Mistä uudet ikkulasit?

Tietääkö mistä kannattaisi kysellä uusia ikkunalaseja tai muovia ne taitaa olla. Ovat sellaista tummennettua muovia, mutta halki molemmin puolin. Löytyykö pääkaupunkiseudulta edullisesti tietenkin mutta kestävää tiewtysti myös.
61254
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Pleksiä/caboneksia
Asennus vaatii useimmiten ammattilaista
Top-Boat tekee hyvin mutta tuskin ehtii enää
tänä keväänä

Äänestä

Siis tarkennuksena että teollisuus etolasta eikä mistä tahansa etolasta. Muitakin firmoja on pilvin pimein, mutten valitettavasti muista millä tarkalla nimikkeellä ne löytää keltaisilta sivuilta, sieltä löytyy kuitenkin. Se tavara mitä kannattaa käyttää on polykarbonaatti. Hyvä vaihtoehto on ottaa vanha ikkuna mukaan ja viedä se malliksi, jonka mukaan joku muovipaja leikkaa valmiiksi oikean muotoisen uuden. Asennukseen ei tarvita mitään ammattilaista, mutta ensikertalaisen kannattaa kyllä perehtyä asiaan perusteellisesti ennen homman aloittamista. Tarkempia neuvoja ei voi antaa ilman tietoa ikkunan rakenteesta.

Äänestä

pinkka viiskymppisiä mukaan!

...siksipä ne yleensä ovatkin halki, rikki, vuotavat ja mitä vain - uusiminen on sikakallista.

..elämä on!

Äänestä
  • kovapintaisesta polykarbonaatista niin Sinun ei tarvitse enään uusia ikkunoitasi ellei niitä joku tarkoituksella riko.

    Hinta on tietysti kalliimpi kuin joku PVC. taikka akryyli mutta on kestävyyskin moninkertainen ja niitä voit työstääkin tarvittaessa itse tavallisilla puusepän ja metallin työstö välinein sekä taivuttaa kylmänä tai kuumana.

    Äänestä

  • 23v kestäneet kirjoitti:

    kovapintaisesta polykarbonaatista niin Sinun ei tarvitse enään uusia ikkunoitasi ellei niitä joku tarkoituksella riko.

    Hinta on tietysti kalliimpi kuin joku PVC. taikka akryyli mutta on kestävyyskin moninkertainen ja niitä voit työstääkin tarvittaessa itse tavallisilla puusepän ja metallin työstö välinein sekä taivuttaa kylmänä tai kuumana.

    paksusti. Esim Sikaa metrin pituiseen saumaan tarvitaan min. 5mm paksu kerros. Jos sauma on liian ohut, lämpölaajeneminen rikkoo sauman enemmin tai myöhemmin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


perhepurkkari kirjoitti:

Tietääkö mistä kannattaisi kysellä uusia ikkunalaseja tai muovia ne taitaa olla. Ovat sellaista tummennettua muovia, mutta halki molemmin puolin. Löytyykö pääkaupunkiseudulta edullisesti tietenkin mutta kestävää tiewtysti myös.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu