälle nettikurssille.
Kurssi on modulaarinen, joten voit osallistua vain haluamaasi osaan.
Kurssi on nk. III sektorin yhteisöllinen, Kansalaisdemokratia innovaatio, jolla on tarkoitus käynnistää myöskin valtakunnallinen eDemokratia hanke 11kk. päästä pidettävien Eduskuntavaalien innoittamana.
Nuorethan ei äänestä. Miksiköhän ?
Kurssi rakentuu idealtaan kolmeen osaan :
1.Vuorovaikutteisen nettiOsaajat – työnkuva moduleihin
- Henkilökohtaisen osaamisen kehittäminen tekemällä
2.Sisällöntuotanto : eDemokratia, työelämä ja yhteiskunta
- eDemokratia yhdistyksen käynnistäminen
1.Internet tekniikoihin
CMS eli raskaansarjan sisällöntuotanto alustana Typo3
Netti Osaajan työnkuva - modulit
1. Toiminnanjohtaja Yhdistys
2. Tiedottaja , tiedoitus asistenttikin
3. Web Master
4. Päätoimittaja
5. Toimittaja
6. Uutiskirjeen toimittaja ( Viikottaiset MyPress – Tyhmäkysymykset )
7. Keskustelufoorumien Moderaattoreita
8. Muitten keskustelufoorumien analysoija ( Metatietoa keskusteluista )
9. Internet markkinoija
10. Uutiskirjeen Rekisterinhoitaja
11. Poliittisen Uutiskirjekonseptin kehittäjä
12. Internet varainhankinnan markkinoinnin kehittäjä
13. Sponsorimarkkinoinnin osaaja
14. Varainhankinnan organisoija; Yritykset - Yksityiset
15. Projektipäällikkö
16. Tutkimuspäällikkö, Internet pohjaiset tutkimukset
17. Koulutus suunnittelija
18. Seminaarien vetäjä
19. Kampanjasunnittelija
20. . Muu, mikä ? Teepä ehdotus Pls
2. eDemokratia sisällöntuotanto Internetissä
Sisällöntuotanto on oltava monipuolisesti vuorovaikutteista; Poliitikoilta kysytään, vastaukset viedään kansalaisten kommentoitaviksi. Kommentit analysoitaviksi ja sähköisiin äänestyksiin ja vaalikoneeseen. Eri ammattiryhmien työoloista tietoa ja näistä tehtäviä. Paljon paljon muutakin.
3. Internetin vuorovaikutteiset tekniikat
Työskentelyalustanamme on Typo3, asennuksia maailmalla jo yli 125, 000. Ohjelman lisäosia valittavissa yli 500 kpl. http://www.google.fi/search?hl=fi&q=typo3&meta=lr%3Dlang_fi
Eli jos olet kiinnostunut vain tekniikasta, mutta et varsinaisesta sisällöntuotannosta, niin tämä voisi olla Sinun juttusi ?
Projekti tarjoaa myöskin työssäoppimis ja työharjoittelupaikkoja halukkaille.
Kaikki palaute on tervetullutta, kannustava, kokemuksellinen, tavoiteideoiva, kriittinen jopa vihamielinenkin. Olemmehan kansana poikkeuksellisen sallimattomia ja vihamielisiä, sekä ympäristöä että itseämmekin kohtaan. Tässämielessä hanke on myöskin tietynlainen, yhteisöllisyyden olemusta tutkiva virtuaalitesti.
Kiinnostunut ? Jos, alahan tykittämään palautetta . Pls :-)
Www.mypress.fi – itsenäinen VerkkoMedia
Martti Kontinen
Vastaava Päätoimittaja
STT - Suomen Työ ja Tulevaisuus Yhdistys
[email protected]
040 - 4154248
NYTKÖ PAHOINVOINTIYHTEISKUNTAMME ALASAJO KÄYNNISTYI ?
Vielä eilen tilanne näytti olevan ” Puoluetoimiston ” ja valtaapitävän eliitin sekä korporaatioiden normaalihallinnassa ; Työttömiä 456,000 pysyvästi. 500,000 pakkopätkätyöläistä. 600,000 psyykenlääkkeidenkäyttäjää. 700,000 alkoholistia ja 100,000 huostaanotettua lasta. 100 muutakin samantyyppistä ilmiötä, mm 1,000,000 pelätessä YT – neuvotteluja.Jep.
Nuorisotyöttömiäkin 26 %, milloin tasan 52 % ? ( joko v. 2007 lopussa ) Nuorellamme on seuraava kilpailu voitettavanaan ;
456,000 työtöntä. 500,000 pakkopätkätyöläistä. 500,000 työtä etsivää työllistä. Eli 1,500,000 työnhakijaa . 60,000 joka kuukausi työvoimatoimistoon ilmoittautuvaa uutta työtöntä. Lähteet Hesa, Mol, HETY, jne.
Hoitajien kapinaviikolla 16 on kerätty 125,000 nimeä ja luovutettiinkin hoitajien työolojen ja palkkojen, hoidokkienkin elämänlaadun puolesta Liisa Hyssälälle torstaina Eduskunnan portailla mielenosoituksen yhteydessä. Ajatella; " Naiset ja vieläpä ultratottelevaiset ja kiltit hoitajat mielenosoittajina".
