Onko tuttua?

mulleo

Elikkä kyllähän tällä netissä tulee oltua, mutta heti kun avaan koneen niin ei mene montaa hetkeä kun joku on selkään hengittämässä ja sanomassa että pitäisi jotain muuta tehdä...

Keskimäärin olen koneella 4h päivässä, joskus enemmän joskus vähemmän

Omasta mielestänkikin olen paljon koneella, mutta minä teen kotitöitä, koulussa kesiarvo 8,2 ja kunto testeissä koulussa olen aina viiden parhaan joukossa. paino indexi on 20 eli kyllä muutakin teen kuin istun koneella

Vanhemmat sanovat että minun pitäisi tehdä jotain muuta, mutta kun täällä aika kuluu niin onko se teidän mielestä väärin että olen koneella kun kaikki läksyt, kotityöt jne... on tehty.

Nykyään on todellakin huono omatunto kun istahdan koneen ääreen

Kun vanhemmilta kysyy että mitä sitten pitäisi tehdä niin vastaus on aina sama "Ei ainakaan olla koneella"

Tänään olin 4h pelaamassa jalkapalloa kavereiden kanssa urheilukentällä ja haravoin pihaa lähes tunnin kotona ja illalla istahdin ensinmäisen kerran konelle... tunnin olon jälkeen "sun koneella olosi on sairasta"

Siis minä en vain käsitä sitä että miksen voi olla koneella jos ei ole kertakaikkisesti edes mitään muuta tekemistä.

Heiltä olen usein kysynyt että miksi en voi olla koneella jos se ei haittaa ketään ja kaikki muu on tehty, yleensä en saa mitään vastausta ja netti katkeaa omasta huoneesta päiviksi tälläisten kyseliden jälkeen.

Myöskin jos aamulla satun heräämään vaikka tunnin ennen kouluun lähtöä ja avaan koneen vain sähköpostin lukeakseni, varmasti saan kuulla siitä että jo aamulla pitää sen takia aikasin herätä että pääsee koneelle...

Ja kun jotain teen väärin esim: saan koulusta ruotsin kokeesta 7 netti ei varmasti toimi kahteen viikkoon

Onko tämä normaalia? Onko muilla vastaavia tilanteita/tapahtumia?

6

1184

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nojaa

      Ensinnäkin kuntotesti on yhdyssana. Samoin suomessa indeksi kirjoitetaan ks:llä, ei x:llä. Ja eipä tuo normaalipainoisuus kerro mitään siitä, paljonko vietät koneella aikaa - itsellänikin on ~20 ja vietän kaiken ajan koneella. Eikä keskiarvokaan kyllä koneella käytetystä ajasta mitään kerro.

      Mutta eipä tuo 4 tuntia kovin paljoa mielestäni ole, mutta melko toivoton tollainen tilanne varmaan on. Itellekin valitettiin joskus, mutta kun vanhemmat huomas ettei se mitään auta, valittaminen loppu.

    • Osku 16v

      Mä olen netissä aina yöllä klo 22.00 klo 02.00-03.00 ja aamulla kouluun.

      • äly älä jätä

        Koulumenestyksesi ei voi kovin kummoinen olla noilla nukkumaanmenoajoilla.
        Tai jos pärjäät koulussa nyt, voi sinulle kuitenkin iskeä väsymys ja sen myötä koulussa olo voi alkaa tuntumaan tylsältä. Luovuus katoaa kun nukkuu liian vähän. Ja kun ei ole luovuutta asiat tuntuvat tylsemmiltä ja aikakin kuluu hitaammin.
        Annan sinulle neuvon, eri asia sitten on haluatko sitä noudattaa. Olet nuori ja sinulla on elämä edessäsi pidä nyt koulu tärkeällä sijalla niin ei tarvitse myöhemmin katua kun ei käynyt kouluja kunnolla ja joutua otsa hiessä leipänsä ansaitsemaan.


      • .Moi.
        äly älä jätä kirjoitti:

        Koulumenestyksesi ei voi kovin kummoinen olla noilla nukkumaanmenoajoilla.
        Tai jos pärjäät koulussa nyt, voi sinulle kuitenkin iskeä väsymys ja sen myötä koulussa olo voi alkaa tuntumaan tylsältä. Luovuus katoaa kun nukkuu liian vähän. Ja kun ei ole luovuutta asiat tuntuvat tylsemmiltä ja aikakin kuluu hitaammin.
        Annan sinulle neuvon, eri asia sitten on haluatko sitä noudattaa. Olet nuori ja sinulla on elämä edessäsi pidä nyt koulu tärkeällä sijalla niin ei tarvitse myöhemmin katua kun ei käynyt kouluja kunnolla ja joutua otsa hiessä leipänsä ansaitsemaan.

        "Koulumenestyksesi ei voi kovin kummoinen olla noilla nukkumaanmenoajoilla.
        Tai jos pärjäät koulussa nyt, voi sinulle kuitenkin iskeä väsymys ja sen myötä koulussa olo voi alkaa tuntumaan tylsältä. Luovuus katoaa kun nukkuu liian vähän. Ja kun ei ole luovuutta asiat tuntuvat tylsemmiltä ja aikakin kuluu hitaammin.
        Annan sinulle neuvon, eri asia sitten on haluatko sitä noudattaa. Olet nuori ja sinulla on elämä edessäsi pidä nyt koulu tärkeällä sijalla niin ei tarvitse myöhemmin katua kun ei käynyt kouluja kunnolla ja joutua otsa hiessä leipänsä ansaitsemaan. "


        - Numerot eivät kerro ihmisestä mitään.


    • aikuinen

      Mielestäni jos ole työsi tehnyt läksyt hoitanut, sekä ulkoillut ei ole mitään syytä mikset voisi olla netissä, mikäli olet aivan asiallisilla sivuilla. Mutta ehkäpä vanhempasi haluaisivat sinun antavan heillekin aikaasi eikä vain netille. Läheiset ihmiset ovat tärkeämpiä kuin netissä olevat tuttavuudet ja on myös syytä huomioida läheisensä antaa heille aikaansa ja olla kiinnostunut heistä.

    • eräs äiti

      tuo kuulostaa: hoidat koulusi, sinulle kuuluvat kotityöt ja harrastat liikuntaa kavereiden kanssa...
      Mitä nyt enää voisi toivoa?
      Ehkä vähän yhdessäoloa, keskustelua muun perheen kanssa? En tiedä tilannettasi tarkkaan.
      Lepuuta silmiäkin välillä.

      P.S. Kestä ne sanomiset, ne vain tarkoittavat, että sinusta välitetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      73
      873
    2. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      113
      789
    3. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      140
      725
    4. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      722
    5. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      70
      627
    6. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      619
    7. Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?

      Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      511
    8. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      28
      508
    9. Vasemmiston aloite

      Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja
      Pyhäjärvi
      58
      503
    10. Onko suhtautuminen kaivattusi

      Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin
      Ikävä
      35
      484
    11. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      47
      480
    12. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      63
      465
    13. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      69
      455
    14. Miksi vihainen

      Miksi olet vihainen mulle?
      Ikävä
      41
      432
    15. Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu

      Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i
      Maajussille morsian
      0
      432
    16. Näyttää siltä ettet edes sinä.

      Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa
      Ikävä
      30
      424
    17. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      45
      423
    18. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      35
      418
    19. Hei, alettaisko oleen yhdessä?

      Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys
      Sinkut
      74
      416
    20. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      59
      405
    Aihe