Tekeekö muslimi syntiä jos wc-pöntöllä istuessa kasvot on Mekkaan päin?
Pitäisikö uskontoja kunnioittaen tämä ottaa huomioon suunnittelussa? Vai onko se ihan sama teille?
Pitäisikö uskontoja kunnioittaen tämä ottaa huomioon suunnittelussa? Vai onko se ihan sama teille?
Vastaukset 8
Vanhimmat
näin on jo tehty, mutta minua kiinnostaa suomessa asuvien muslimien mielipiteet. Olisiko myös sopivaa olla kaksi istuinta? Miehille ja naisille oma?
Kakkaavatko ulkomaalaisetkin ?
Mä kun ...... no joo. ;)
( jonka Gohar jo kerran poisti ? ) mutta tunnen Iranissa työskennelleen putkarin joka joutui kavereineen kääntämään 400 pönttöä ! eri suuntaan kun PYLLY oli mekkaan päin. Usko tai älä. YIT oli firma.
Vanhasen Masa ois kääntäny vaikka koko Mekan pönttöjen sijaintiin nähden oikeiksi, ettei ketään luokkaannu.
LOL LOL !
Ja anteeksi x 3.
Gohar poisti tämän jo kai kerran joten laitetaan uudestaan
http://www.thesun.co.uk/article/0,,2-2006180300,00.html
Maassa maan tavalla, eipä siinä sen enempää Mekan suuntia tarvitse kysellä piirtäessään. Eihän niitä ole merkittykään mihinkään rakennusmaakarttoihin tms.
Jos taas muslimit vaativat kyseisiä muutoksia, niin ainakin jo rakennetuissa kohteissa vaatijat saavat myös kustantaa ne muutokset. Ja voipihan siitä tulla ylimääräistä vaivaa ja ajantuhlausta suunnitteluvaiheessakin, jos rupeaa sommittelemaan WC:n pyttyjä luonnottomiin asentoihin esim. seiniin nähden jne. Laskua vaan lähimälle moskeijalle. Jos ei tule suorituksia, ei kannata nähdä moista vaivaakaan.
Että millaista akrobatiaa pytyllä muslimin tulee harrastaa, mikäli suomalainen on suuressa tietämättömyydessään sattunut rakentamaan WC:n siten, että pöntöllä normaalisti istuen pakarat osoittaisivat kohti Mekkaa. Aivan varmasti sellaisia vessoja on länsimaissa pilvin pimein.