Kuu jo kylmeni.
Näkivät
tähden talvisen eläjät
edessänsä Maan ihanan,
kuuma-rinnan, riemu-täyden.
Nurkui kansa nuorempainen:
"Sinne siirrymme ijäksi
alle auringon paremman,
luokse luonnon lempeämmän;
armas on asua siellä,
lämmin maata Maan povella."
Kansan vanhin noin nimesi:
"Kuun olen heimoa, elänen
taikka kuollen, tänne jäänen."
Siirtyi sieltä kansa kaikki.
Viime venhon vieriessä
ilman aavoille selille
noinp' on virkki nuorempaiset:
"Ethän jääne jäätymähän
tänne, kuuluisa kuningas,
tykö tyhjän luomakunnan,
saarehen sanattomahan,
pakkasehen paukkuvahan,
äyrähälle yön ikuisen?"
Tuop' on Kuun ukko urahti:
"Tänne jäänen, tänne kuollen,
tääll' on syntyni syvimmät."
Potkas purren lainehille,
istui paadelle pyhälle,
katsoi menneiden menoa,
hymähti hyvästit oudot:
"Voi, te miehet mielettömät,
lapset Kuuttaren latomat,
tytöt tyhjien halujen,
poiat unten ponnetonten!
Tääll' oli elämä teillä,
siellä vain vale-elämä,
tääll' oli ihanne teillä,
siellä itku vain ihanan,
täällä täyttymys parahan,
siellä vain parahan paine,
ikikaiho kauneuden,
onnen ollehen ikävä."
Vieri vuossadat.
Samosi
Kuu ja Maakin kulkuansa,
Maassa mahtavat eläjät,
luonnon kanssa kamppaellen.
Kuun ukko kumara yksin
jäätyi jääksi paikallensa.
Vain sydän sykehti hällä,
lauloi laulua ijäistä
elämästä entisestä,
talvettomasta kesästä,
kussa kukki Kuun ylängöt,
alangot enemmän kukki,
tuoksui metsät lakkalatvat,
meret selkeät sinerti
autuutta alinomaista,
laupeutta luonnon laajan.
Tuota ei Maan lapset tajua.
Mutta jos sävelen kuuli
Kuun lapsi, elämän orpo,
syttyi syömehen kipinä,
sinkoi silmä taivahille,
muisti hän entisen elonsa,
tunsi polttavan povensa,
koko sielun sairastuvan
kodin korkean surusta,
kauniista kadotetusta.
Soi hälle jumalten virsi,
kuoro taivon tähti-täyden:
"Onko nyt parempi olla,
liekö armaampi asua
viidakoissa vierahissa,
uppo oudoilla ovilla,
kuin oli olla Kuun povella,
Kuun on kummuilla levätä
luona talven tuttavamman,
syksyn kylmänkin sylissä,
sydän-yössä ystävässä,
onnessa oman elämän?"
Kuulevi lakean laulun
Kuun lapsi kumea-rinta,
päänsä painavi poloinen
parmahille Maa-emosen;
ei tajua taatto häntä,
maammo outo ei opasta.
Tervehdys
7
525
Vastaukset
- AROSUSI-09
Ei tällä planeetalla asu kuin tämä tomumaja.Se korkeampi minä on siellä kuuuu-uuu-uuuussa.*Ulvoo taas;Haloskan luvalla*
- laupias kansan karitsa.
Sinäkin iso paha kiltti susi olet itkenyt ja nauranut kuun hohteessa, nukkunut, herännyt, vaipunut ja noussut. Kuun kansaa maalaiset ovat, minä vaan sanon..
*kaataa kaksin käsin tummaa olutta kurkusta alas ja tuhisee. Raskas päivä. Miekkojen kolmonen* - AROSUSI-09
laupias kansan karitsa. kirjoitti:
Sinäkin iso paha kiltti susi olet itkenyt ja nauranut kuun hohteessa, nukkunut, herännyt, vaipunut ja noussut. Kuun kansaa maalaiset ovat, minä vaan sanon..
*kaataa kaksin käsin tummaa olutta kurkusta alas ja tuhisee. Raskas päivä. Miekkojen kolmonen*Ihmissusi mäkin vaan olen ja välillä kuu herkistyttää.Oi Kuun Jumalattaret.Hekate!*Polvistuu*/Maljojen 10.Eli viikonloppuna pitää mennä naimaan yhtä susinaarasta./Merkki on KOFF.
