Missä lämpötilassa lasikuituvenettä voi korjata topcoatillla, riittääkö auringonpaisteessa 10-15 astetta ja mikä on kuivumisaika? Itse en ole aiemmin korjaillut venettä ko. aineella, kuinka homma tulisi tehdä?
topcoat
kiire vesille
3919
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
14.... 18 astetta on kokemuksieni perusteella sopivimmat lämpötilat, mutta ne riippuu paljonkin työkohteesta onko se helppo tai vaikea ja hidas laminoitava?
Auringonpaisteessa ei ole hyvä työskennellä koska hartsit kovettuu liian nopeaan.
Kovettumisaika riippuu mitä tarkoitat sillä?
n. puoli tuntia on jo aika kovettunut eikä valu enään mutta ehkä vuorokauden kuluttua vasta valmis ja hiontakelpoinen, voit tutkia sitäkin kokeilemalla pintaa.
Jos topcotin jättää sen kuivumisen jälkeen hiomatta, niin onko muuta kuin ulkonäkökaittaa. Itse en viitsisi hioa, koska pohjassa useita paikattuja kohtia, jotka jäävät veden alle piiloon. Topcoat kerros on jo muutenkin niin ohut ettei kehtaisi sitä enää hiomalla ohentaa
näköhaitta vain