verikokeet/home

kysymys teille

Hei,

multa on otettu homepaneeli verikokeena,jossa kuulemma jotain parikymmentä eri homelajia. negaa näytti, joten voisko joku viisas kertoa mulle mitä se tarkoittaa? ei allergiaa homeelle?

joka tapauksessa mulla on oireet, erotan homeisen tavaran nenälläni heti, reagoin toisten homeisiin vaatteisiin, allergiat on pahentuneet potenssiin kymmenen, vehnäleipäkin (?) aiheuttaa ihan jännät reaktiot mahan turvotuksena/ihottumana yms.

miksei verikoe näytä mitään?

17

11717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Niin kävi minullekin.Toisilla voi olla vasta-aineet veressä,eikä oireita.Toisilla oireet,eikä vasta-aineita. Myös eräs mikrobiologi joka tutkii homeita,kertoi että hänelläkin vasta-aineet korkeat,mutta ei oireita.

    • Pappa-Smurffi

      että luonnonhome ja kosteusvaurihome ovat eri homeita! Eli tuolla pelkällä homeella tarkoitetaan luonnonhometta, jolle et ole allerginen, mutta allergiaoireita aiheuttaakin sinulla kosteusvauriohome, joka polveutuu luonnonhomeesta, mutta nämä aiheuttavat eri sairaudet ja myös osin eri oireet!
      Käykää nettiosoitteessa:
      http://personal.inet.fi/koti/haistahome/
      Kun sivu avautuu, niin klikkaa erillislinkkiä "Kosteusvauriohome-Miten toimin",jossa enemmän näiden homeiden erosta, testilista, jne.

      Tämä on tärkeää!!!
      Tarvitsen molemmilta tärkeän tiedon:
      Milloin kävitte lääkärissä?
      Oliko puhetta kosteusvauriohomeesta? Jos oli niin oliko lääkäri ns. pihalla tästä aiheesta?

      • Nimetön.

        joka kävin peräti allergologilla,jonka mielestä sisäilman homeista eivät voi oireeni johtua.Olen vain saanut´yhtä aikaa jonkun bakteerin.Sanoi että homeita luonnossakin ja homeet sisäilmassa eivät aiheuta mitään allergioita tms.Kävin n. kk sitten.


      • jo useasti

        tämän aiheen tiimoilta, sen jälkeen kun muutin evakkoon ja oireet paheni vielä entisestään hengenahdistukseksi, oli todellakin puhe kosteusvauriohomeesta; aluksi kyseli oireet, lähetti spirometriaan ja 2 vko pef-seuranta (jonka aikana en saanut yhtään hengenahdistusta!?, muuten kyllä...).

        uusi käynti ärhäkän ihottuman ja pef-seurannan loppumisen takia ->uusi lääkäri, ihan pihalla, lähetti kuitenkin homepaneeliin. ei mitään ihottumaan!?

        uusi käynti poskiontelotulehduksen takia, sekä keliakia-epäily, koska vehnä turvottaa. antibioottikuuri poskionteloihin ja keliakia-verikokeet. kuuri ei auttanut poskionteloihin
        ->soitto lääkäriin, joka sanoi että "kortisoonia vaan, kohtahan siitepölytkin alkavat" (?)

        JA lapseni kanssa kävin allergologilla, joka sanoi, että unohtakaapas nyt vain ne homeet siihen vanhaan asuntoon. joo, kun PYSTYISI. levottomuus ei kuulemma johdu homeesta, toistuvat korvatulehdukset ei nyt ainakaan. eikä varsinkaan korvien kutinaoireet, joita lapseni saa homeesta. mutta totesi kuitenkin, että kyllä ne talot on joskus väärin rakennettuja.


    • hilkkaliisa

      Vain alle 2 % homesairaista ovat ALLERGISIA kosteusvauriomikrobeille. Myös mikrobien aineenvaihduntatuotteet voivat aiheuttaa oireita. Onko sinulta otettu varastopölypunkki allergian vasta-aineet? Itse olen allerginen varastopunkille ja minulla on IgE positiiviset vasta-aineet ( mahdollinen allergia) Streptomyces albus aktinomykeetille, joka tunnetaan paremmin "sädesienenä" ja maaperäbakteerina.

      Lue lisää tuosta keräämääni faktatietoa (opinnäytetyöstäni osia):

      Kosteusvauriomikrobeille (homeille, hiivoille, bakteereille) altistuminen ei vielä tarkoita sairastumista, mutta jopa puolet näiden saastuttamalle sisäilmalle altistuneista henkilöistä potee muutamassa viikossa altistukseen liittyen ihon, silmien ja hengitysteiden ärsytysoireita, joihin voi liittyä myös yleisoireita. (Reijula 2003, 48.)

