Tosiaan kaverini kanssa 80-luvun lopulla jouduimme taannoin vankilaan Liettuassa tehtyämme aseellisen ryöstön eräällä huoltoasemalla, no siitä tuli parin vuoden kakut molemmille ja mitään mahdollisuuksia ottaa yhteyttä Suomalaisviranomaisiin ei ollut. Onneksi tutustuimme erääseen Sergeihin joka oli ollut mukana laajamittaisessa huumekaupassa Itä-Euroopan alueella, pääsimme pakenemaan hänen vankilapakoa suunnitelleen remmin kanssa. Jouduimme takaa-ajetuiksi myös fyysisesti vankilassa, mutta myös pakomatkalla Liettuan maaseudulla. Ongelmaksi muodostui se että Sergei pettikin meidät ja alkoi kiristämään meiltä rahaa koska tiesi että olimme piiloittaneet ryöstöstä saadut rahat erään maatilan navettaan. Onnistuimme kuitenkin tappamaan Sergein ja hänen kaverinsa päättivät jättää meidät rauhaan, joten pääsimme onnen kaupalla pakenemaan kuitenkin aina Puolaan asti. Sieltä saimme kätkörahoilla hankittua kunnon pakokeinot aina Välimerelle asti. Italiaan saavuttuamme jäimme lähes vuodeksi asustelemaan sinne, tehden paikoin ties mitä pimeähommia
vankilaan Liettuassa
leman
93428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
.. sellanen tarina... uskoo ken haluaa..minä en.
On se tarina ihan totta. Italiassa ollessamme avustimme monia kummisetiä ja teimme likaisia töitä. Pikasementtiä, mustia muovisäkkejä ja mattorullia tuli käytettyä jos jonkinmoista. Kuoppia kaivettiin myös metsikössöissä aamuisin neljän aikoihin.
Että semmosta...silloin...mitä tänään?
Annan tästä arvosanan 5 . Tarina on aika mielikuvitukseton. Kielioppivirheitäkin löytyy.
Näkyi tuolla aikaisemmin Repe nähneen samaa unta.
Tuollaisen kokemuksen kirjoittaminen osoittaa sinussa olevan ainesta dekkarikirjailijaksi, sen verran sujuvaa ja uskottavaa kirjoitelmasi on.
Laajenna vähän tarinaa, jaa se lukuihin ja kappaleisiin, kirjoita kunnon dialogia, niin voit hyvillä mielin tarjota sitä kustantajille ja voit ehkä vielä tienatakin sillä jotain.
no sä oot ainaki ollu sitten reissussa. miks kirjottaa paskaa, mä ainakin uskon ton kaiken ihan hyvin. ei voi muuta ku onnitella sua, että oot selvinny tosta kaikesta! ja tosiaa, tota luki ihan mielellään. kirjota lisää! mä luulisin että siitä tulis yhtä luettavaa, kun esimerkiks kirjasta, vanki nimeltä papillon/banco..
-jamppa
No siinä on runko jutulle.
Uskottavuutta ja mielenkiintoa toisi rosoisempi kerronta. Jokunen mahdollisimman aito yksityiskohta joukoon, yllätyksellisyyttä ja näennäistä sattumanvaraisuutta.
...vai myöhemmin?