Jos alkoholia ei enää myytäisi, ei olutta kaupasta eikä viinaksia alkosta...
Niin ostaisitko tuntematonta litkua katukaupustelijoilta?
Tai tekisitkö itse?
Vaikuttaisiko yhteiskunnan päihdevastaiseksi kääntyminen käyttöösi, jos yleisesti alkoholia ja humalaisuutta paheksuttaisiin. Kenties jopa niin että kadulla humalaisia välillä pahoinpideltäisiin ja poliisit lähinnä huvittuneena toteaisivat että oma moka, mitäs olit humalassa.
Muuttaisiko se mitään? Rehellisesti...
Niin ostaisitko tuntematonta litkua katukaupustelijoilta?
Tai tekisitkö itse?
Vaikuttaisiko yhteiskunnan päihdevastaiseksi kääntyminen käyttöösi, jos yleisesti alkoholia ja humalaisuutta paheksuttaisiin. Kenties jopa niin että kadulla humalaisia välillä pahoinpideltäisiin ja poliisit lähinnä huvittuneena toteaisivat että oma moka, mitäs olit humalassa.
Muuttaisiko se mitään? Rehellisesti...
Vastaukset 15
Vanhimmat
Erikoinen lähtökohta: alkoholia juodaan vain, jotta örvelletään ja puukko heiluu. Tuollaisessa tilassa en ole koskaan nähnyt esimerkiksi vaimoani. Jos tähän maahan todella tulisi kieltolaki, hakisin ulkomailta ne viinit, joita vaimoni harvakseen nauttii, tai joita tarjoan ystävilleni. En todellakaan ostaisi tuntemattomalta mitään.
Onkohan tässä se perusvika ja viisastenkivi: suomalaisen suhtautumisessa alkoholiin?
"Jos tähän maahan todella tulisi kieltolaki, hakisin ulkomailta ne viinit, joita vaimoni harvakseen nauttii, tai joita tarjoan ystävilleni. En todellakaan ostaisi tuntemattomalta mitään."
Oletetaan myös että rajan yli tuominen on kiellettyä ja siitä rangaistaan johdonmukaisesti.
Eli siis laadukasta tuotetta et laillisesti saa.
"Erikoinen lähtökohta: alkoholia juodaan vain, jotta örvelletään ja puukko heiluu."
Tästähän ei ollut kyse, vaan siitä että ihan tavallinenkin humalainen saattaisi saada kadulla raittiilta turpaan koska on humalassa - ts. alkoholia paheksuttaisiin yleisesti todella paljon.
ei muuttaisi omalla kohdallani mitään.
3,5 vuotta sitten: olisin alkanut hakea eri lääkäreiltä pameja, särkylääkkeitä, yskänlääkkeitä ja muita mömmöjä joilla olisin saanut pääni sekaisin. Luultavasti olisin myös opiskellut kiljunteon, sen juominen on kyllä tuttua mutta itse en ole koskaan valmistanut. Netin kautta ohjeet olisi saanut varmaan muutamassa minuutissa. Koska olisin joka tapauksessa juonut kotona niin eipä tuo pahoinpidellyksi tulemisen riskiä olisi yhtään lisännyt. Tavalla tai toisella olisin joka tapauksessa varmistanut sen, että olisin sammunut sänkyyni.
Oletko ajatellut muuttamista johonkin islaminuskoiseen valtioon? Siellähän tuo ongelma on hoidettu suunnilleen kuvaamallasi tavalla.
En, enkä edes ajavani mitään tälläistä aloitetta eduskuntaan jne.
Kysymys on siksi että tahdon tietää miten tärkeänä, oleellisena tai pakollisena ihmiset kokevat alkoholinkäyttönsä jos se ei olisikaan enää ns. perusoikeus.
Kysymys on typerä siinä suhteessa,että mikä tahansa perusoikeus voitaisiin laittaa tuohon kysymykseen alkoholin sijasta,ja kysyjä pääsisi räksyttämään oksaltaan kuinka ihmiset on riippuvaisia autolla ajosta ja banaaneista,tai vaikka yhtäkkiä laittomaksi tehdystä rakkaudesta.
Viinan myynnillä taas tehtäisiin jättiomaisuuksia.
käyttöön. Nauttisin sitä puolisoni kanssa sitten virkavallalta salaa.
Tai sitten sopeutuisin ja jättäisin koko alkoholin ja keksisin muuta tekemistä. Rantoutuisin toisin.
Niin tai sitten kasvattaisin hamppua tai etsisin jonkin korvaavan päihteen, koska yhtä laitontahan se silloin olisi.
Ehkä on parempi, että on edes joku päihde sallittua. Virhe vain, että se on alkoholi. Liian rankka aine. Sitä virhettä ei voi enää korjata vaan siihen on vain sopeuduttava.
