Kuu jo kylmeni.
Näkivät
tähden talvisen eläjät
edessänsä Maan ihanan,
kuuma-rinnan, riemu-täyden.
Nurkui kansa nuorempainen:
"Sinne siirrymme ijäksi
alle auringon paremman,
luokse luonnon lempeämmän;
armas on asua siellä,
lämmin maata Maan povella."
Kansan vanhin noin nimesi:
"Kuun olen heimoa, elänen
taikka kuollen, tänne jäänen."
Siirtyi sieltä kansa kaikki.
Viime venhon vieriessä
ilman aavoille selille
noinp' on virkki nuorempaiset:
"Ethän jääne jäätymähän
tänne, kuuluisa kuningas,
tykö tyhjän luomakunnan,
saarehen sanattomahan,
pakkasehen paukkuvahan,
äyrähälle yön ikuisen?"
Tuop' on Kuun ukko urahti:
"Tänne jäänen, tänne kuollen,
tääll' on syntyni syvimmät."
Potkas purren lainehille,
istui paadelle pyhälle,
katsoi menneiden menoa,
hymähti hyvästit oudot:
"Voi, te miehet mielettömät,
lapset Kuuttaren latomat,
tytöt tyhjien halujen,
poiat unten ponnetonten!
Tääll' oli elämä teillä,
siellä vain vale-elämä,
tääll' oli ihanne teillä,
siellä itku vain ihanan,
täällä täyttymys parahan,
siellä vain parahan paine,
ikikaiho kauneuden,
onnen ollehen ikävä."
Vieri vuossadat.
Samosi
Kuu ja Maakin kulkuansa,
Maassa mahtavat eläjät,
luonnon kanssa kamppaellen.
Kuun ukko kumara yksin
jäätyi jääksi paikallensa.
Vain sydän sykehti hällä,
lauloi laulua ijäistä
elämästä entisestä,
talvettomasta kesästä,
kussa kukki Kuun ylängöt,
alangot enemmän kukki,
tuoksui metsät lakkalatvat,
meret selkeät sinerti
autuutta alinomaista,
laupeutta luonnon laajan.
Tuota ei Maan lapset tajua.
Mutta jos sävelen kuuli
Kuun lapsi, elämän orpo,
syttyi syömehen kipinä,
sinkoi silmä taivahille,
muisti hän entisen elonsa,
tunsi polttavan povensa,
koko sielun sairastuvan
kodin korkean surusta,
kauniista kadotetusta.
Soi hälle jumalten virsi,
kuoro taivon tähti-täyden:
"Onko nyt parempi olla,
liekö armaampi asua
viidakoissa vierahissa,
uppo oudoilla ovilla,
kuin oli olla Kuun povella,
Kuun on kummuilla levätä
luona talven tuttavamman,
syksyn kylmänkin sylissä,
sydän-yössä ystävässä,
onnessa oman elämän?"
Kuulevi lakean laulun
Kuun lapsi kumea-rinta,
päänsä painavi poloinen
parmahille Maa-emosen;
ei tajua taatto häntä,
maammo outo ei opasta.
Tervehdys
7
518
Vastaukset
- AROSUSI-09
Ei tällä planeetalla asu kuin tämä tomumaja.Se korkeampi minä on siellä kuuuu-uuu-uuuussa.*Ulvoo taas;Haloskan luvalla*
- laupias kansan karitsa.
Sinäkin iso paha kiltti susi olet itkenyt ja nauranut kuun hohteessa, nukkunut, herännyt, vaipunut ja noussut. Kuun kansaa maalaiset ovat, minä vaan sanon..
*kaataa kaksin käsin tummaa olutta kurkusta alas ja tuhisee. Raskas päivä. Miekkojen kolmonen* - AROSUSI-09
laupias kansan karitsa. kirjoitti:
Sinäkin iso paha kiltti susi olet itkenyt ja nauranut kuun hohteessa, nukkunut, herännyt, vaipunut ja noussut. Kuun kansaa maalaiset ovat, minä vaan sanon..