      Kosteusvauriomikrobit saattavat aiheuttaa allergista nuhaa, silmien sidekalvotulehdusta (konjuktiviittia), astmaa, ODTS (orgaanisen pölyn aiheuttama toksinen oireyhtymä), allergista bronkopulmonaarista aspergilloosia, invasiivista aspergilloosia, aspergilloomaa sekä allergista alveoliittia (Haahtela ym. 2002, 15.) Homealtistus lisää alttiutta herkistyä myös ympäristön tavanomaisille allergeeneille. Kosteusvauriomikrobien aiheuttamat terveyshaitat voidaan karkeasti jakaa 1) yleisoireisiin, 2) ärsytysoireisiin, 3) yliherkkyyssairauksiin ja 4) toistuviin infektioihin. (Nordman 1996, 76-78.)

      Nevalaisen ja Husmanin mukaan kymmenen vuotta sitten ajateltiin, että hometaloissa oireilevat vain ennestään allergiset ja herkät ihmiset. Nyt tiedämme myös täysin terveiden ihmisten limakalvojen reagoivan, ne saattavat tulehtua ja turvota: silmät ärtyvät, nenä vuotaa, lihaksissa ja nivelissä on särkyä ja voimakas väsymys painaa. Mikrobien erilaisilla mekanismeilla aikaansaamat tulehdusmuutokset saattavat selittää hengitystievaivat, mutta sekalaiset keskushermosto-oireet kuten voimakas väsymys, keskittymisvaikeudet ja muistihäiriöt saattavat myös olla home- ja bakteerimyrkkyjen vaikutusten seurauksia. Nämä mikrobeista erittyvät myrkylliset eli toksiset aineet voivat aiheuttaa vahinkoa puolustusjärjestelmän solujen ohella myös muille kudoksille. Ärsytys- ja yleisoireissa ei yleensä ole kyse allergioista vaan jostakin muista toistaiseksi huonosti tunnetusta ilmiöstä. (Ruukki 2003, 21.)

      Yleisoireet ovat tyypiltään epäspesifejä, kuten väsymys, voimattomuus, päänsärky, masennus, hengästyminen, lämpöily, lihas- ja nivelsäryt ja pahoinvointi. Lisäksi voi esiintyä iho-oireita, immuunipuolustuksen häiriöihin viittaavina tavanomaisten infektioiden ylisairastavuutta flunssatyyppisiin infektioihin sekä bakterielleihin silmä-, poskiontelo- ja hengitystietulehduksiin. Toksiinien vaikutus solujen energia-aineenvaihduntaan, immuunipuolustukseen ja viestiliikenteeseen voisi selittää altistuneiden henkilöiden kokemia sairausoireita. Toksiineilla ja muilla ärsykkeillä voi olla vaikutuksia myös autonomisen hermoston toimintaan, joka voisi selittää unen ja sydämen toimintahäiriöitä sekä masennusoireita. (Salkinoja-Salonen 1999, 51-52.)

      Yleisiä kosteusvauriomikrobien aiheuttamia ärsytysoireita ovat silmien ärsytysoireet (esim. roskan tunne ja vesivuoto), nenän ärsytysoireet (esim. kirvely, tukkoisuus, karstoittuminen), verenvuoto nenästä, nielun punoitus ja turvotus, äänen käheys, pitkittynyt yskä ja astman kaltainen tulehdus, hengenahdistus, liman eritys alemmista hengitysteistä, ahdistuksen ja painon tunne rintakehällä tai kipu hengitysteissä, hengityksen vinkuminen ja rahina. Hengityselinallergikon ja astmaatikon oireet sekä atooppinen ihottuma usein pahentuvat (Nordman, Pohjola 1998, 9-10; Suomen Lääkärilehti, Majvikin suosi-tus 1998, 2149-2155.) Nordmanin (1996, 78) mukaan eräät kosteusvauriomikrobimyrkyt, esimerkiksi Stachybotrys atran erittämä mykotoksiini, vaikuttavat myös voimakkaasti suuontelon ja ruoansulatuskanavan limakalvoon ja ne ärsyttävät ihoakin. Tyypillistä yleis- ja ärsytysoireille on, että ne lievittyvät tai katoavat oleskeltaessa muualla ja ilmaantuvat taas palattaessa hometiloihin. (Husman 1998, sisäilmastoseminaari.)

      Homealtistuspotilaan toksisen oireyhtymän syynä on voimakas altistuminen homemyrkyille. Husmanin (1988) mukaan oireille on tunnusomaista työkykyä uhkaavat voimakkaat yleisoireet, kuten kuumeilu, laihtuminen ja niveloireisto, joihin voi liittyä immunologisia poikkeavuuksia. Näillä potilailla tavalliset kipu- ja allergialääkkeet auttavat huonosti. Kortisoni sammuttaa oireita. (Husman 1998, sisäilmastoseminaari.)

      Homeiden aiheuttamat hengitystiesairaudet ovat alun perin olleet paljolti maanviljeli-öiden sairauksia, mutta virheellisestä rakentamisesta johtuen kosteusvauriomikrobeita – homeita, hiivoja ja sädesieniä, jopa ameboita - on alkanut esiintyä haitallisissa määrin myös asuinrakennuksissa. Varsin selvästi 1970-luvulta alkaen on lisääntyvästi lääkäreiden vastaanotoille hakeutunut erikoisesti oireilevia henkilöitä, jotka ovat työskennelleet kosteusvauriomikrobien saastuttamissa taloissa tai joiden asunnoissa on ollut hometta. (Haahtela, Hannuksela & Backman 1985, 49, 61, 86.)

