Korttitempun salaisuus

Paljastin

Mystery Box II

Videonpätkä missä temppu esitetty
http://www.johnkennedymagic.com/scripts/default.asp

Salaisuus on seuraava. Taikuri sekoittamalla ja leikkaamalla pakan siirtää tuon katsojan valitseman kortin alimmaiseksi. Kun taikuri vie pakan seläntaakse hän taittaa tuon kortin kahteen kertaan. Tuossa laatikossa on sellainen läppä jonka pintaan on liimattu pala korttia. Näyttää siltä kuin laatikossa olisi kortti. Kun kallistat laatikon alassuin läppä menee kiinni ja laatikko näyttää tyhjältä. Siis katsojan valitsema kortti on taiteltuna pakan alla kun taikuri vetää pakan pois selän takanta. Sitten vain pakka pöydälle ja kortti sopivasti kämmenen takana piilossa ja vähän ajoitusta harjoittelemalla saa homman näyttämään siltä kuin kallistaisi kortin laatikosta pois vaikka kortti ei missään vaiheessa ollut laatikossa.

5

1187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mrtikka

      Kun katsoo tarkasti kortti menee pakan PÄÄLLE piti breikin ja sekotti ylemmän pakan alemman päälle, mikä aiheutti sen että se on päällimmäinen, taivutti kortin neljään osaan palmasin sen jne...lopun näkee jo itekkin

      • Paljastin

        Siis piti kirjoittaa että sekoittin kortin päällimmäiseksi. Penguin magicissä äijä sekoitti kortin alimmaksi ja taitteli kortin pakan alla kortti pakan ollessa taikurin edessä koko ajan näkyvissä. Tuossa se penguin magicin video. Aika hyvä suoritus:

        http://www.penguinmagic.com/product.php?ID=237


      • Mrtikka
        Paljastin kirjoitti:

        Siis piti kirjoittaa että sekoittin kortin päällimmäiseksi. Penguin magicissä äijä sekoitti kortin alimmaksi ja taitteli kortin pakan alla kortti pakan ollessa taikurin edessä koko ajan näkyvissä. Tuossa se penguin magicin video. Aika hyvä suoritus:

        http://www.penguinmagic.com/product.php?ID=237

        melkein taas oikein toi teki pass liikkeen ja taitteli sen siinä alla, huikea suoritus.


      • olen vähän
        Mrtikka kirjoitti:

        melkein taas oikein toi teki pass liikkeen ja taitteli sen siinä alla, huikea suoritus.

        aloittelija ja meinasin hankkia hollow tempun.
        http://www.penguinmagic.com/product.php?ID=391

        Tuossa videolla äijä laittaa katsojan valitseman ja merkitsemän kortin aluksi pakan päälle väärinpäin ja sitten kääntää kortin pakansuuntaisesti. Siitä sitten heittää kortin pöydälle. Mikä on tuo liike ja mikä sen tarkoitus on. Vaihtaa merkitty kortti johonkin muuhun vai?


    • Yo-Temppustikki

      milenkiintoista. Tiedätkö muitakintemppuja :/ ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      172
      11524
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      50
      6489
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      86
      4775
    4. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      64
      4567
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      83
      4515
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4082
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      97
      3833
    8. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      86
      3514
    9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      162
      3381
    10. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      18
      3366
    Aihe