Katalyyttilämmitin yms.

Onko jollakin kokemuksia katalyyttilämmittimistä? Tarkoitus olisi saada pieneen HT-veneeseen halpa ja pieni lämmitin alkukevään ja loppusyksyn kylmiin öihin. Wallas ym. kiinteäasenteiset ei oikein tule kysymykseen tilanpuutteen, vähäisen käytön ja hinnan takia. Olisin vielä kiitollinen jos saisin vastauksia mistä olette löytäneet pieniä katalyyttilämmittimiä? Myös muita ideoita pienistä lämmittimistä otetaan kernaasti vastaan.
86360
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

n. 20 v. takaa yhden kesän osalta katalyyttilämmittemestä. Sillä perusteella epäilen kyseisen kapineen lämmitysominaisuuksia. Mielestäni koko teho perustuu siihen, että veneessä olijat kuvittelevat, että ilman lämmitintä olisi vielä kylmempää. Olisi kiva tietää onko jollain parempia kokemuksia. Lämmitettävä tilahan pitää olla hyvin tuuletettu, josta taas aiheuttu mahdollisen syntyneen lämmön liukeneminen avoimesta räppänästä. Paremmat vaihtoehdot: jos sähköä saatavilla, niin sähköpuhallin, jos ei, niin lämmin makuupussi.

Äänestä
  • on ohjeet kuinka poltat veneen kyseisellä lämmittimellä.

    Äänestä

Katalyyttilämmitin puhaltaa palokaasut kajuttaan, jolloin häkävaara kasvaa ja paloilman vesihöyry lisää kosteutta entisestään. Halvalla et saa kunnon lämmitintä.

Äänestä
  • Katalyyttilämmitin ei tuota häkää niinkuin ne muut kaasulämmittimet jne. mitään muuta kuin kosteutta. katalyytti lämpenee ilman liekkiä puhtaasti.

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Katalyyttilämmitin ei tuota häkää niinkuin ne muut kaasulämmittimet jne. mitään muuta kuin kosteutta. katalyytti lämpenee ilman liekkiä puhtaasti.

    Miksi tulit tuomaan tuon täysin asiaa tuntemattoman kommentin tänne?
    Vieläpä noin pitkän ajan jälkeen.
    Toivottavasti kukaan ei lähde seuraamaan neuvojasi lämmitin asioissa.

    Äänestä

Katalyyttilämmitin tuottaa kyllä lämpöä mutta samalla merkittävä määrä kosteutta palamisprosessista. Kosteus tiivistyy vaatteisiin ja palamisprosessi vaatii lisähappea eli tuuletusta. Lopputulos on katastroofi!
Jos olet sijoittanut veneseen X-rahaa tulisi miettiä että kannattaisiko sijoitta X/20 jotta veneen käyttö olisi mukavaa suuremman osan Suomen lyhyen sesonkin aikana.
Unohda samalla Wallas koska se on niin vanha tekniikka.
Nykyiset Webastot ja Eberit on oikein asenettuna niin hiljaisia, sisätilat kuivaavia ja energia säästäviä että minä en harkitsikaan.
Valintani olisi Webaston Air Top 2000 tai 3500.
Ei se paljon tilaa vie ja pienessä veneessä se tuo tuoreilmaa niin paljon että CO2-taso säilyy normaalitasolla.
Katalyyttilämmitin aikaansaa, jollet tuuleta, korotettu CO2-taso ja dominoiva osa miehistöstä herää päänsäryllä tai muun oirilun kera.
Eli tee oikea päätös nyt, tähän päädyt joka tapauksessa kun olet kokeillut kaikki sisätilalämmittimet joilla palamisprosessi tapahtuu sisätilassa ja maksanut Webasto X 2.

Äänestä
  • ole noin vain poissuljettava vaihtoehto. Oiken asennettuna ja käytettynä se pelaa siinä kuin muutkin. Etuna on pienehkö virrankulutus, mikä pienessä veneessä ei ole ollenkaan hullumpi ominaisuus. Lisäksi suht`edulliset varaosat eikä yhden osan vaihdon yhteydessä tarvitse ostaa puolta lämmitintä. Mutta: Wallaksen poltin on suunniteltu käyttäjän toimesta puhdistettavaksi(huoltosarjan mukana tulevat ohjeet); jos on aivan avuton niin sitten.....

    Äänestä

  • mielestäni kirjoitti:

    ole noin vain poissuljettava vaihtoehto. Oiken asennettuna ja käytettynä se pelaa siinä kuin muutkin. Etuna on pienehkö virrankulutus, mikä pienessä veneessä ei ole ollenkaan hullumpi ominaisuus. Lisäksi suht`edulliset varaosat eikä yhden osan vaihdon yhteydessä tarvitse ostaa puolta lämmitintä. Mutta: Wallaksen poltin on suunniteltu käyttäjän toimesta puhdistettavaksi(huoltosarjan mukana tulevat ohjeet); jos on aivan avuton niin sitten.....

    ja lisäksi joutuu lutraamaan irtopäniköiden kanssa. D-mallit vievät virtaa enemmän, kuin esim. juuri nuo Webastot. Wallaksen puhallusteho heikko (eivät edes ilmoita ilmamäärää).

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


setä kirjoitti:

Onko jollakin kokemuksia katalyyttilämmittimistä? Tarkoitus olisi saada pieneen HT-veneeseen halpa ja pieni lämmitin alkukevään ja loppusyksyn kylmiin öihin. Wallas ym. kiinteäasenteiset ei oikein tule kysymykseen tilanpuutteen, vähäisen käytön ja hinnan takia. Olisin vielä kiitollinen jos saisin vastauksia mistä olette löytäneet pieniä katalyyttilämmittimiä? Myös muita ideoita pienistä lämmittimistä otetaan kernaasti vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu