Mulla on työkaveri jonka vaatteet haisee oudolta,tunnen sen heti nenässä kun hän tulee töihin. Olen yöpynyt siellä ja silloin kun sinne menee niin tuntee sen hajun,mut sitten siihen tottuu. Mut kotiin mentyäni joudun laittaa alusvaatteita myöten vaatteet pesuun se haju on kamala.En ilkeä sanoa hänelle mitään,onkohan joku muukin huomannut sen. Talo on rakennettu n. 20 v sitten,kellarissa niillä on kyl lattialla vettä sen tiedän. En tiedä huomaavatkohan sen itse. Miten saisin sanottua,jotta en loukkaisi?
vaatteet haisee
homettako?
51768
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Minulla on sama ongelma vanhempieni kanssa. Heidän vaatteensa haisevat homeiselta maakellarilta. Kun siellä on käynyt, joutuu heti kotiin tultua laittamaan vaatteet pesuun; niin voimakkaasti haju tarttuu.
Olen yrittänyt sanoa heille, että tekisivät vähän remonttia (jos ongelma näin tulisi esille), mutta varsinkin äitini sanoo, että isä on itse rakentanut talon ja se on hyvin tehty, eikä mitään remontteja tarvita (talo on 40 vuotta vanha). Minut leimataan jonkinlaiseksi "perinnönkärkkyjäksi", jos ehdottelen muuttoa esim. rivitaloon. Toisaalta, jos he myisivät talon, ei siitä tuossa kunnossa saisi edes osakkeen hintaa.
He eivät tunne homeen hajua. Äitini kehuu kaikille, kuinka tarkka hajuaisti hänellä, eikä hän ole heillä haistanut minkäänlaista hometta tms.
Olen lukenut näitä kirjoituksia ja todella huolestunut tilanteesta. Pelkään, että n. 15 vuotta jatkunut tilanne on aiheuttanut heille sairauksia, joiden alkuperää he eivät tajua: ihosairauksia, selittämättömiä nivel- ja lihaskipuja, yskää, väsymystä, nuutuneisuutta, päänsärkyä (kaikki ei tietenkään ole homeen syytä, mutta osan epäilen olevan).
En siis voi muuta kuin katsella vierestä, mihin tilanne kehittyy, koska he eivät missään tapauksessa uskoisi minua, vaikka kuinka todistelisin homeen olemassaoloa.
Tulipa pitkä sepustus, jolla halusin ehkä vain sanoa, että maassamme on ilmeisesti lukemattomia vanhoja omakotitaloja, joissa on homeongelma, mutta asukkaat itse eivät sitä havaitse.
Toisaalta tilanne on se, että vaikka he homeen tiedostaisivatkin, he eivät voisi tehdä mitään. Varsinkin vanhoilla eläkeläisillä on niin pienet rahavarat, etteivät pysty remonttia kustantamaan. Eikä kotoa poismuutto houkuttele enää vanhuusiässä. Homeesta johtuvat sairaudet varmaankin pistetään heidän kohdallaan vanhuuden piikkiin.
nuo ovat. Ja kun on kyse iäkkäistä ihmisistä ja lisäksi home aiheuttaa dementiaa ja persoonallisuuden muutoksia, niin mitäs teet?
Kuntotarkastuksen/homemittauksenhan voi taloon tilata, jos on rahaa. Mutta mahtaako jääräpäinen vanhus uskoa semmoisiinkaan. Hometta löytyy, entäs sitten? Se ei ole vaarallista, turhaa höpötystä vaan, muka homeen vaarallisuus.
(Ainakin) yksi vanhushan oli luopunut homeremontista luettuaan HyväTerveys-lehteä.
Mulla oli se ongelma, että työpaikalta tarttui kauhea kellarinhaju hiuksiin ja vaatteisiin.
Hävetti kulkea, kun itsekin haistoin sen lemun.
Muut työkaverit ei haistaneet. Ne ivaili mun herkää nenää.
Mutta mulle tuli myös hajusteyliherkkyys.
Ja muut kävi ulkona syömässä niin haistoin ruuankäryn heidän vaatteistaan ja meinasin yökätä.
