Onko jollakin kokemuksia katalyyttilämmittimistä? Tarkoitus olisi saada pieneen HT-veneeseen halpa ja pieni lämmitin alkukevään ja loppusyksyn kylmiin öihin. Wallas ym. kiinteäasenteiset ei oikein tule kysymykseen tilanpuutteen, vähäisen käytön ja hinnan takia. Olisin vielä kiitollinen jos saisin vastauksia mistä olette löytäneet pieniä katalyyttilämmittimiä? Myös muita ideoita pienistä lämmittimistä otetaan kernaasti vastaan.
Katalyyttilämmitin yms.
8
5887
Vastaukset
- on kokemusta
n. 20 v. takaa yhden kesän osalta katalyyttilämmittemestä. Sillä perusteella epäilen kyseisen kapineen lämmitysominaisuuksia. Mielestäni koko teho perustuu siihen, että veneessä olijat kuvittelevat, että ilman lämmitintä olisi vielä kylmempää. Olisi kiva tietää onko jollain parempia kokemuksia. Lämmitettävä tilahan pitää olla hyvin tuuletettu, josta taas aiheuttu mahdollisen syntyneen lämmön liukeneminen avoimesta räppänästä. Paremmat vaihtoehdot: jos sähköä saatavilla, niin sähköpuhallin, jos ei, niin lämmin makuupussi.
- kotisivulla
on ohjeet kuinka poltat veneen kyseisellä lämmittimellä.
- katalyyttiä tms.
Katalyyttilämmitin puhaltaa palokaasut kajuttaan, jolloin häkävaara kasvaa ja paloilman vesihöyry lisää kosteutta entisestään. Halvalla et saa kunnon lämmitintä.
- Anonyymi
Katalyyttilämmitin ei tuota häkää niinkuin ne muut kaasulämmittimet jne. mitään muuta kuin kosteutta. katalyytti lämpenee ilman liekkiä puhtaasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Katalyyttilämmitin ei tuota häkää niinkuin ne muut kaasulämmittimet jne. mitään muuta kuin kosteutta. katalyytti lämpenee ilman liekkiä puhtaasti.
Miksi tulit tuomaan tuon täysin asiaa tuntemattoman kommentin tänne?
Vieläpä noin pitkän ajan jälkeen.
Toivottavasti kukaan ei lähde seuraamaan neuvojasi lämmitin asioissa.
Katalyyttilämmitin tuottaa kyllä lämpöä mutta samalla merkittävä määrä kosteutta palamisprosessista. Kosteus tiivistyy vaatteisiin ja palamisprosessi vaatii lisähappea eli tuuletusta. Lopputulos on katastroofi!
Jos olet sijoittanut veneseen X-rahaa tulisi miettiä että kannattaisiko sijoitta X/20 jotta veneen käyttö olisi mukavaa suuremman osan Suomen lyhyen sesonkin aikana.
Unohda samalla Wallas koska se on niin vanha tekniikka.
Nykyiset Webastot ja Eberit on oikein asenettuna niin hiljaisia, sisätilat kuivaavia ja energia säästäviä että minä en harkitsikaan.
Valintani olisi Webaston Air Top 2000 tai 3500.
Ei se paljon tilaa vie ja pienessä veneessä se tuo tuoreilmaa niin paljon että CO2-taso säilyy normaalitasolla.
Katalyyttilämmitin aikaansaa, jollet tuuleta, korotettu CO2-taso ja dominoiva osa miehistöstä herää päänsäryllä tai muun oirilun kera.
Eli tee oikea päätös nyt, tähän päädyt joka tapauksessa kun olet kokeillut kaikki sisätilalämmittimet joilla palamisprosessi tapahtuu sisätilassa ja maksanut Webasto X 2.- mielestäni
ole noin vain poissuljettava vaihtoehto. Oiken asennettuna ja käytettynä se pelaa siinä kuin muutkin. Etuna on pienehkö virrankulutus, mikä pienessä veneessä ei ole ollenkaan hullumpi ominaisuus. Lisäksi suht`edulliset varaosat eikä yhden osan vaihdon yhteydessä tarvitse ostaa puolta lämmitintä. Mutta: Wallaksen poltin on suunniteltu käyttäjän toimesta puhdistettavaksi(huoltosarjan mukana tulevat ohjeet); jos on aivan avuton niin sitten.....
- polttoaine
mielestäni kirjoitti:
ole noin vain poissuljettava vaihtoehto. Oiken asennettuna ja käytettynä se pelaa siinä kuin muutkin. Etuna on pienehkö virrankulutus, mikä pienessä veneessä ei ole ollenkaan hullumpi ominaisuus. Lisäksi suht`edulliset varaosat eikä yhden osan vaihdon yhteydessä tarvitse ostaa puolta lämmitintä. Mutta: Wallaksen poltin on suunniteltu käyttäjän toimesta puhdistettavaksi(huoltosarjan mukana tulevat ohjeet); jos on aivan avuton niin sitten.....
ja lisäksi joutuu lutraamaan irtopäniköiden kanssa. D-mallit vievät virtaa enemmän, kuin esim. juuri nuo Webastot. Wallaksen puhallusteho heikko (eivät edes ilmoita ilmamäärää).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184711Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5122476Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1432043Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.181969- 811596
- 1461515
- 161404
- 1041022
- 124862
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik40849