- istuu tässä miettimässä
AROSUSI-09 kirjoitti:
Ihmissusi mäkin vaan olen ja välillä kuu herkistyttää.Oi Kuun Jumalattaret.Hekate!*Polvistuu*/Maljojen 10.Eli viikonloppuna pitää mennä naimaan yhtä susinaarasta./Merkki on KOFF.
Joo, se on se hyinen rengas kuuukkelin ympärillä, joka talvella saa hypnoottisella katsellaan addiktoitumaan tuohon kylmään kivenpalaseen avaruudessa. Näemme kuussa vain auringon kuvajaisen mutta sen kalpean puolen, josta unemme ovat tehtyjä. Kaurisnaiset pitävät seksistä. Go for it. Mä haluan uskoa että kuutar on mulle suosiollinen ja saan kampattua saaliin lähelle sängyn kuutamoista päätyä. Ynähtää. Tumma pullo kiiltää hämärässä lampunvalossa. Olut. Herraskaisten juoma jo vuodesta menos nolla.
- AROSUSI-09
istuu tässä miettimässä kirjoitti:
Joo, se on se hyinen rengas kuuukkelin ympärillä, joka talvella saa hypnoottisella katsellaan addiktoitumaan tuohon kylmään kivenpalaseen avaruudessa. Näemme kuussa vain auringon kuvajaisen mutta sen kalpean puolen, josta unemme ovat tehtyjä. Kaurisnaiset pitävät seksistä. Go for it. Mä haluan uskoa että kuutar on mulle suosiollinen ja saan kampattua saaliin lähelle sängyn kuutamoista päätyä. Ynähtää. Tumma pullo kiiltää hämärässä lampunvalossa. Olut. Herraskaisten juoma jo vuodesta menos nolla.
Oli ja meni.Nyt taasen addiktoivan aikuisviihteen,eli netin parissa.Yöllä sytytän suitsukkeen ja palvon kuuta./Lanttien 3.
- Neitsytmies
AROSUSI-09 kirjoitti:
Oli ja meni.Nyt taasen addiktoivan aikuisviihteen,eli netin parissa.Yöllä sytytän suitsukkeen ja palvon kuuta./Lanttien 3.
Yön tummalle kalliolle, rannikolle kiviselle laulan minä lauluni,
kuukoti,kuukoti, se kuulee kyllä pyyntöni..
Mä aion mulkoilla mollukkaa silmät verestäen koko vapun. Pakottaa saaliin katsomaan ja. Voipii olla ihan miellyttävääkin..pakasta tänään kelttiristi, pitänee tuumailla. Kuppi kahvia ja värinöitä voimakentään.. - AROSUSI-09
Neitsytmies kirjoitti:
Yön tummalle kalliolle, rannikolle kiviselle laulan minä lauluni,
kuukoti,kuukoti, se kuulee kyllä pyyntöni..
Mä aion mulkoilla mollukkaa silmät verestäen koko vapun. Pakottaa saaliin katsomaan ja. Voipii olla ihan miellyttävääkin..pakasta tänään kelttiristi, pitänee tuumailla. Kuppi kahvia ja värinöitä voimakentään..Minulla on aikaa katsoa kallioiden muuttuvan tomuksi.Minulla on aikaa nähdä erämaiden muuttuvan savanneiksi.Minulla on aikaa nähdä kuun jauhautuvan renkaaksi maan ympärille.Minulla on aikaa.*Williä wärinää*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ranskan vasemmistojohtaja: "Kyllä, meneillään on suuri väestönvaihto!"
Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon järkytti myöntämällä avoimesti sen, mitä tiedotusvälineet ovat pitkään pitä752326Valion maitotehtaalla kapina
Ilmastonmuutoksesta, eläinten hyvinvoinnista ja ympäristön saastumisesta huolestuneet eläinkapinalliset estävät panssa502229SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1622035Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää171811Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön861261Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.781164HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363021053Jumalauta! Ukraina hyökkää jo Suomeenkin!
Ukrainan drooneja tullut Suomeen ainakin kolme, ehkä enemmäkin! Syvälle Suomeen! Nyt on klovnipressa hukkapätkä mennyt T325986Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah100943- 69919