kun olemme tekemässä tuotannon lopettamista tilalla ja olen ollut jo jonkin aikaa muissa hommissa, niin olen huomannut erään asian, jota syvästi ihmettelen.
Ihmiset ovat kummallisia narisijoita nykyjään..valittavat aivan olemattomista asioista. Kuten tänään keskustellessa erään työkaverin kanssa, hän valitti liian pitkistä työpäivistä...kun joutuu tulemaan aamukahdeksaan töihin ja töitä on neljään saakka...
Täytyy sanoa, että huh..huh...onko nykytyövoima todella noin heikkotekoista?
Koko ajan kuului valituksia joko työajasta tai ylitöiden tekemisestä jne...tuntuu, ettei mikään asia ole heilläkään hyvin.
Vai onko tämä jo yhteiskunnallinen ongelma?
Ennen ihmiset sentään nauttivat siitä mitä tekevät, eivätkä valittaneet koko ajan.
Minä kait olen onnellinen siitä, että töitä piisaa.
Itselläni kun ei ole ollut noita vapaapäiviä joka viikko, niin osaa arvostaa sitä yhtäkin vapaata ja kunnon tiliä.
Ihmiset ovat kummallisia narisijoita nykyjään..valittavat aivan olemattomista asioista. Kuten tänään keskustellessa erään työkaverin kanssa, hän valitti liian pitkistä työpäivistä...kun joutuu tulemaan aamukahdeksaan töihin ja töitä on neljään saakka...
Täytyy sanoa, että huh..huh...onko nykytyövoima todella noin heikkotekoista?
Koko ajan kuului valituksia joko työajasta tai ylitöiden tekemisestä jne...tuntuu, ettei mikään asia ole heilläkään hyvin.
Vai onko tämä jo yhteiskunnallinen ongelma?
Ennen ihmiset sentään nauttivat siitä mitä tekevät, eivätkä valittaneet koko ajan.
Minä kait olen onnellinen siitä, että töitä piisaa.
Itselläni kun ei ole ollut noita vapaapäiviä joka viikko, niin osaa arvostaa sitä yhtäkin vapaata ja kunnon tiliä.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Sinäkin valitat täällä...on se kummallista nykyään. Ihmisillä niin pieni elämä, että aikaa kirjotela nettiin ja valittaa muitten tekemisistä... KUULOSTAAKO TUTULTA?
en kylläkään ajatellut asiaa noin katkeralla tavalla, vaan aivan huomioiden tätä ulkopuolista maailmaa ja sen muuttumista huonompaan suuntaan.
En tunne valittavani ainakaan nyt, kun olen todella iloinen, että töitä ja rahaa riittää ja osaamiseni on huomattu jo muuallakin.
Tämä netti on tämänpäivän kanssakäymistä, koska eletään 2006 lukua.
Sinä vaikutat hyvin katkeralta ihmiseltä, kun otat asiallisen asian noin kielteisesti.
Miksi? Harmittaako hyväntuulisuuteni?:)
Huomaan minäkin nyt kun olen vieraan palveluksessa 20 vuoden lehmänlypsyoperaation jälkeen, että ihmiset valittavat kovin pienistä asioista. Sairaslomalla on aina joku, milloin on käsi kipeä, milloin jalka, on yskää, nuhaa. Jopa mittari kainalossa kävellään töissä, että olisipa kuumetta, että voisi saada sairaslomaa.
Tänään oli yhden työkaverin kädessä pientä punoitusta potilaan pitäessä toimenpiteen aikana hoitajaa hivenen tiukassa otteessa ja sen kanssa oli todellinen murhe. Onkohan huomenna sairaslomalla?
Itse en ole vielä ollut kahteen vuoteen sairaslomalla nyt kun olen muissa töissä. Lehmänlypsyhommissa ei saanut koskaan sairaslomaa. 40 asteen kuumeessakin on lehmät hoidettu ja oksennustaudissa.
sairaslomaa mitättömistäkin naarmuista.