      Kansanterveyslaitoksen selvityksen mukaan 1970-luvun tasakatoista 73 %:ssa oli esiintynyt läpivuotoja. 1980-luvun rakennuksissa esiintyy usein kosteusvaurioita seinärakenteissa sekä usein myös pesutiloissa, joiden vesieristys on toteutettu puutteellisesti. (Nordman 1996, 76.) Seurin ym. mukaan 1990-luvun lamaan liittyi myös rakennusalan lama, ja monia yrityksiä lopetet-tiin. Rakennusten valmistumisen jälkeiset korjaukset saattoivat jäädä tekemättä tai vii-västyivät. Lisäksi monissa rakennuksissa on ollut putkivuotoja. Korjausten viivästyminen lisää kustannuksia, koska itsestään korjaantuvia kattovuotoja, putkivuotoja tai salaojitusta ei ole. (Seuri 1996, 9-11.)

      1980-luvulla käynnistyneestä monitieteellisestä ja laajasta uurastuksesta huolimatta rakennusten ja ihmisten kärsimiä homehaittoja koskeva tieto on vielä hajanaista (Ruukki 2003, 21 – 25). Reijulan mukaan sairaaloiden homeet ovat henkilökunnan lisäksi vaarallisia leikkauspotilaille ja voivat aiheuttaa sieni-infektion, joka voi johtaa potilaan kuo-lemaan varsinkin leukemia- ja luuydinsiirtopotilaille. (Turunen 2002, 4).

      Jos rakennuksessa on kosteus- ja homevaurio, siinä työskentelevät tai asuvat altistuvat rakenteista peräisin oleville mikrobeille, niiden itiöille ja kuolleista mikrobeista peräisin oleville partikkeleille (osasille), sekä mikrobien MVOC - (haihtuville aineenvaihdunta-) tuotteille ja mykotoksiineille (homemyrkyille). Kosteusvauriorakennusten mikrobit ovat peräisin maaperästä ja ympäröivästä luonnosta, mutta kasvaessaan kostuneissa rakenteissa niiden aineenvaihduntatuotteet voivat olla erilaisia kuin muussa ympäristössä. Mikrobilajien yhteisvaikutukset keskenään ja vaurioituneista rakenteista ympäristöön emittoituvien (emissio = aineesta lähtöisin oleva haitallinen päästö) kaasumaisten ja hiukkasmaisten aineiden kanssa voivat olla osasyy siihen, miksi kosteusvauriorakennuksissa työskenteleville saattaa aiheutua odotettua voimakkaampia oireita ja sairauksia. Puhuttaessa kosteusvaurioituneiden rakennusten ”homeista” tarkoitetaan mikrobeja, jotka ovat homesieniä, hiivoja, bakteereja, erityisesti sädesieniä eli aktinomykeettejä (grampositiivisia maaperäbakteereja) sekä sinistäjä- ja lahottajasieniä. Altistuminen voi aiheuttaa terveyshaittoja ja homepölylle altistuminen on ilmeinen terveysuhka. (Reijula 2003, 7-14.)

      Tuomaisen ja Seurin mukaan kostuneista rakenteista vapautuu ympäristöön kaasumaisia altisteita, lukuisia erilaisia kemikaaleja, joilla voi myös olla terveysvaikutuksia (esim. formaldehydi, ammoniakki). Muovimatot voivat vaurioitua kulutuksen, lämmön, kosteuden ja mikrobien aiheuttaman hajoamisen seurauksena. Hajoamista voi tapahtua myös muovimaton lisäksi liimoissa ja tasoitteissa, hajoamistuotteet voidaan tunnistaa sisäilmanäytteiden tai vaurioituneen materiaalin tutkimuksien perusteella. Liiman tai muovin hajoamisen syynä tavallisesti on päällysteiden asentaminen liian kostean betonin päälle. Jos muovin hajoaminen käynnistyy, se usein jatkuu, vaikka lattia myöhemmin kuivaisikin. Tästä syystä pelkkä lattialaatan kosteuden mittaaminen ei välttämättä paljasta ongelmaa. Rakennusmateriaalien hajotessa kosteuden ja mikrobien toiminnan vaikutuksesta ilmaan emittoituu sekä kemikaaleja että hiukkasmaisia yhdisteitä. Kosteusvauriorakennuksen sisäilmastossa voi siis olla lukuisia epänormaaleja päästölähteitä, jota omalla tavallaan lisäävät ilman saastekuormaa ja ajanmittaan todennäköisesti aina-kin joillekin altistuneille aiheuttavat oireita ja jopa terveysvaaraa. (www.miame.net tulostettu internet10.7.2004.)

