TÄSSÄ TILANTEESSA JOSSA SUOMESSA ELÄMME ON MAHDOTON TEHDÄ LAPSIA LISÄÄ
SILLÄ EPÄVARMUUS TYÖPAIKASTA JA ELINTASOSTA KALVAA TAKARAIVOSSA
EMME HALUA LAPSILLEMME TUOTTAA SURUA, EMME HUONOA TERVEYDENHOITOA, EMME KÖYHYYTTÄ, EMME TYÖTTÖMYYTTÄ, HUONOA KOULUTUSTA, LIHAVUUTTA, LAISKUUTTA, VIHAA MUIDEN IHMISTEN KAUTTA, EMME HALUA STRESSIÄ, VASTOINKÄYMISIÄ, EMME HALUA ETTÄ HUUMEET JA ALKOHOLI VIEVÄT LAPSEMME.
EMME KUITENKAAN VOI AUTTAA ASIASSA KOSKA OLEMME ITSE KOKOAJAN MENOSSA
VALTIO JA KUNNAT OVAT SIIRTYMÄSSÄ JA SIIRTYNEET YKSITYISIIN PALVELUIHIN JA TÄLLÖIN KAIKELLA ON HINTANSA
SE HINTA ON HEIKOMMAT YKSILÖT JA HEIDÄN TULEVAISUUTENSA
LAPSIA EI KANNATA TEHDÄ, EI SOLMIA PYSYVIÄ LIITTOJA
MAAILMA MUUTTU YHÄ VAIKEASELKOISEMMAKSI JA TURVATTOMAMMAKSI
ON VAIN AJASTA KIINNI MILLOIN ILMASTO, RUOKA SAASTUU.
TOIVOTTAVASTI ERIARVOISUUDEN VIHA EI PURKAUDU
MILLOIN KATASTROFI SEURAA TOISTAAN
TASAPAINOSTA HORJAHDETAAN HELPOSTI EPÄTASAPAINOON JOLLOIN IHMISET TARRAUTUVAT SIIHEN MITÄ HEILLÄ ON
NAIMISIIN
3
602
Vastaukset
- PELKÄÄ!!!!!!!!!!!!
Turhaa vouhotat täällä pelottelemassa muita! Katopas esim. lestadiolaisia nuoria: niin rohkeasti nuoret tytöt hyppäävät synnyttäjän rooliin ja isä kantaa leivän kotiin vaikkapa kaupan kassalta! Ja onnellisia ovat.
- ei lapsia
Ap ei ilmeisesti tiedä, että naimisiin voi mennä vaikka ei olisi mitään tarkoitustakaan hankkia lapsia. Ehkäisyä kun voi käyttää ihan hyvin avioliitossakin ;)
- Petterimarsu
Tuon vuodatuksen kirjoittajaa on selvästi potkinut elämä päähän. Tai sitten hän on harvinaisen yksinkertainen sielu. Hänen tapansa kirjoittaa isoilla kirjaimilla viittaisi jälkimmäiseen.
Me olemme olleet neljä vuotta naimisissa. Meillä on kaksi pientä lasta. He molemmat tulevat aikanaan muuttamaan maailmaa omalta osaltaan.
Mekin olemme muuttaneet maailmaa. Emme tietenkään voi poistaa yhteiskunnallisia ongelmia, mutta oikeilla yksinkertaisilla valinnoilla pystymme saamaan muutoksia aikaan lähipiirissämme.
Eräs tällainen valinta on tämä. Olemme ostaneet tontin Saimaalta ja rakennamme lähiaikoina sinne mökin. Se parantaa lastemme maailmaa: heillä on ihana paikka jossa ei juopot eikä narkkarit pilaa luonnon rauhaa. Se vaikuttaa heidän elämäänsä positiivisella tavalla.
Ja tiedoksi sinulle: töitä Suomessa kyllä on. Jos on hölmöyksissään ensin käynyt kymmenen vuotta koulua, jotakin humanistilinjaa, ja sitten ei saakaan niitä kuvittelemiaan valkokaulushommia, niin sitten pitää niellä ylpeytensä ja tehdä vähemmän mieleisiä töitä.
Minäkin olen ihan pelkkä duunari mutta lapsille on aina ollut voita leivän päälle. Mitä tulee sosiaalitukiin niin ennen lapsia meille jäi vähemmän rahaa käteen kuin nyt. Lapset toivat meille kaiken inhimillisen rikkauden lisäksi myös lisää aineellista elintasoa.
Tulevaisuudessa haluamme lisää pikkuisia, huomispäivän Suomen rakentajia.
Lippu korkealle - Suomen sinivalkoinen lippu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 132194
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831609Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä731435Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2571432Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2321326Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121110Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041069Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1341050- 92993
Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65983