Joo, tässä on tullut noin 30 vuotta tehtyä maatilalla töitä eikä sinä aikana ole kun pari kertaa oltu pois karjanhoitohommista, kerran kuumeessa niin pahoin että pyörtyi aamulla pihaan, ei pahemmin selkävenähdykset noidanuolet eikä muut pienemmät tapaturmat ja naarmut ole saaneet haitata työntekoa.
paapotaan kuten maajussia.
simäkin ala maajussiks, pääset osalliseksi paapomiselle, myytäviä tiloja löytyy joka pitäjästä, kysele pankeilta,niillä on jokaisella myynnissä. Nytkin on maulanreikä läpi jalkaterän, eikä puhettakaan mistään vapaista,hiukan se hidastaa, mutta jatketaan päivää.Ei muuta kuin hommiin taas.
kun pankit eivät myönnä lainaa.:)
Lainaa ei saa kuin työtäpelkäämättömät yrittäjäainesta omaavat ihmiset...ei tyhjäntoimittajat.
Kyllä pankit tietävät jo päällepäin, onko yrittäjäksi vai pysyykö puliveivarina.
Olkoon jokaisen asia, kuinka paljon on sairaslomalla.Luotan siihen, että kaikilla suurin piirtein on lääkärintodistus.Itse olen ollut 11v aikana kaikkiaan 22pv sairaslomalla.Kyllä ne maatalousyrittäjät sairaslomaa hakevat, jotkut ihan flunssastakin.Se on jokaisen asia ja oikeus hakea sairaslomaa, jos ei tunne kykenevänsä työhön.Itse en ole ollut aina ihan viisas, kun olen ollut kipeänäkin töissä.Harmittoman tuntuinen flunssa voi jättää pysyviä vaurioita.Aina on ihmisiä, jotka hakevat helposti sairaslomaa, oli ala mikä tahansa.Toisen sairasloma tietää ainakin minun ammattikunnassa ylimääräistä työtä muille, tai jonkun vapaapäivän katkeamista.
että maatalousyrittäjätkin hakevat sairaslomaa, vaikka he eivät sitä juuri koskaan voi ja saa pitää, koska ei löydy työlle tekijää.
Ja kun ei ole kyseessä toimisto, jonka voi sulkea sairasloman ajaksi, vaan elävät eläimet, jotka on pakko hoitaa päivittäin, niin eipä voi verratakaan tavalliseen duunariin edes samana päivänä.
Ei sen muunkaan alan yksityisyrittäjät pysty sairaslomia pitämään, muutoin kuin korkeintaan viikonloppuna riippuen alasta.
Saahan sitä sairaslomaa hakea vaikka hakemalla, mutta kun ei saa lomittajaa tilalle ja sitäpaitsi sairaslomalla oleminen maksaa yrittäjälle....ei tule palkan lisäksi sairaspäivärahaa.
En ole koskaan saanut sekä palkkaa, että sairaspäivärahaa yhtä-aikaa.Palkka on aina vähennetty sairaspäiviltä.Muuten kirjoituksessasi on kyllä asiaa.
Kyllähän meilläkin sairaslomitus toimii. Me ainakin olemme lomittajan saaneet, kun karjanhoitaja isäntä on sairastunut.
Maksaa siitä toki täytyy.
Tyypillistä maalaisen puhetta taas. Oot tosi kova, kun pystyt tekemään töitä, eikä mitään muuta elämää sitten tarvitse ollakaan???
Oletko ajatellut, että kaikille työ ei ole se elämän kohokohta, vaan mielekäs tekeminen saattaa liittyä vapaa-aikaan ja harrastuksiin. Eipä siinä huvita ylitöitä tehdä, jos on perheen tai harrastusten parissa jotain mielekästä.
Rahanahneudelle kun ei voi mitään, vaikka muuttaakin maalta kaupunkiin. Ja jos elämässä ei ole muuta kuin työ ja raha, voi vaan syyttää itseään.
Töitä tekevälle riittää ja rahaa tulee työteosta.
Ajattelin tuossa tienata perheelleni(lapset mukaan lukien) ensi syksyksi Kanarian matkan kahdeksi viikoksi aurinkoon ja lämpöön.:)
Kyllä sen edestä kannattaa töitä tehdä.:)
Asun maalla ja maatilalla ja aion myös asuakin, eihän siksi tarvitse kaupunkiin muuttaa, jos muualla töissä käy..tämä ympäristö on lapsiperheen paratiisi.
Ja tilalla on vielä toimintaa, jota tullaan vielä lisäämään.