      Hirvosen mukaan monet ”hometalo” - mikrobeista vapautuvat ärsykkeet käynnistävät tulehdusreaktioita limakalvoilla ja voivat vaurioittaa, jopa tuhota elimistön puolustusjärjestelmän soluja. Hänen mielestään erityinen haaste on ongelmatalon tunnistaminen. Pelkkä kosteuden määrä tai tietyn mikrobin löytyminen ei riitä. Monet kohteet voivat olla pitkään kosteusvaurioisia, mutta altistuneille ei välttämättä ole koitunut ongelmia, toisissa kohteissa taas varsin monet altistuneet oireilevat ja sairastuvatkin. Joskus homeiden aiheuttamat sairaudet ”ryvästyvät”, kertyvät, tiettyihin kohteisiin. Sitä, mikä niissä on lisääntyneen oireilun ja sairastavuuden syy, ei ole voitu varmuudella osoittaa. Myöskään emme toistaiseksi voi luotettavasti ennustaa, mikä nimenomainen nyt kostunut kohde tulisi olemaan tällainen suuren sairastavuuden yksikkö. Siksi kaikki kosteusvauriot pitää korjata nopeasti ja hyvin. (Ruukki 2003, 22.)

      Pasasen ja Anderssonin mukaan monet mikrobit tyytyvät vähään, kunhan kosteutta vain riittää, ravinteita yleensä on riittävästi. Väliaikainen kuivuminenkaan ei tuhoa kasvustoa kokonaan, ainakin itiöitä jää odottamaan uutta kosteutta. Itiöt ja kuolleitten mikrobien osat voivat myös aiheuttaa oireita ja siksi kuivunut homeinen rakennekin voi aiheuttaa haittoja. Homeiden myrkyt, mykotoksiinit, voivat ärsyttää silmiä, ihoa ja hengitysteitä. Homeet ja bakteerit voimistavat toistensa vaikutusta. Soluviljelmissä ja eläinkokeissa on testattu tavallisessa sisäilmassa esiintyviä luontaisia lajeja, kuten Penicilliumhomeita, jotka runsastuvat, kun kosteus pääsee valloilleen. Myös streptomykeettien ja mykobakteerien itiöillä tehdyissä kokeissa viljellyillä ihmissoluilla ja hiiren keuhkosoluilla on todettu solukuoleman lisääntyvän. Mikrobien haitat voivat yltää myös pernasoluihin, mikä saattaa heikentää immuunipuolustusta ja altistaa infektioille. Bakteereista poiketen homeet käynnistävät tulehdusta ja aiheuttavat välitöntä solukuolemaa vain heikosti soluissa ja koe-eläimissä. Tarkasti ei tiedetä, mitkä tekijät kosteusvauriomikrobien saastuttamassa ilmassa sairastuttavat. (Ruukki 2003, 22-23.)

      Koska terveyshaitan aiheuttajaa ei varmuudella voida osoittaa, ei myöskään ilman mikrobipitoisuudelle ole annettu haitalliseksi tunnettuja pitoisuusarvoja eikä terveysperus-teisia raja-arvoja. Jo sairastunut henkilö ei välttämättä aina pysty työskentelemään sa-neerauksen jälkeenkään kyseessä olevassa tilassa. Mikäli työntekijä oireilee remontin jälkeen, on se merkki myös siitä, ettei remontti ole onnistunut riittävän kattavasti ja ettei korjauksissa ole onnistuttu eliminoimaan kaikkia kosteusvauriomikrobeja riittävästi. (Lapinlampi 2001 ja 2003, sisäilmaseminaari.)

      Allergiseen nuhaan, allergiseen alveoliittiin ja astmaan liittyy immunologisia mekanismeja, joiden vuoksi sairaudet saattavat jatkua altistumisen loputtuakin. Jotkut sairastuneista eivät parane kokonaan vaan nuha ja astmaoireisto jäävät pysyviksi ja allerginen alveoliitti voi toistua uudelleen kosteusvauriomikrobeille altistuttaessa. (Nordman 2002. Sisäilmaseminaari luentomoniste.)

      Tuolla lisää tietoa. Osa opinnäytetyöstäni, osa tällä palstalla olleita kirjoituksia:

      http://www.mtv3.fi/poliklinikka/Hengityselinten_sairaudet.shtml/127828?Astma

      http://www.kaapeli.fi/viridis/archive/kesa00/sieni.html

      http://www.yle.fi/akuutti/arkisto2000/250100.html

      http://www.miame.net/right1b5c.html?julk=4&par=38&id=51&kpl=38&kid=0 Tietoa ammattitautitutkimuksista

      http://www.vn.fi/stm/suomi/hao/tiedotteet/haotiedote2566.htm Työterveyshuoltolaki 2003.

      http://agebb.missouri.edu/occmed/bull15q.htm ORGANIC DUST TOXICITY SYNDROME (ODTS)

      http://www.internetmedicin.se/dyn_main.asp?page=1213 (Allergisk alveolit)

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000011487537 (Allerginen alveoliitti DG ja hoito: Tari Haahtela, Erkki O. Terho)

