Lainahevosella

Wäinä

Eilinen Helsingin Sanomat lainaa Keskisuomalaista Muut Lehdet-palstallaan:
Suomi on lukuisten muiden maiden tavoin uudelleen rälssiytymässä,ja yhteiskuntaan on sntymässä ylä- ja alaluokka.
Yläluokka rinnastaa ansionsa äärikapitalistisen Yhdysvaltain yritysten etuihin ja on valmis maksamaan työvoimasta vain saman hinnan kuin alhaisen elin- ja ihmisoikeustason valtioissa.
Tilanne ainakin henkisesti helpottuisi,jos yritysjohtajat ja muut etujen päänauttijat eivät korostaisi amerikkalaisuuden normeja,vaan arvostaisivat aidosti pohjoismaisen hyvinvoivan yhteiskunnan tapaa,lehti kirjoittaa.

Sepä oli ytimekkäästi sanottu Jyväskylässä ilmestyvältä kommunistilehti Keskisuomalaiselta ja näppärästi lainattu Helsingissä ilmestyvältä kommunistilehti Helsingin Sanomilta.


Meidän palstan kirjoittajista yksi on jatkuvasti muuttamassa Viroon,eräs haaveilee eläkepäivistä Floridassa,toinen taas näkee kommunismin aaveen pierunsa varjossakin.Pari yrittää keskittyä Marxin kumoamiseen uskomatta,että se mikä kumottavissa oli on kumottu jo.Sattumoisin poikkeavia pyörän keksijöitä riittää palstalle myös haitaksi asti.

Yhteistä heille näyttäisi olevan sen arvomaailman sisäistäminen,josta Keskisuomalainen ammentaa kirjoituksensa aiheen.
En usko yhdenkään optioistaan nauttivan yritysjohtajan kirjoittavan tälle palstalle.Mikähän se sitten mahtaa olla kirjoittajien pontimena,oma etu se ei voi olla.
Soitto on orjien musiikkia - sanoi runossaan Aronpuro.Orjista useimmat eivät pyri vapaiksi,vaan herroiksi,noin taas sanoi Jerzy Lec.


Hei te kilkuttajat ja kalkuttajat,markkinatalouden posetiivinsoittajat - tännepäin,täällä marssivat työläiset.Sinä myös olet työläinen.

2

360

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nähtävästi unohdit katsoa lainahevosen suuhun! Ei siellä ole hampaan hammasta! Tiedäthän miten suhtautua hampaattomien puheisiin!

      • Wäinä

        Siinäpä se - ei hampaita,ei paikkaa kuolaimille.

        Hesari muuttaa painotuksiaan pikkuhiljaa.Vieraskynässä tilaa saavat yllättävätkin kannanotot,työmaajutuista olen välillä lentää persuuksilleni.Nehän ovat tehty usein ilman ketunhäntää.Taustatiedot ovat mäjäytetty tietolaatikoihin sellaisinaan.Asoista puhutaan ihan nimillä.

        Ihan äsken Hesari kirjoitti toisessa pääkirjoituksessaan Elinkeinoelämän Keskusliiton koulutus- ja työvoimapoliittisesta linjapaperista mm. seuraavaa: Sen sijaan johtopäätökset jäävät hieman vaillinaisiksi.Järjestö katsoo asioita puhtaasti omasta näkökulmastaan:velvoitteita on yhteiskunnalla ja koulutettavilla ja työllistettävillä,ei juuri lainkaan yrityksillä.
        ... Lisäksi EK unohtaa melkein puolet työmarkkinoista eli julkisen sektorin.Suomessa ei kouluteta työntekijöitä pelkästään yksityisen sektorin tarpeisiin.

        Samassa pääkirjoituksessa lehti näkee tärkeäksi opiskelijan itsensä kannalta tarpeellisen yleissivistyksen hankkimisen.EK se sanoo pitävän sitä hukkakoulutuksena.
        Aapo sanoi muutama keskustelunavaus sitten hankkiutuvansa kansankorkeakoulutasoiseen opetukseen.Palstamme fiksut ehdottivat muuta.
        Luulisin heille menevän asian paremmin pääluuhun,kun Aapon ajatuksen takana seisoo niin Tiekkarin kanta kuin HS:n poliittisen toimituksen linjaus.

        Saman pääkirjoituksen lopussa toimittaja mainitsee: EK on kevään aikana suoltanut erilaisia strategia- ja tavoitepapereita reippaaseen tahtiin.Ensin tuli työmarkkinastrategia,sitten verolinjaukset ja nyt koulutus- ja työvoimapoliittiset tavoitteet.Järjestön kunniaksi on luettava,että se ainakin valmistautuu tuleviin hallitusneuvotteluihin ja seuraavaan hallituskauteen ajoissa ja perusteellisesti.

        Omilla linjauksillaan niin näyttää tekevän myös HS:en poliittinen toimitus.
        Koiviston presidentiksi valinta aikoinaan liikautti sitä.Muistamme mihin suuntaan.Vaalit ovat noin vuoden kuluttua,mediatalon osana lehdellä on ennen vaaleja linjansa.Mikä,se nähdään sitten.

        Muut valmistautuvat,niin pitäisi tehdä vasemmistonkin.

        Aapolle vihjeeksi vaaliteema.Olkiluodossa menee perseelleen jo nyt lähes kaikki.Vaalien alla kaikki on vielä enempi perseellään.Eikö tämä souvi ole vaalipiirissäsi?
        Toivottavasti betonivalu kestää,kun kulttuurit kohtaavat!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe