Kuu jo kylmeni.
Näkivät
tähden talvisen eläjät
edessänsä Maan ihanan,
kuuma-rinnan, riemu-täyden.
Nurkui kansa nuorempainen:
"Sinne siirrymme ijäksi
alle auringon paremman,
luokse luonnon lempeämmän;
armas on asua siellä,
lämmin maata Maan povella."
Kansan vanhin noin nimesi:
"Kuun olen heimoa, elänen
taikka kuollen, tänne jäänen."
Siirtyi sieltä kansa kaikki.
Viime venhon vieriessä
ilman aavoille selille
noinp' on virkki nuorempaiset:
"Ethän jääne jäätymähän
tänne, kuuluisa kuningas,
tykö tyhjän luomakunnan,
saarehen sanattomahan,
pakkasehen paukkuvahan,
äyrähälle yön ikuisen?"
Tuop' on Kuun ukko urahti:
"Tänne jäänen, tänne kuollen,
tääll' on syntyni syvimmät."
Potkas purren lainehille,
istui paadelle pyhälle,
katsoi menneiden menoa,
hymähti hyvästit oudot:
"Voi, te miehet mielettömät,
lapset Kuuttaren latomat,
tytöt tyhjien halujen,
poiat unten ponnetonten!
Tääll' oli elämä teillä,
siellä vain vale-elämä,
tääll' oli ihanne teillä,
siellä itku vain ihanan,
täällä täyttymys parahan,
siellä vain parahan paine,
ikikaiho kauneuden,
onnen ollehen ikävä."
Vieri vuossadat.
Samosi
Kuu ja Maakin kulkuansa,
Maassa mahtavat eläjät,
luonnon kanssa kamppaellen.
Kuun ukko kumara yksin
jäätyi jääksi paikallensa.
Vain sydän sykehti hällä,
lauloi laulua ijäistä
elämästä entisestä,
talvettomasta kesästä,
kussa kukki Kuun ylängöt,
alangot enemmän kukki,
tuoksui metsät lakkalatvat,
meret selkeät sinerti
autuutta alinomaista,
laupeutta luonnon laajan.
Tuota ei Maan lapset tajua.
Mutta jos sävelen kuuli
Kuun lapsi, elämän orpo,
syttyi syömehen kipinä,
sinkoi silmä taivahille,
muisti hän entisen elonsa,
tunsi polttavan povensa,
koko sielun sairastuvan
kodin korkean surusta,
kauniista kadotetusta.
Soi hälle jumalten virsi,
kuoro taivon tähti-täyden:
"Onko nyt parempi olla,
liekö armaampi asua
viidakoissa vierahissa,
uppo oudoilla ovilla,
kuin oli olla Kuun povella,
Kuun on kummuilla levätä
luona talven tuttavamman,
syksyn kylmänkin sylissä,
sydän-yössä ystävässä,
onnessa oman elämän?"
Kuulevi lakean laulun
Kuun lapsi kumea-rinta,
päänsä painavi poloinen
parmahille Maa-emosen;
ei tajua taatto häntä,
maammo outo ei opasta.
Tervehdys
7
468
Vastaukset
- AROSUSI-09
Ei tällä planeetalla asu kuin tämä tomumaja.Se korkeampi minä on siellä kuuuu-uuu-uuuussa.*Ulvoo taas;Haloskan luvalla*
- laupias kansan karitsa.
Sinäkin iso paha kiltti susi olet itkenyt ja nauranut kuun hohteessa, nukkunut, herännyt, vaipunut ja noussut. Kuun kansaa maalaiset ovat, minä vaan sanon..
*kaataa kaksin käsin tummaa olutta kurkusta alas ja tuhisee. Raskas päivä. Miekkojen kolmonen* - AROSUSI-09
laupias kansan karitsa. kirjoitti:
Sinäkin iso paha kiltti susi olet itkenyt ja nauranut kuun hohteessa, nukkunut, herännyt, vaipunut ja noussut. Kuun kansaa maalaiset ovat, minä vaan sanon..
