Res upseerit

Reservisti

Miten on reservinupseereitten palvelusarvon laita rauhanturvajoukoissa. Onko esim. vänrikki sielläkin vänrikki, vai ylikessu niinkuin armeijan palveluksessa?

Siis res.vänrikki jos menee töihin sopimussotilaana armeijaan, hänen palvelusarvonsa on ylikersantti. Onko sama käytäntö myös rauhanturvajoukoissa?

3

932

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itse ollut

      , mutta kyllä res.upseeri on YK hommissa upseerin vakanssilla, esim. vänskä voi olla siellä luutnantin arvossa.

      • ...itse ollut

        tähänkin löytyy vastaus Hölkkäristä.

        PV:llä on vain yhdet sotilasarvot. Ennen oli homma vähän toinen ja saattaa vieläkin juuri YK-hommissa tulla ns. supajämiä. Vanhan ajan YK-operaatioissa ei suomalaisia tällä hetkellä ole kuin 20-30 upseeria sotilastarkkailijan hommissa ja esikuntatehtävissä.


      • omilla natsoillaan
        ...itse ollut kirjoitti:

        tähänkin löytyy vastaus Hölkkäristä.

        PV:llä on vain yhdet sotilasarvot. Ennen oli homma vähän toinen ja saattaa vieläkin juuri YK-hommissa tulla ns. supajämiä. Vanhan ajan YK-operaatioissa ei suomalaisia tällä hetkellä ole kuin 20-30 upseeria sotilastarkkailijan hommissa ja esikuntatehtävissä.

        Mutta jos tehtävänkuva sitä vaatii, niin kai sitä voidaan hilata ylöspäin ainakin yhdellä.. Mutta vänskistä ei tehdä ylikessuja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      45
      2321
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      43
      2117
    3. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      204
      1636
    4. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1620
    5. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      22
      1423
    6. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      86
      1384
    7. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      15
      1372
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      5
      1363
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1281
    10. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      1244
    Aihe