Minulla on ollut vapaa-aikaa ja mielekästä tekemistä sekä töissä sekä lasten kanssa kotona.
Yhdessä hoidamme puutarhaa ja kotia, marjastamme ja kalastamme....ja kaikkea muutua kivaa.
Et muuten usko, että elämä voi olla todella ihanaa ja hauskaa, kun sen oivaltaa.:)
Huomenna olen vapaalla ja menemme lasten kanssa pizzalle ja ostamaan kevätvaatteita...ihana päivä tulossa. Ja tänään voikin sitten lämmittää saunan ja ottaa muutaman oluen ja nauttia elämästä.:))
Ei se ole kovuutta, jos tuntee vastuunsa. Tietää, että jos minä sairastun ja jään pois töistä, niin on todella kova työ saada sijainen. Joskus menee päiväkin, kun esimies joutuu soittelemaan sairaslomalaiselle sijaista tai sitten ne, jotka ovat töissä, joutuvat pärjäämään pienellä porukalla ja tekemään samat työt. Onko se kovuutta?
Maatalousyrittäjänä ei ollut työntekijää. Lehmät olisi jääneet lypsämättä, jos sinne navettaan ei olisi mennyt. Ei se ole kovuutta vaan vastuuntuntoa toisista, navetassa olen vastuussa eläimistä.
Rahanahneus on aivan muuta.
Vastuu on sinusta rahanahneutta, niinkö?
On minulla elämäkin, vaikka teen työtä.
Minulla on suuri ihana perhe, joista jokainen rakastaa toinen toistaan ja haluaa parasta.
Vastuu toinen toisesta on kaupunkilaisille varmasti vieras käsite. Eihän siellä kukaan edes tunne toisiaan.
Hyvä mietelause: Kaikki haluavat parantaa maailmaa, mutta kukaan ei halua auttaa naapuriaan.
Niin, että kipeänä töihin, vaikka henki menisi. Milloinhan se lintupöpö rantautuisi.......
Niin, mikähän vino viesti tuohonkin oli piillotettuna. Kiva, että viihdyt maalla, niin kai siellä pitääkin???!!!
Pitäisikö minun katkeroitua jotenkin siitä, jos sinulla menee hyvin tai ainakin haluaisit niin?
isännätkin joutuneet lähtemään kipeänä töihin ja tosi kipeänä ilman apua.
Miksei sitä muilla aloilla voisi toteuttaa samaa järjestelmää, että pikkutaudit eivät työtä haittaa.
Eikä se haittaakaan muuta kuin työhalutonta ihmistä.
Olen ollut muilla aloilla ennenkin ja poissa olen ollut töistä lasten takia, itseni en juuri koskaan.
Ei nuha ole syy jäädä pois töistä, kuten nykyisin taitaa olla tai vain yksinkertaisesti se, että ei jaksa aamulla herätä.
Ei lintupöpö tähän asiaan mitenkään kuulu mielestäni, vaikka sitähän yleensä kaupunkilaiset enemmän pelkäävätkin.
Mutta sitähän se on...kun ei olla sujut luonnon kanssa, niin ei osata edes elää luonnon ehdoilla, vaan pelätään olematonta ongelmaa.
vaikka siltä kyllä kuulostaa.
Mutta eihän se minua haittaa...aivan vapaasti.:)
Olen onnellinen ja tyytyväinen elämääni.
Se on yksinkertaisesti totta, ei vinoilua.:D
Ei maalla ole pakko viihtyä, mutta minä teen niin. Tämä on uskomaton ympäristö elää.
Nytkin on muuttolinnut saapuneet ja niiden laulu hivelee korvia. Lintujen ääniä on ihana kuunnella kevätaamuina ja katsoa ulkona niiden touhuja ja seurata luonnon heräämistä.
Suosittelen sinullekin!
Se jos mikä rauhoittaa hermoja ja saa hymyilemään ja elämään.
Tämä nääs on luontaisetu.:D
Odotan innolla pääsyä puutarhahommiin, pihaa rapsuttelemaan ja kasveja laittamaan.
Ja ennen kaikkea sitä, että jäät lähtevät ja pääsee uimaan saunasta käsin...se on sitä stressin poistoa parhaimmillaan.