Juuri nyt hoitohenkilökunnan irtisanomisista neuvotellaan ainakin ; Lahdessa, Lieksassa, Kristiinankaupungissa, Puumalassa, Rovaniemellä, Tampereella ja Ruovedellä. Kymmenillä muillakin paikkakunnilla, kertoo HESA.
Myöskään YHTÄKÄÄN hoitajaa ei ilmoittautunut Koukkuniemen vanhainkodin rekrytoinnissa, jossa on yli 100 hoitajan vajaus Jep.
Kysymys on puhtaasti nykyisen pahoinvointiyhteiskuntamme tuottaneen, ylipöhöttyneen järjestelmämme omaan jalkaan ampumisesta, koska 2500 € keskipalkkaisen työ maksaa vuodessa työnantajalle 50,000 € ja josta Valtio - väkivaltakoneisto vie yli 70 %. Kaava; 2500 € x 13 kk x 1.5 sotut eli verokiila Yht. 50,000 €.
Eli täysjärjettömän suuri verokiila on yksinomainen syy onnettomuuksiimme, teollisuuden ulosliputuksiin ja hoitajapulaamme. Nuorisotyöttömyyteenkin, jolle korporaatiot ovat asettaneet minimipalkan 960 € kk.jonka alleei voi laillisesti ja rankaisematta työllistää ketään vaikka osapuolet itse niin haluaisivatkin.
Syy verokiilaan ovat järjestelmään työllistetyt " takahuoneiden suunnittelija syöttiläsbyrokraatit ".
Budjettisektorin 600,000 ihmisestä yli kolmasosa ? Valtiolla töissä 120,000 ihmistä, kunnissa 470,000 . Joita ei voi kuulemma saneeratakaan, koska eläkkeistä on rahastoitu n. 20 % ja jos tulevat budjettisektorin pakkkasummat putoavat, niin sekä valtiokirkon, että muutkin budejettisektorin työntekijät saavat ” pahimmillaan 118 € tasaeläkkeen ”per kk ? Jep. TÄMÄ on siis SE Kuntasanerauksen piilossa oleva pääeste josta ei puhuta. Miksiköhän ?
Entisenä kyynikkona uskon, että vanhustenhoito, Sinun niinkuin minun ja vanhempiemme hoito saadaan järjestettyä inhimilliselle tasolle vasta järjestelmän totaalisesti romahdettua ja pakkosaneerauksen jälkeen, jolloin AINOA arvokas asia on suora etulinjan palvelutehtävä esim terveyden ja vanhus huollossa. Ultrakireä palkkaverotuksemme ei siis mene hyvinvointiyhteiskuntamme pyörittämiseen, vaan nimenomaan turhakkeiden ja tehottomuuden tehottomuuskustannuksiin.
Totta vai ei ?
Jos totta, haluatko olla työtön tai maksaa veroja tämän kuolemanhajuisen pöhötaudin ylläpitoon ?
Kuka voisi olla Suomensaneeraja seuraavissa Eduskuntavaaleissa ?
Tajutaanko edes nyt SAK - SDP / KEPU . MTK / korporaatiot / yleissitovuus - vetoisen aseveliakselin syy -seuraus - suhteet ja vaikutukset nykytilanteeseemme ?
Mitä nousee; Pistikö vihaksi, alkoi edes pelottamaan vai tuliko mieleen maastamuutto ? Miltä Sinun henkilökohtainen tulevaisuutesi näyttää
syntyneen sosiaalifasisten pakkovaltajärjestelmämme loputtomuuden maksumiehenä ?
Www.mypress.fi – itsenäinen VerkkoMedia
Martti Kontinen
JK. Mitä sanookaan päättäjä, kuultuaan syksyllä vanhan äitinsä vaippojen vaihtoväliksi päätetyn joka kolmas päivä.
"Poliittisen Keskustoimiston " määräyksestä,mutta seuraavista pakottavista säästösyistä. ELÄTETTÄVÄT JA ELÄTTÄJÄT
Eläkkeellä nyt eli - 2005 , 1,300,000. Eläköitymässä1,050,000 - 2015 mennessä
2,450,000 Työttömät - 2006 456,000
Yht. 2,900,000
Työvoiman .ulkopuoliset 900,000- 2005 ( Lapset, opiskelijat )
Yht. 3,800,000
Budjettisektorilla ( Valtiolla 120,000 ja Kunnissa 470,000 ) Yht. 600,000 100 % verotuksen varassa.
ELÄTETTÄVÄT Yht. 4,400,000 He ovat jo täällä Elättäjät, jäännös 800,000 ? Hekin ovat täällä, mutta kuinka kauan ?
KIINNOSTAISIKO ILMAINEN INTERNETKURSSI ?
www.mypress.fi
1
906
Vastaukset
- Teekkari
Ilmaisia lounaita ei ole.
Kyse on vain siita mihin ja miten kustannukset kohdistuvat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k16310605Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t887491Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?1067377Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle
Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht37346Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t227321Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit427269Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik1136677Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv296506Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa885733Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?485515