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000014268129#22000000014268129 Jatkuvasti vain ASTMAA (nisuiisu)

      http://www.mycotoxicosis.com/index.html Aflatoxin (aspergillus, penicillium) Ochratoxin

      http://www.tiede.fi/arkisto/print.php?id=397&vl=2003 Hometalossa riehuvat mikrobijengit 30.11.1999

      http://www.rakentaja.fi/index.asp?s=/kuluttaja/Sosiaaliministerio/RR2004/mikrobit.htm Home vie terveyden

      http://www.ktl.fi/portal/suomi/ajankohtaista/?id=750 Allergia asiantuntijaryhmä perustettu

      http://www.mdd.fi/Pages/allergia_artikkeli.html Tietoa allergioista

      http://notes.helsinki.fi/halvi/tiedotus/vanhatvaitokset.nsf/0/aa0af4897bafff79c2256f7b002b6b91?OpenDocument Auli Paananen väitöskirja

      http://notes.helsinki.fi/halvi/tiedotus/vanhatvaitokset.nsf/504ca249c786e20f85256284006da7ab/62a72d12cc3602e4c2256b7600479b64?OpenDocument Maria Andersson väitöskirja

      http://www.turunsanomat.fi/verkkolehti/?ts=1,3:1102:0:0 ,4:102:0:1:2006-02-12,104:102:358602,1:0:0:0:0:0: "kriisitilanteessa ihminen on herkistynyt, jolloin hän saattaa kokea myönteiseksi tarkoitetun suhtautumisen loukkaavaksi."

      http://www.miame.net Husman T. 2004. Hometta 2. Julkaisut. Homealtistuksen aiheuttamat oireet ja sairaudet.

      http://www.miame.net 2004. Seuri M. Hometta 2. Julkaisut. Muut sisäilman laatua huonontavat tekijät.

      http://www.miame.net Tuomainen A. Hometta 2. Julkaisut. Muovimattojen hajoaminen sisäilmaongelmien aiheuttajana.

      http://www.ttl.fi/internet/
      (http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/TTL t…kimukset/Ammattitautipotilaanopas.htm)
      http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Tiedonvalitys/Verkkolehdet/Tyoterveiset/2003-01/08.htm Uloshengitysilman typpioksidimittaus – lupaava uusi hengitystieoireiden tutkimusmenetelmä
      http://www.occuphealth.fi/ttl/tiedotus/työterv/197/kari.htm

      http://www.kipupotilasyhdistys.com/fibro/fibro1.htm Fibromyalgia.

      http://personal.fimnet.fi/laakari/hannu.tapiovaara/allerginensinuiitti.htm
      http://bmj.bmjjournals.com/cgi/content/abstract/325/7361/411?view=abstractfp=411&vol=325&lookupType=volpage Homeastma on vaikea astma (todettu kansainvälisessä tutkimuksessa BMJ 2002;Volume 325 24 August:411 Sensitisation to airborne moulds and severity of asthma: cross sectional study from European community respiratory health survey.)
      http://bmj.bmjjournals.com/cgi/eletters/325/7361/411#25053 (tietoa edellisestä)
      http://www.mycotoxicosis.com/index.html

      http://aem.asm.org/cgi/content/full/66/5/1899?view=full&pmid=10788357

      Rakentajan oppaan kuvaliite löytyy alla olevasta osoitteesta. Sivun yläreunan tummansinisestä palkista löytyy sisällysluettelo ja linkit joka kuvaan. Kuvasta kuvaan järjestyksessä pääset siirtymään vaalean sinisen palkin oikeasta reunasta.
      http://www.ktl.fi/portal/suomi/julkaisut/oppaat_ja_kirj at/sisailma_ja_terveys_-_rakentajan_opas/kuvaliite/


      Linkki sekä rakentajan oppaaseen että sitä havainnollistavaan kuvasarjaan löytyy alle olevan nettisivun alareunasta:
      http://www.ktl.fi/portal/suomi/julkaisut/julkaisusarjat /kansanterveyslaitoksen_julkaisuja_b/

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000014467293 Allergiaa aiheuttava homelajit

      http://pre20031103.stm.fi/suomi/eho/julkaisut/ymparistotervhuolto/sel10_01.pdf Ympäristöterveydenhuollon loppuraportti

      http://www.hajusteyliherkkyys.com/tietoa.htm Hajusteinfo

      Maidosta: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000014500661
      Tästä voi lukea jotain maitoproteiinista ja Flo Jo:sta.
      http://www.aboutbreathing.com/articles/florence-joyner. htm
      http://www.vaccinetruth.org/casein.htm

      Tietopaketti mitä tulee allergisuuteen vieraita proteiini-aineita kohtaan. Maidon proteiini(t).
      http://www.dogtorj.com/pages/556762

      http://www.ktl.fi/portal/suomi/osiot/tietoa_terveydesta/elinymparisto_ja_asuminen/hometalot/terveyshaitat/arsytys-ja_yleisoireet/

