Ikääntyykö kumi

Audi Quattro

Ostin viime syksynä vähän ajetun Audin, jossa on 205/55-16 renkaat. Vähänkin uraisella tiellä veteli, mutta samankokoiset uudehkot kitkat olivat ihan hyvät. Kesärenkaissa on pintaa vielä ihan riittävästi, mutta rupesi epäilyttämään, että olivat ensiasennusrenkaat eli 7 vuotta vanhat. Voiko renkaiden iällä olla ajettavuuteen merkitystä?

5

905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nottaa

      Ikääntyy se rengas.
      Tiedät renkaan iän, kun katsot sivulle, löydät siitä numerosarjan. Autosi renkaissa olevan numerosarjan viimeinen numero pitäisi olla 9.

      Minulla on karavaanissa 20vuotta vanhat renkaat.
      Toimivat hyvin ja ulkoapäin kuin uudet.

    • teininä havaittu

      tuossa nuorempana sattui kerran uskomaton tuuri kun satuin saamaan ilmaiset eturenkaat silloiseen ajokkiini "ison bemarin" vararenkaina olleista käyttämättömistä gummeista.

      Kyseiset renkaat olivat Michelinin valmistamat, sen aikaiset huippurenkaat, mutta siinä vaiheessa kun ne olivat päätyneet huoltohallin roskikseen (älkää kysykö miksi mutta kaksi niitä löytyi), oli renkailla ikää tuollaiset 10v.

      Ei kun renkaat vanteille, painotuksessa ei ilmennyt mitään ongelmia ja kuivallakin ajo luonnisti mukavasti mottoritienopeuksissakin.

      Mutta annas olla kun tuli ensimmäinen sadekeli... Luistelin märällä asfaltilla kuin jäällä ja keulassa ei tuntunut olevan mitään pitoa ja takavetoinen voortti puski kaikki kaarteet kuin iso citroen talvella. Puhumattakaan siitä millaista meno oli märillä mukulakivillä. aaargh!

    • Itellä sama koko 205/55x16" sekä kesä että talvirenkaissa. Kumpikin satsi uusia (auto -06). Ajo-ominaisuudessa huomattava ero. Talvirenkailla mukavampi kyyti. Ero tulee siitä että talvirenkas pehmeämpänä antaa paljon anteeksi eli joustaa ja tasoittaa kulkua urissa ajellessa.

      Toki renkaan ikä vaikuttaa mutta suurin ero tule tuosta kesä/talvirenkas.

      • Jamppa1

        näin. Talvirenkaat vetelee yleensä vähemmän. Toki kumi kovettuu ja menettää ominaisuuksiaan muttei se vaikuta uraherkkyyteen, vaan pitoon.


    • haurastuminen

      Onkohan vakavaa, kun kesärenkaiden sivuihin on tullut pieniä hiushalkeamia, vai onko tämä yleinen ilmiö? Renkaat on muutaman vuoden ikäiset Nokialaiset. Halkeamia on lähinnä kulutuspinnan ja renkaan rungon liitoskohdassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      202
      4404
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      58
      3142
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      88
      1737
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1316
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      12
      1314
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1117
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1101
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      49
      1075
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      247
      1073
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      49
      976
    Aihe