*kaataa kaksin käsin tummaa olutta kurkusta alas ja tuhisee. Raskas päivä. Miekkojen kolmonen*Ihmissusi mäkin vaan olen ja välillä kuu herkistyttää.Oi Kuun Jumalattaret.Hekate!*Polvistuu*/Maljojen 10.Eli viikonloppuna pitää mennä naimaan yhtä susinaarasta./Merkki on KOFF.
- istuu tässä miettimässä
AROSUSI-09 kirjoitti:
Ihmissusi mäkin vaan olen ja välillä kuu herkistyttää.Oi Kuun Jumalattaret.Hekate!*Polvistuu*/Maljojen 10.Eli viikonloppuna pitää mennä naimaan yhtä susinaarasta./Merkki on KOFF.
Joo, se on se hyinen rengas kuuukkelin ympärillä, joka talvella saa hypnoottisella katsellaan addiktoitumaan tuohon kylmään kivenpalaseen avaruudessa. Näemme kuussa vain auringon kuvajaisen mutta sen kalpean puolen, josta unemme ovat tehtyjä. Kaurisnaiset pitävät seksistä. Go for it. Mä haluan uskoa että kuutar on mulle suosiollinen ja saan kampattua saaliin lähelle sängyn kuutamoista päätyä. Ynähtää. Tumma pullo kiiltää hämärässä lampunvalossa. Olut. Herraskaisten juoma jo vuodesta menos nolla.
- AROSUSI-09
istuu tässä miettimässä kirjoitti:
Joo, se on se hyinen rengas kuuukkelin ympärillä, joka talvella saa hypnoottisella katsellaan addiktoitumaan tuohon kylmään kivenpalaseen avaruudessa. Näemme kuussa vain auringon kuvajaisen mutta sen kalpean puolen, josta unemme ovat tehtyjä. Kaurisnaiset pitävät seksistä. Go for it. Mä haluan uskoa että kuutar on mulle suosiollinen ja saan kampattua saaliin lähelle sängyn kuutamoista päätyä. Ynähtää. Tumma pullo kiiltää hämärässä lampunvalossa. Olut. Herraskaisten juoma jo vuodesta menos nolla.
Oli ja meni.Nyt taasen addiktoivan aikuisviihteen,eli netin parissa.Yöllä sytytän suitsukkeen ja palvon kuuta./Lanttien 3.
- Neitsytmies
AROSUSI-09 kirjoitti:
Oli ja meni.Nyt taasen addiktoivan aikuisviihteen,eli netin parissa.Yöllä sytytän suitsukkeen ja palvon kuuta./Lanttien 3.
Yön tummalle kalliolle, rannikolle kiviselle laulan minä lauluni,
kuukoti,kuukoti, se kuulee kyllä pyyntöni..
Mä aion mulkoilla mollukkaa silmät verestäen koko vapun. Pakottaa saaliin katsomaan ja. Voipii olla ihan miellyttävääkin..pakasta tänään kelttiristi, pitänee tuumailla. Kuppi kahvia ja värinöitä voimakentään.. - AROSUSI-09
Neitsytmies kirjoitti:
Yön tummalle kalliolle, rannikolle kiviselle laulan minä lauluni,
kuukoti,kuukoti, se kuulee kyllä pyyntöni..
Mä aion mulkoilla mollukkaa silmät verestäen koko vapun. Pakottaa saaliin katsomaan ja. Voipii olla ihan miellyttävääkin..pakasta tänään kelttiristi, pitänee tuumailla. Kuppi kahvia ja värinöitä voimakentään..Minulla on aikaa katsoa kallioiden muuttuvan tomuksi.Minulla on aikaa nähdä erämaiden muuttuvan savanneiksi.Minulla on aikaa nähdä kuun jauhautuvan renkaaksi maan ympärille.Minulla on aikaa.*Williä wärinää*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens112714Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1092560- 1772410
EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1512049Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1241644Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille
Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast4581099- 82832
- 45777
Kievarin pöydät
Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul15722Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti
Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll151713