*kaataa kaksin käsin tummaa olutta kurkusta alas ja tuhisee. Raskas päivä. Miekkojen kolmonen*Ihmissusi mäkin vaan olen ja välillä kuu herkistyttää.Oi Kuun Jumalattaret.Hekate!*Polvistuu*/Maljojen 10.Eli viikonloppuna pitää mennä naimaan yhtä susinaarasta./Merkki on KOFF.
- istuu tässä miettimässä
AROSUSI-09 kirjoitti:
Ihmissusi mäkin vaan olen ja välillä kuu herkistyttää.Oi Kuun Jumalattaret.Hekate!*Polvistuu*/Maljojen 10.Eli viikonloppuna pitää mennä naimaan yhtä susinaarasta./Merkki on KOFF.
Joo, se on se hyinen rengas kuuukkelin ympärillä, joka talvella saa hypnoottisella katsellaan addiktoitumaan tuohon kylmään kivenpalaseen avaruudessa. Näemme kuussa vain auringon kuvajaisen mutta sen kalpean puolen, josta unemme ovat tehtyjä. Kaurisnaiset pitävät seksistä. Go for it. Mä haluan uskoa että kuutar on mulle suosiollinen ja saan kampattua saaliin lähelle sängyn kuutamoista päätyä. Ynähtää. Tumma pullo kiiltää hämärässä lampunvalossa. Olut. Herraskaisten juoma jo vuodesta menos nolla.
- AROSUSI-09
istuu tässä miettimässä kirjoitti:
Joo, se on se hyinen rengas kuuukkelin ympärillä, joka talvella saa hypnoottisella katsellaan addiktoitumaan tuohon kylmään kivenpalaseen avaruudessa. Näemme kuussa vain auringon kuvajaisen mutta sen kalpean puolen, josta unemme ovat tehtyjä. Kaurisnaiset pitävät seksistä. Go for it. Mä haluan uskoa että kuutar on mulle suosiollinen ja saan kampattua saaliin lähelle sängyn kuutamoista päätyä. Ynähtää. Tumma pullo kiiltää hämärässä lampunvalossa. Olut. Herraskaisten juoma jo vuodesta menos nolla.
Oli ja meni.Nyt taasen addiktoivan aikuisviihteen,eli netin parissa.Yöllä sytytän suitsukkeen ja palvon kuuta./Lanttien 3.
- Neitsytmies
AROSUSI-09 kirjoitti:
Oli ja meni.Nyt taasen addiktoivan aikuisviihteen,eli netin parissa.Yöllä sytytän suitsukkeen ja palvon kuuta./Lanttien 3.
Yön tummalle kalliolle, rannikolle kiviselle laulan minä lauluni,
kuukoti,kuukoti, se kuulee kyllä pyyntöni..
Mä aion mulkoilla mollukkaa silmät verestäen koko vapun. Pakottaa saaliin katsomaan ja. Voipii olla ihan miellyttävääkin..pakasta tänään kelttiristi, pitänee tuumailla. Kuppi kahvia ja värinöitä voimakentään.. - AROSUSI-09
Neitsytmies kirjoitti:
Yön tummalle kalliolle, rannikolle kiviselle laulan minä lauluni,
kuukoti,kuukoti, se kuulee kyllä pyyntöni..
Mä aion mulkoilla mollukkaa silmät verestäen koko vapun. Pakottaa saaliin katsomaan ja. Voipii olla ihan miellyttävääkin..pakasta tänään kelttiristi, pitänee tuumailla. Kuppi kahvia ja värinöitä voimakentään..Minulla on aikaa katsoa kallioiden muuttuvan tomuksi.Minulla on aikaa nähdä erämaiden muuttuvan savanneiksi.Minulla on aikaa nähdä kuun jauhautuvan renkaaksi maan ympärille.Minulla on aikaa.*Williä wärinää*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17622339Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant759542Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.317523Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va826355SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1836010Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot445029HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084656Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014406Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo902113Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821399