Mutta mulla on nyt yliherkkä hajuaisti.
Kotona se herättää hilpeyttä. Eipä jaa karkin syönti salaan, kun äiti haistaa karkkikätkön.
Joten on siinä hassujakin puolia, vaikka onkin tuskallinen vaiva.
Kaupassa tulee näitä homeenhajuisia ihmisiä välillä vastaan.. Reaktio on välitön. Ensin tulee siis hengenahdistus ja sit vasta tajuaa sen hajun. Se ikäänkuin iskee päin keuhkoja.
Mun mielestä sä voisit laittaa jonkun ohjelapun "vahingossa" näkyviin, jossa olisi homeasiaa.
Mä olin kylässä talvella. Siellä oli homeongelma. Putosin siihen paikkaan. Ja avaavaa lääkettä. NO, he kiinnostuivat homeasiasta, kun näkivät kovan reaktioni. Aluksi oli ihmettelyä.
Nyt remontti!
He eivät haise enää niin paljoa. Mutta en voi olla "heidän kanssaan" vieläkään.
Heillä oli just näitä outoja sairauksia.. ON vieläkin. Aina kun soitellaan, niin on "kevätflunssa yhä" ja kaikenlaista kutinaa.. ym.
Mutta heillä parempaan menossa ja olen siitä onnellinen, että sain auttaa.
Olen valmis puhumaan muillekkin, silläkin riskillä, että mulle suututaan.
Suurin osa noista rakenteissa muhivista homekoktaileista ovat sellaisia, että ne eivät haise homeelle altistumattoman nenään ollenkaan!!! Vasta sitten kun altistuu pitemmän ajan kosteusvauriohomeelle niin tällaisen "homekoktailin" hajun voi haistaa!
Ainoastaan, kun "homekoktailissa" on maaperäbakteereja (=sädesieni), niin silloin hajun tuntee myöskin kosteusvauriohomeelle tottumaton henkilö välittömästi maakellarimaisena ummehtuneena hajuna. Homeen hajuun nenä tottuu sinänsä siten, että olesleltaessa pitemmän aikaa homeisissa tiloissa, nenämme ei haista kosteusvauriohomeen hajua niin voimakkaasti, mutta kun sen on oppinut yhdistämään kosteusvauriohomeeseen, niin silloin sen pystyy haistamaan aina.
Ja valitettavasti jos altistuminen on johtanut pysyviin soluvaurioihin, niin silloin altistunut henkilö aistii kosteusvauriohomeen aina lopun ikäänsä! Eli aistimisella tarkoitan sitä, että henkilä haistaa kosteusvauriohomeen aina, riippumatta siitä onko kyseessä välittömästi haiseva homekoktail, tai haisematon homekoktail ja oireilee joko heti, tai viiveellä!
Edellämainitusta "hajuttomuudesta" johtuen kosteusvauriohometta (kosteusvauriomikrobi) voi sanoa todella salakavalaksi!!!
"Hajuttomuudesta" näyttää olevan seurauksena tuo järetön vähättely homeongelmalle!!!
Minulla on eräs ystävä, joka on altistunut kosteusvauriohomeelle jo niin kauan, että hän pystyy haistelemalla merkkaamaan homekasvuston yhtä tarkasti, kuin koulutettu homekoira! Itsekin haistan nykyisin jo homeisen talon 50jm.n päästä, eli minustakin on tulossa aikamoinen "homekoira".
Elikkä ei auta muu kuin kertoa työkaverillesi heillä olevasta kosteusvauriohome ongelmasta!
Vaikeaahan tuo on sanoa,koska reaktio voi olla kieltäminen koko asialle.Eivät ehkä itse haista.En minäkään omassani haistanut,ekaks.Kun tuli oireita niin altistui ja nythän sitten haistaa pienimmätkin hajut,kaupassa ihmiset,lenkillä talot ja nyt keväällä luonnon home.
Itse olen huomannut että parempi olla hiljaa,kuin alkaa ehdotella että olisko teillä mahdollisesti kosteusvaurio? PAITSI,jos kysyvät että huomaatko jotain heidän talossaan,niin sitten....
Näin toimii varmasti moni muukin homealtistunut.