Tietääkö joku että korvaako kela psykoterapian paniikki/ahdistuneisuushäiriön hoidossa,siis että miten pahana ko.sairaudet pitää olla että korvataan?
Ja voiko noista sairauksista saada sairaseläkkeen?
Ja voiko noista sairauksista saada sairaseläkkeen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Terapian joudut maksamaan itse, ja eläkkeelle et niin vain pääse. Sitten kun olet siinä kunnossa, että ei ole vaihtoehtoa, niin sinähän "joudut" sinne eläkkeelle.
haluaisikaan,mutta alkaa olla vaihtoehdot lopussa.No,jos terapiaakaan ei korvata niin eipä tarvitse haaveilla parantumisesta:)
voi teitä ressukoita, eläkkeeltä pääsee myös pois, jos aloittaa työnteon...
totta? Onko se todella noin yksinkertaista?
Ensin tarvitaan asiantuntijalääkärin B-lausunto Kelaa varten, joka päättää korvataanko terapia Kelan varoista. Asiantuntijaläkäri on sinun kohdallasi psykiatri, joka arvioi tarpeesi terapiaan ja sitten mahdollisesti kirjoittaa sen B-lausunnon. Eli tilaa aika psykiatrilta ihan ensin, siitä lähtee asiat etenemään.
Jos saat Kelalta myönteisen vastauksen, jää sinulle kuitenkin pieni osa maksettavaksi itse, koska terapeuttien palkkiot ovat yleensä suuremmat kuin Kelan korvaus.
sitten varata aika psykiatrilta.Kiitos vastauksesta:)
Ole hyvä vain! Toivottavasti saat asiasi järjestettyä. Onnea matkaan, joka on pitkä tie, kun sen tavallaan kulkee "itseen". Sieltä ne syyt yleensä löytyvät hyvän terapeutin avustuksella.
Minkä verran teidän omavastuut terapiasta ovat olleet Kela-korvauksen jälkeen? Itselläni jää 10 euroa maksettavaksi(Kela korvaa noin 50euroa 65 eurosta ja ylijäävän osuuden terapeutti antaa alennusta, joten maksan 10 euroa/kerta)
Mies sai tänään päätöksen, että korvataan 45 euroa/kerta ja ekasta tutustumiskäynnistä maksettiin itse77 euroa(aloitusmaksu 10e + noin 67 euroa käyntimaksu). Omituista laskussa oli se, että käyntikerran hinnaksi oli merkitty 150 euroa, mutta laskussa oli myös -50%-alennus, mikä hämmensi. Täytyy olla yhteydessä terapeuttiin, että maksaako nyt tulevat kerran tuon 67 vai 135 euroa..