Voiko muslimi pitää koiraa?

rakki

Vai onko se saastainen, olen kuullut sellaisen väitteen.
Entä voiko muslimi sitten koskea edes koiraan, tai käydä talossa missä on koira?

Entäs kissa? Tai marsut ja rotat ja gerpiilit ja hiiret yms. voiko yleensä pitää lemmikieläimiä?

13

1876

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja koirille,

      muista eläimistä en tiedä.

    • ???

      Koira on islamissa likainen eläin, jota ei saa pitää ainakaan sisätiloissa. Muslimi ei saa rukoilla, jos vaatteissa on koirankarvoja. Siksi he eivät mielellään edes koske koiraan, mutta ei se silti samanlainen saastasäkki ole kuin sika.

      Profeetta Muhammed tykkäsi kissoista, eikä kissa siksi ole saastainen eläin. Saa rukoilla, vaikka olisi kissankarvoja vaatteissa.

      Muita mainitsemiasi eläimiä ei Profeetta Muhammedin elämänkerroissa mainita, joten niistä lienen eriäviä mielipiteitä. Periaatteessa kai saa pitää kaikkia muita paitsi koiraa.

    • koiria!

      Olin 90-luvulla puolisen vuotta vapaaehtoistyössä Egyptissä ja asuntomme lähellä oli joidenkin talojen pihassa vartiokoiria. Koirat olivat päivästä toiseen kiinni samassa paikassa parin metrin kettingillä ja joskus joku kävi heittämässä niille jotain syötävää. Eräillä ei ollut eräs koppia. Ne olivat todella säälittävä näky: laihoja, silvottuja ja täynnä punkkeja.
      Yritimme kerran, länsimaiset vapaaehtoiset yhdessä, puhua tästä asiasta näiden perheiden naisille, sillä oletimme, että naiset olisivat myötätuntoisempia eläinten kärsimykselle kuin miehet, mutta pettymyksemme oli suuri. Saimme ymmärtää, että heidän puolestaan koirat voisivat vaika kuolla nälkään, eivätkä he niitä lähestyisi.
      Jopa huonekalut heidän kodeissaan saavat osakseen paremman kohtelun kuin nämä eläinraukat.

      • paremminkin

        KOIRAT eivät tarvitse muslimeja!


    • muslimiksi!

      Kyllä koirankin voimuslimi ottaa, mutta sen on vaan ensin jonkun imaamin avustuksella käänyttävä muslimiuskoon.

      • 13v

        Mitä. Sä selität
        Jäbä


      • Niin ja sitten menettää yhden pisteen päivässä, joten hyviä töitä on tehtävä hartiavoimin.


    • Lammaspaimenen paras apu on koira. Tottakai muhammadanisminharhassa elävä lammaspaimen käyttää jääkarhunkokoista koiraa suojaamassa laumaansa.

      Näin tekivät judaisminharhassa elävät lammaspaimenet sekä kristinuskonharhassa elävät ressukat myös.

      Hauskaa oli tosin huomata afgaanien mailla pistoolin tai rynnäkkökiväärin lataamisäänen rauhoittavan laumasuojelijakoiran.

    • AbdiMehmed

      Koiran kahlitsiminen tarkoittaa profeetan kahlitsemista.

      • Kuitenkin saa pitää kahlittua koiraa (esim. vahti- ja metsästyskoiraa) mutta ei saa pitää koiraa sisällä esim. lemmikkikoirana??? Aika erikoista.


    • john.d.high

      muhammed tykkäsi kissoista ja pikku-tytöistä,,siinä inhottavimmassa merkityksessä.

      • histpuhuu

        Historiallinen totuus on, että muhametti oli sotahullu vuohennussija ja pedofiili.


    • Islam suhtautuu kielteisesti koiriin. Ignaz Goldziherin arvelun mukaan se on reaktiota zarathustralaisuuteen, jossa koiriin suhtaudutaan myönteisesti. Tieto löytyy esim. Hämeen-Anttilan kirjasta Profeetta Muhammedin haamu.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      17
      1133
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      56
      929
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      923
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      839
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      751
    6. 61
      715
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      82
      692
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      37
      640
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      636
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      586
    Aihe