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000014763351 (Kuvapankki inhereltä)

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000011000439 (Kirjallisuutta homesairauksista. hilkkaliisa)

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000010994080 (Homesairaiden kiusaaminen loppukoon heti ! hilkkaliisa)

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000010993896 (Homesairaus tunnettiin jo Mooseksen aikoina. hilkkaliisa)

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000010993835 (Peruskäsitteitä allergiasta ja homesairaudesta. hilkkaliisa)

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000010993784 (Homesairaudet. hilkkaliisa)

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000012248443#22000000012248443 ”Yleisimpiä homeoireita (kirjallisuuslähteet perässä)”.(hilkkaliisa)

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000010755958 (Eskon lista)

      http://www.ktl.fi/attachments/suomi/julkaisut/julkaisusarja a/2002a8.pdf IgG. Anne Hyvärinen väitöskirja (englanniksi)
      http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Tiedonvalitys/Verkkolehdet/Tyoterveiset/1997-01/03.htm Kosteusvaurio työpaikalla - miten terveyshaitat tutkitaan? Päivi Loikkanen,
      Aarne Laakkonen, Helena Keskinen

      http://pre20031103.stm.fi/suomi/eho/julkaisut/ehosisallys56.htm HOMEONGELMA JA SEN PSYKOSOSIAALISET VAIKUTUKSET
      http://personal.inet.fi/yhdistys/tyhosa/referointi.htm Referointi: Mirja Salkinoja-Salonen pitämästä luennosta (5.4.2003 Lahti) VIHAMIELISET MIKROBIT.
      http://www.mold-help.org/index.php?option=content&task=view&id=420 Stracybotrys (Pappa-Smurffi antoi linkin)
      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000015680712 Vanhentunutta (?) tietoa homeista
      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000008409454 TTL:n homealtistuksista sairastuminen (hilkkaliisa)
      http://personal.inet.fi/yhdistys/tyhosa Työpaikalla homealtistuksesta sairastuneet ry

      http://www.ssm.fi/tietoa/uutinen.asp?id=26 Tutkijoiden tarkoituksena oli selvittää, aiheuttaako sisäilman sieni-itiöille altistuminen elimistön immuunijärjestelmään kuuluvien T-solujen erilaistumista.

      http://www.immuunipuutospotilaidenyhdistys.fi/opaskirjanen.htm

      http://www.nicehouse.fi/kuluttaja/framenay.php?id=127 Omituinen haju pyyhkeissä

      http://vktk.helsinki.fi/en/uutisia.htm
      http://www.medicina.fi/fato/73.pdf
      http://www.medicina.fi/medicina.php
      http://www.medicina.fi/fato.php

      http://www.medicina.fi/fato.php Yleisfarmakologiaa ja -toksikologiaa

      http://www.asumisterveysliitto.fi/

      http://www.medicina.fi/fato/49.pdf Ihmisen immuunipuolustusjärjestelmä ja immunologiset reaktiot.
      http://www.medicina.fi/fato/14.pdf

      http://www.ttl.fi/NR/rdonlyres/4132D034-E854-4466BFA4C93919A58004/0/VOChuomioitavat.pdf VOC-näytteenotossa huomioitavia asioita.
      Mitataan rakennuksesta peräisin olevia päästöjä ilman ihmisestä tai sen toiminnasta peräisin olevia päästöjä.

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000013821904 Homesairaiden OIKEISTA tutkimuksista: lymfosyytti CD4- ja CD8-alaluokat (nisuiisu)

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000014759500#22000000014759500 Homesairaan oikeat tutkimukset (hilkkaliisa)

      http://www.ktl.fi/sytty/tiivistelmat/seppant.htm

      http://www.ktl.fi/sytty/projects.htm#air

      http://websrv2.tekes.fi/opencms/opencms/OhjelmaPortaali/Paattyneet/Terve_talo/fi/Dokumenttiarkisto/Viestinta_ja_aktivointi/Julkaisut/Raportti_teknologiaohjelman_kosteus-painopistealueesta.pdf

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000608&posting=22000000015514732 Lääkärinvala – kommentoikaa.



      Homekartoituksia:
      http://www.mobiair.info/mhome2.htm

      http://www.novorite.fi/sivu1.htm

      http://www.asuntotohtori.fi/hinnasto.html

      http://www.google.fi/search?q=hometutkimus sis%C3%A4ilman&hl=fi&lr=&start=10&sa=N

      http://www.google.fi/search?q=homekartoitus&hl=fi&lr=&start=0&sa=N

      Terveisin
      [email protected]

    • Homeherkkä

      Pydäppä tuosta mainitsemastasi homepaneelista kopio itsellesi ja palaa sen jälkeen asiaan.

      NYKYkosteusvauriopaneelitutkimuksessa pitäisi selvittää onko altistuneen immuunipuolustusjärjestelmä kehittänyt IgE tai IgG vasta-aineita kosteusvauriomikrobeille, eli erilajisille home-, hiiva- ja sädesienille kuin myös varastopunkeille.
      Vain harvalla kosteusvauriomikrobialtistuksen kohteeksi joutuneelta tavataan IgE vasta-aineita
      homeille, mutta kylläkin esim. varastopunkeille ja myös sädesienille.

