Ostin viime syksynä vähän ajetun Audin, jossa on 205/55-16 renkaat. Vähänkin uraisella tiellä veteli, mutta samankokoiset uudehkot kitkat olivat ihan hyvät. Kesärenkaissa on pintaa vielä ihan riittävästi, mutta rupesi epäilyttämään, että olivat ensiasennusrenkaat eli 7 vuotta vanhat. Voiko renkaiden iällä olla ajettavuuteen merkitystä?
Vastaukset 5
- nottaa
Ikääntyy se rengas.
Tiedät renkaan iän, kun katsot sivulle, löydät siitä numerosarjan. Autosi renkaissa olevan numerosarjan viimeinen numero pitäisi olla 9.
Minulla on karavaanissa 20vuotta vanhat renkaat.
Toimivat hyvin ja ulkoapäin kuin uudet. - teininä havaittu
tuossa nuorempana sattui kerran uskomaton tuuri kun satuin saamaan ilmaiset eturenkaat silloiseen ajokkiini "ison bemarin" vararenkaina olleista käyttämättömistä gummeista.
Kyseiset renkaat olivat Michelinin valmistamat, sen aikaiset huippurenkaat, mutta siinä vaiheessa kun ne olivat päätyneet huoltohallin roskikseen (älkää kysykö miksi mutta kaksi niitä löytyi), oli renkailla ikää tuollaiset 10v.
Ei kun renkaat vanteille, painotuksessa ei ilmennyt mitään ongelmia ja kuivallakin ajo luonnisti mukavasti mottoritienopeuksissakin.
Mutta annas olla kun tuli ensimmäinen sadekeli... Luistelin märällä asfaltilla kuin jäällä ja keulassa ei tuntunut olevan mitään pitoa ja takavetoinen voortti puski kaikki kaarteet kuin iso citroen talvella. Puhumattakaan siitä millaista meno oli märillä mukulakivillä. aaargh! Itellä sama koko 205/55x16" sekä kesä että talvirenkaissa. Kumpikin satsi uusia (auto -06). Ajo-ominaisuudessa huomattava ero. Talvirenkailla mukavampi kyyti. Ero tulee siitä että talvirenkas pehmeämpänä antaa paljon anteeksi eli joustaa ja tasoittaa kulkua urissa ajellessa.
Toki renkaan ikä vaikuttaa mutta suurin ero tule tuosta kesä/talvirenkas.- Jamppa1
näin. Talvirenkaat vetelee yleensä vähemmän. Toki kumi kovettuu ja menettää ominaisuuksiaan muttei se vaikuta uraherkkyyteen, vaan pitoon.
- haurastuminen
Onkohan vakavaa, kun kesärenkaiden sivuihin on tullut pieniä hiushalkeamia, vai onko tämä yleinen ilmiö? Renkaat on muutaman vuoden ikäiset Nokialaiset. Halkeamia on lähinnä kulutuspinnan ja renkaan rungon liitoskohdassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va651792Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä
Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai3661199- 138973
Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?
Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu15866- 81636
Voisit nainen joskus vastata minulle
Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.63632- 41628
Päälle hautaus?
Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa93600- 45528
- 47505