Tartteeko edes kommentoida enempää, olet jo todistanut olevasi niin erinomainen, että voit mennä "pikku pöpöjäsi" tartuttamaan muihin työtovereihisi.
Veikkaanpa, että sinä olet se yksinäinen siellä perimmäisessä toimistohuoneessa, jota kukaan ei pyydä enään edes kahville!
vapaapäivä.X-D
On se kiva, että löytyy hauskojakin ihmisiä tälläkin palstalla pöpöineen päivineen.:)
Minulla onkin paljon kivoja ystäviä, juuri äsken vietimme erään ystäväni kanssa saunailtaa oikeassa rantasaunassa ja parannettiin maailmaa.:)
Mutta eihän se tietenkään sinun maailmaasi paranna. Paranna itse tuo katkera maailmasi, ettet tukehdu siihen.:)
Muutaman sidukan turvin sitä maalaismaisemakin näyttää mukavalta, sitten sitä voi taas järjestää ruokakestit terassilla iloisin mielin ja painella muutaman kymmenen metrin päähän kyläkuppilaan härnäämään kylän salskeita 6-kymmpisiä.
Niin mukavaa kun on kaikki tarvittava lähellä, isä, äiti ja sisko-kulta heti naapurissa. Kyllä vaan on mukava viettää "laatuaikaa" maalla!
Ennenkuin tämä keskusteluketju on päättynyt, niin varmaan ymmärrät, miksi joku runoili:
Kell`onni on, se onnen kätkeköön, ja onnellinen olkoon hän...
Kiitos kuitenkin positiivisista kirjoituksista!
Kaikilla ei ole niille nyt käyttöä, tulevet väärään aikaan ja ärsyttävät. Siksi rapa lentää, valitettavasti.
Itse koitan pitää siitä uskomuksesta kiinni, että "pahat teot palaavat tekijällensä".
Siksi en oksenna pahaa oloa toisen niskaan. Se ei ratkaise mitään.
Hyvää jatkoa. Uskotaan parempaan. Sitäkin varmasti on, jossain, Suomessakin?
on kiinni omista asenteista.:)
Mutta onnellisuutta ei pidä kätkeä ja piilottaa, koska sitähän tämä maailma tarvitsee paljonkin.
Uskon siihen, että onnellisuus ja iloisuus ajan myötä tarttuu myös kanssaihmisiin.
Jos kaikki kyräilemme nurkkajuurissa ja tuotamme ympärillemme vain pahaaoloa ja katkeruutta, sekin leviää kulovalkean tavoin.
On muuten upea sää tänään ja se tekisi hyvää kaikille huonosta olosta kärsiville.
Ulos aurinkoon! Siitä saa elämisen voimaa.:)
ilman sidukkaakin, niin taatusti tämä näyttää yhtä mukavalta ja upealta!
Meidän kyläkuppilat ovat lähikaupungissa.:)
Ja naapurin emäntä on tietokonealalla töissä ja aika suuri osa ystävistämme työskentelee yrittäjinä kaupungissa eli tuttavapiirissä on hyvin monen alan ihmisiä.
Laatuaika on siellä omassa sielunmaisemassa.
Kaunis sää tänään, lapset leikkivät pihalla ja itse menen myös pihatöihin ja sitten menemme kaupunkiin shoppailemaan ja syömään.:)
Otapas sinäkin elämässä vastaan se, mitä se tarjoaa ja huomaa ne pienet iloiset asiat!
Suuria on turha odotella, koska niitä ei ole.
Suotta tuhlaat ainoan elämäsi katkeruuteen!
"Ken katkeruutta tarjoaa, saa itse osan siitä"
_____aforismi täältä maaseudulta sinulle rakas ystäväni!
Epäilisin, että tänä päivänä työntekijöiltä vaaditaan aina vaan enemmän ja enemmän tehokkuutta.Työmailta vähennetään jatkuvasti työntekijöitä ja yhden työntekijän työmäärä kasvaa ja työn tuoma paine lisääntyy.En tiedä, vaikuttaako väsymiseen niinkään työtunnit, vaikka varmasti moni joutuu tekemään ylitöitä työmäärän lisääntymisen vuoksi.Itse olen onnellinen, että saan tehdä työtä kokopäiväisesti, vaikkei siihen aina riitä se kahdeksankaan tuntia.