      • hilkkaliisa

        Oikeat kokeet oikeaan aikaan olisi pitänyt ottaa. Minulla on alveoliitin oireet, mutta väärään aikaan tehdyillä tutkimuksilla sitä ei löytynyt.

        Minulta juuri nuo tärkeimmät tutkimukset (varastopöypunkkiALLERGIA ja IgE positiiviset vasta-aineet "sädesienelle" maaperäbakteeri, aktinomykeetti Streptomyces albus) jätettiin työtervysasemalla ja ihotautipoliklinikan allergiatutkimuksissa tekemättä. Ihan hirveästi minua oltiin tutkivinaan monta vuotta asian vierestä. Ihmeteltiin vain miksi aina sairastun työhön palattuani jopa kolmen kuukauden sairausloman jälkeen, vaikka kotona aina paranin.

        Kiitos TYHOSA (= TYöpaikalla HOmealtistuksista SAirastuneet ry)! Sain neuvoja oikeista tutkimuksista. Kiitos homeherkkä! Sain sinulta tietoa ECP tutkimuksesta ja otatin sen kaksi viikkoa TTL:n altistusten jälkeen, kun olin JO SYÖNYT kortisonia. Vielä ECP oli silloinkin koholla. Kuinkahan suuri arvo olisikaan ollut jos olisin tiennyt otattaa ECP tutkimuksen HETI kun homealtistukset sairastuttivat minut.

        Ihan sama reaktio ja ihan sama hengitinkö työpaikkani-, kuntoutuslaitos Olun Merikosken-, työkokeilupaikkojen-, ammatillisen kuntoutuksen koulun Oulun sosiaali- ja terveysalan oppilaitoksen (Professorintiellä entinen Terveydenholto-oppilaitos)-, vai Työterveyslaitoksen HOMEITA. Kaikki ne tulehduttivat keuhkoni. Minun on vältettävä kaikkia hometaloja loppuelämäni.

        Oireet tulevat AINA takaisin välittömästi ja joistakin homelajeista - kahden tunnin oleskelun jälkeen - kyseisessä tilassa. Useimmiten hometalon haju jo varoittaa, etten mene hometalon sisälle asti. Sunnuntaina home haisi Kaukovainion seurakuntatalon eteisessä, mutta ei tuon talon juhlasalissa. Sain atmakohtauksia kahden tunnin välein ja koko illan oireilin kotona kun en osannut varoa tuota tilaa. Pitäsi varmaan muuttaa Ulla Nevalaisen naapuriksi Kanarian saarilla. No ei se nyt ole mahdollista.

        Onneksi lääkkeet ovat tähän asti auttaneet. Jos ei pelkkä astmalääke auta (Ventoline, Atrovent, Serevent, Aerobec autohaler, Singulair silmiin ja nenään omat lääkkeet kipulääkkeet antihistamiinit lähes ympäri vuoden) niin otan lisäksi Theofol Comp yskänlääkettä. Sitä pitäisi olla jokaisen homesairaan lääkevarastossa. Siinä on Theofylliiniä, jota ensiavussa annetaan suoraan suoneen. Minäkin olen välttänyt ensiapukäynnit, kun keuhkolääkärini on antanut kunnolliset lääkkeet ja hyvät ohjeet. Olen joutunut turvautumaan vain kolme kertaa ensiapuun - toistaiseksi.

        Joillakin homesairailla on adrenaliiniruisku aina valmiina ja aina mukana joka paikassa. Saa nähdä elänkö niin vanhaksi, että sekin aika vielä tulee eteen. Tässä vuosien aikana olen herkistynyt hometalojen lisäksi mullalle, hajusteille, hajuvesille, eläimille ja tupakansavulle, VAIKKA ne eivät näy ALLERGIA testeissä. Yllätyksiä tulee vieläkin.


      • nämä

        aureobasidium pullulans
        aspergillus versicolor
        chaetomium globosum
        micropolyspora faeni
        stachybotrys astra
        thermoactinomyces vulgaris
        trichoderma viride

        ja kaikki neg

        äsken kun kävin kirjastossa, niin käteeni ottama kirja antoi oireet; nenää poltti! kirja oli varastokirjastosta...


      • Homeherkkä
        nämä kirjoitti:

        aureobasidium pullulans
        aspergillus versicolor
        chaetomium globosum
        micropolyspora faeni
        stachybotrys astra
        thermoactinomyces vulgaris
        trichoderma viride

        ja kaikki neg

        äsken kun kävin kirjastossa, niin käteeni ottama kirja antoi oireet; nenää poltti! kirja oli varastokirjastosta...

        Käykö siitä selville onko tutkittu IgE vai IgG vasta-aineita?


      • löytyy
        Homeherkkä kirjoitti:

        Käykö siitä selville onko tutkittu IgE vai IgG vasta-aineita?

