Millaista aste-eroa on Siilinjärven alueilla. Onko esim. Kirkonmäki ns. hyvää aluetta ja onko Simonsalolla, Harjamäellä ja Leppäkaarteella taas alhainen statusimplikaatio - vai miten se arvostus oikein menee?
Siilinjärven
6
1410
Vastaukset
- parempi
pyy pivossa kuin asua pyylammilla..
- Pyylammilla
vikana ???
- sama vika
Pyylammilla kirjoitti:
vikana ???
ei ainakaan sama vika kuin tampereella hervannassa.
- hyviä kaikki
Siellä on osattu kaavoitus ja rakentaminen.
Ei ole tehty pelkkiä vuokrataloalueita, vaan on laitettu sekaisin hallintamuotoja. On laitettu sekaisin myös kerros- rivi- ja omakotitaloja.
Kirkonmäki on kai kohtalaista aluetta, Simonsalo on saanut elävyyttä uudesta kaavasta (ja rakennuksista), Samoin Harjamäkeen on rakennettu uusi alue, Leppäkaarre ei ole koskaan oikein ollutkaan kovin huono alue.
Menneinä aikoina yritettiin kaavoittaa ja rakentaa ns. eliittialueita. Esimerkiksi Vuorelassa Simpan alue tai vaikkapa Sulkavanniitty Simonsalon takana.
Kuinka hyvin alueiden arvostus on sitten säilynyt, aika vaikea on siihen sanoa mitään. - Anonyymi
Siilinjärvi on erittäin mukava ja rauhallinen paikka asua verraten moneen vastaavanlaiseen kuntaan. Mainitsemistasi alueista valitsisin asuinpaikaksi Leppäkaarteen
- Anonyymi
Harjamäellä oli ennen hyvä olla. Kyllä se niuvaniemen voitti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 352136
- 841283
- 561248
Mies mä oon ihan helppo
Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...321172- 601129
Mies olen aika erakko nykyään
Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä39864Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?
Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.121739- 27684
Skenaario
Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan55555Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas
Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi20541