Voisi nykykemistit kyllä hieman tuotekehitellä alkoholia, niin ettei siitä tulisi krapulaa ja ettei se olisi niin tuhoisaa elimistölle.
Samaten riippuvuuspotentiaalia tulisi laskea.
Siitä pitäisi saada myös se agressiota aiheuttava tekijä pois. etc.... tästä taitas tulla loputon lista. :-) Lopulta se olisikin muuttunut vedeksi heh.
Tais Jeesus tehdä pahan virheen kun muutti viinin vedeksi. Nyt siitä on tullut maailman laajuinen vitsaus.
viiniksi... niinpäin.
"Sitä virhettä ei voi enää korjata vaan siihen on vain sopeuduttava."
Miksei muka?
Lainsäädännöllisen statuksen muuttamisella ja korvaavan päihteen laillistamisella sekä julkisella tiedottamisella MIKSI vaihdos tehdään.
Kyllä se muuttuu kun se pistetään muuttumaan.
Väitän että alkoholista tulisi helposti yhtä marginaalinen ilmiö kuin kannabis nyt on.
Roomassakin vaihtui aikoinaan valtionuskonto yllättävän helposti kristinuskoksi vaikka muutama vuosikymmen aikaisemmin kristittyjä syötettiin Coloseumilla leijonille.
Kyllä alkoholilla on hyvin vakiintunut asema länsimaisessa yhteiskunnassa. Ei sitä noin vain muuteta. Jos ajattelee koko ravintola/pub/yökerho-sektoria, niin melkoinen myllerrys tulisi, jos alkoholi yritettäisiin korvata jollain muulla.
Alkoholista ei haluta luopua, toisaalta yksi laillinen päihde saa useimpien mielestä riittää. Joudumme varmaan tyytymään nykytilanteeseen.
Ja eiköhän tuo alkoholikulttuuri jo muuttuisi.
Ajatelleempa asiaa näin, että laittaisimme kieltolain voimaan nyt.
Kauhea älämölö Ja rikollisaalto. No kuitenkin yhteiskunnan saamat säästöt mitä saavutetaan, kun ei ole alkoholista aiheutuvia hoito etc.. kustannuksia, Eli nämä säästöt ohjataan Rikollisuuden torjuntaan.
Ensimmäinen sukupolvi seuraisi Isien touhua pontikkapannujen ja pimeän viinan kanssa. No osa jatkaisi, osa tajuaisi touhun älyttömyyden, kun rangaistuksia ja alkoholiongelmia syntyisi.
Kieltolakivaiheessa 50 % käyttäjistä hyväksyisi lain. 25% seuraavasta sukupolvesta jatkaisi "rikollisella" tiellä. Seuraavassa sukupolvessa olisi taas huomattavasti vähemmän alkoholin kanssa sekoilevia kuin edellisessä.
Samaa valistuspolitiikalla aivopestäisiin uutta sukupolvea alkoholivastaiseksi kuin on onnistettu pesemään esim. kannabisvastaiseksi.
3. tai 4. sukupolvi pelkäisi alkoholi yhtä paljon kuin huumeita pelätään nyt.
Lisäksi tälle sukupolvelle alkoholi olisikin aivan järkyttävä myrkky, kun heillä ei olisi kokemusta edes kaatokännissä olevan örveltäjän näkemisestä. Sellainen ihminen joka ei koskaan ole nähnyt ketään kunnon känniläistä, järkyttyy suunnattomasti.
Tiedän tämän kokemuksesta, kun olin erään muslimi arabiryhmän mukana suomen yössä. He olivat aivan kauhuissaan ja järkyttyneitä. Heidän maassaan ei ole alkoholi sallittua, uskontokin kieltää sen käytön.
Vertailun vuoksi: Ihminen joka on kohtalaisessa humalassa, jokainen kanssaihminen tilan huomaa heti. Entäpä ihminen joka on kokaiinin tai Amfetamiinin tai kannabiksen tai extaasin vaikutuksen alainen, kukaan kanssaihminen ei tätä välttämättä edes huomaa, ellei henkilön muu olemus, pukeutuminen muu ulkoinen habitus ole kuten huumeiden käyttäjillä usein, eli tavallisuudesta poikkeava.
...on ainoa sallittu päihde.
>> Ihminen joka on kohtalaisessa humalassa, jokainen kanssaihminen tilan huomaa heti.
jos tulis kieltolaki niin pontikankeiton ammattilaisilla ois taas töitä niin että tradenomit ja medianomit menee hiljaseksi!!!
Kyllä viinalle ain ostaja löytyy....
Saattaisin ostaa kaupustelijalta, jos ehdottomasti luottaisin tavaran laatuun. Saattaisin myös tehdä itse. Selvää kuitenkin on, että käyttö vähenisi dramaattisesti.