        Immunoglobuliini E,
        indikaatiot: epäily herkistymisestä sisäilmassa esiintyville mikrobeille.


      • Homeherkkä
        löytyy kirjoitti:

        Immunoglobuliini E,
        indikaatiot: epäily herkistymisestä sisäilmassa esiintyville mikrobeille.

        Harvaltapa noita IgE vasta-aineita löytyy.

        Voisitko saada otatetuksi IgG vasta-aineet?


      • kysäistä
        Homeherkkä kirjoitti:

        Harvaltapa noita IgE vasta-aineita löytyy.

        Voisitko saada otatetuksi IgG vasta-aineet?

        jossain tossa netissä luki vain, ettei niistä voi oikein yksittäisen ihmisen kanssa olla mitään hyötyä, ei ole vertauspohjaa tms.

        onko tietoa maksa-arvojen mittauksesta? kuinka kauan altistuksesta näkyy maksa-arvoissa poikkeamaa (jos näkyy laisinkaan?)


      • homekorva
        kysäistä kirjoitti:

        jossain tossa netissä luki vain, ettei niistä voi oikein yksittäisen ihmisen kanssa olla mitään hyötyä, ei ole vertauspohjaa tms.

        onko tietoa maksa-arvojen mittauksesta? kuinka kauan altistuksesta näkyy maksa-arvoissa poikkeamaa (jos näkyy laisinkaan?)

        Vaikka kova homealtistus, maksa-arvot normaalit. Ihan hyvät.
        En kyllä käytä alkoholia yhtään (home teki allergiseksi kaikelle)


      • homekorva kirjoitti:

        Vaikka kova homealtistus, maksa-arvot normaalit. Ihan hyvät.
        En kyllä käytä alkoholia yhtään (home teki allergiseksi kaikelle)

        siihen loppui minunkin iloinen viiniharrastukseni, samaan aikaan kun sienestys, hiusten värjäys, meikkaus, hirsimökillä oleilu ja moni muukin ennen normaalina pitämäni asia.

        Kaikki katkesi yhteen päivään, kun kosteusvauriota kartoittamaan tullut "ammattimies" purki ensimmäisen palan seinää, jossa stachybotryshome asusti, siihen saakka suhteellisen rauhallisesti paikallaan.

        Sitten mikään ei ollut enää rauhallista.


      • homekorva
        homeahdistus kirjoitti:

        siihen loppui minunkin iloinen viiniharrastukseni, samaan aikaan kun sienestys, hiusten värjäys, meikkaus, hirsimökillä oleilu ja moni muukin ennen normaalina pitämäni asia.

        Kaikki katkesi yhteen päivään, kun kosteusvauriota kartoittamaan tullut "ammattimies" purki ensimmäisen palan seinää, jossa stachybotryshome asusti, siihen saakka suhteellisen rauhallisesti paikallaan.

        Sitten mikään ei ollut enää rauhallista.

        Minulla oli monen vuoden altistus..

        Kunnes tuli oikea "Kunnon homepöllytys". Rakenteet hajos pitkäaikaisesta vesivauriosta johtuen. Ilma kuin viidakossa.. Kukisti parissa tunnissa. Pari päivää jouduin siellä olemaan.

        Silloin myös astmani puhkesi.
        Ilma ei kulkenut ja keuhkoihin! sattui. Ja jatkuva hoitokierre alkoi. Keuhkotulehdus ei ole poistunut....
        Astmaa ei ole ollut aikaisemmin.

        SIITÄ PÄIVÄSTÄ LÄHTIEN ON ELÄMÄ OLLUT ERILAISTA.

        Sitä ennen homeoireet jotenkin hallinnassa super allergialääkityksellä. Mutt sit oli tää "viimenen niitti-päivä" Tästä toipumiseen meni noin 3 kuukautta.

        Nyt ei enää mökkeilyä, savua, kalaa, uintia (uimalassa) ym..

        Elämä kotona lymyämistä. Sairaslomalla oloa.

        Herkkyys oireet ulkoilmaan ym tuli sit samalla. Kuten myös kauppojen hedelmä osastoihin, multaan. ym.


    • toinen nimetön

      Tietääkö kukaan, että jos saa oireita homeista, auttaako niihin antihistamiinit?

      • eli minulla on nopea homeallergia jollekin kosteusvauriohomeelle tai sädesienelle. Saan iho-oireita, joihin auttaa Atarax.

        Sen sijaan varsinaiseen "hometautiini", hengenahdistukseen, joka tulee viiveellä muutaman tunnin kuluttua hometiloissa oleskelun jälkeen, se ei auta yhtään. Kortisonikuurit (tabletti) auttavat.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      2480
    2. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      197
      1173
    3. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      113
      1081
    4. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      389
      940
    5. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      298
      901
    6. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      868
    7. Kyllä me vaan

      Tykätään toisistamme ❤️ siinä ei ole mitään väärää kenellekään
      Ikävä
      53
      851
    8. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      90
      850
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      46
      839
    10. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      55
      789
    Aihe