Kokemuksia Korfusta?

Papu

Terve!
Heinäkuun lopussa olisi suunnitelmissa 2vkon matka Korfulle. Koskaan ei olla siellä vielä matkailtu, joten olisi kiva kuulla muiden mielipiteitä saaresta sekä korfun kaupungista!
Kertokaa kokemuksia ja mielipiteitä ja jos on jotain kivoja vinnkejä matkan varalle :)

2

1051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puup6

      Kerkyran kaupunkiinko matkalla? No sanoisimpa, että olis varmaan kiva vuokrata auto. Siinä ehtii jo kolmenkin päivän aikana nähdä lähes koko saaren. Yksi paikka missä kannattaa ehdottomasti käydä on tietysti Paleokastritsa ja sitten Sidari ja sieltä on ihan kiva vaikka kävellä Rodaan ja Aharaviin saakka. Aharavista n 3 km päässä on jäätelötehdäs, jossa myös pieni putiikki mistä voi ostaa ihania annoksia. Hygienia väh. Suomen tasoa. Aharavin ranta ja kylä on kiva myös illalla. Kerkyran kaupungissa löytää kyllä myös nähtävää, mutta rannat eivät ihmeellisiä siellä ole. Kaupungin ulkolaidoilla isojakin kauppoja samoin tiellä Paleokastirtsaan päin. siinä Gouvian kohdalla on isoja kauppoja.Esim pyyhkeitä ja muuta matkamuistoksi sopivaa sai todella halvalla. Ja Gouvian pikkuinen kiviranta ja kylä ihan kiva oli katsoa (siihen ei kauaa mennyt.) Pantokrartorilla kannattaa käydä ihan huipulla, koska sieltä näkee Kerkiran kaupunkiin ja lentokentälle asti myös rantatiellä Aharaviin on paljon mielenkiintoisia ja kauniita rantoja.

      • Papu

        Kiitos vastauksesta. Sinne korfun kaupunkiin ollaan nimen omaan majoittumassa. Oltiin kahden vaiheilla kaupungin ja gouvian kanssa, päädyttiin sitten kaupunkiin ja varmasti vuokrataan auto/skootteri. Ollaan kreetalla oltu kaksi kertaa ja nyt ajateltiin että on korfun vuoro.
        Tuo jäätelötehdas herätti heti mielenkiinnon ja siitä tulee varmasti yksi kohde jossa haluan vierailla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet toisen kanssa

      ...ja minä yhä vain sinua kaipaan. Tiedän ettet ole onnellinen siellä. Älä hukkaa aitoa onnea ja rakkautta hukkaan vain
      Ikävä
      225
      1588
    2. Näytit taas lihoneen.

      Tynnyri se vaan kasvaa.
      Ikävä
      37
      1449
    3. Kuka teistä on paras nainen

      A-nainen? J-nainen? K-nainen? M-nainen? S-nainen? Vai kenties joku muu...? 😊
      Ikävä
      62
      1288
    4. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      1280
    5. Onko jotain mistä

      Olet huolissasi kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      78
      1204
    6. Osaako joku selittää tätä

      Että miksi mulle on joka toinen ventovieras ihminen tyly ainakin ilmeillään ja eleillään?
      Ikävä
      76
      1189
    7. Jos me joskus nähtäisiin

      niin ei kai sen vielä tarvitsisi merkitä sen enempää? Ja voihan olla ettei kumpikaan enää siinä vaiheessa edes haluaisi
      Ikävä
      103
      1173
    8. Koska vietät

      Yhteisen yön kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      54
      1008
    9. Lesken uusi

      Onko totta että puolangan kunnalla töissä ollut mies joka kuoli niin sen vaimolla jo uusi lohduttaja. Pitäneekö paikkans
      Puolanka
      18
      992
    10. Persun suusta:"Köyhät on luusereita ja ansaitsevat köyhyyden"

      Ministeri Juuston apulainen näin uhoaa. Mitäs siinä. Kyllä on jo tiedetty muutaman vuoden hallitustyön pohjalta että per
      Lieksa
      179
      883
    Aihe