Voiko muslimi pitää koiraa?

rakki

Vai onko se saastainen, olen kuullut sellaisen väitteen.
Entä voiko muslimi sitten koskea edes koiraan, tai käydä talossa missä on koira?

Entäs kissa? Tai marsut ja rotat ja gerpiilit ja hiiret yms. voiko yleensä pitää lemmikieläimiä?

13

1856

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja koirille,

      muista eläimistä en tiedä.

    • ???

      Koira on islamissa likainen eläin, jota ei saa pitää ainakaan sisätiloissa. Muslimi ei saa rukoilla, jos vaatteissa on koirankarvoja. Siksi he eivät mielellään edes koske koiraan, mutta ei se silti samanlainen saastasäkki ole kuin sika.

      Profeetta Muhammed tykkäsi kissoista, eikä kissa siksi ole saastainen eläin. Saa rukoilla, vaikka olisi kissankarvoja vaatteissa.

      Muita mainitsemiasi eläimiä ei Profeetta Muhammedin elämänkerroissa mainita, joten niistä lienen eriäviä mielipiteitä. Periaatteessa kai saa pitää kaikkia muita paitsi koiraa.

    • koiria!

      Olin 90-luvulla puolisen vuotta vapaaehtoistyössä Egyptissä ja asuntomme lähellä oli joidenkin talojen pihassa vartiokoiria. Koirat olivat päivästä toiseen kiinni samassa paikassa parin metrin kettingillä ja joskus joku kävi heittämässä niille jotain syötävää. Eräillä ei ollut eräs koppia. Ne olivat todella säälittävä näky: laihoja, silvottuja ja täynnä punkkeja.
      Yritimme kerran, länsimaiset vapaaehtoiset yhdessä, puhua tästä asiasta näiden perheiden naisille, sillä oletimme, että naiset olisivat myötätuntoisempia eläinten kärsimykselle kuin miehet, mutta pettymyksemme oli suuri. Saimme ymmärtää, että heidän puolestaan koirat voisivat vaika kuolla nälkään, eivätkä he niitä lähestyisi.
      Jopa huonekalut heidän kodeissaan saavat osakseen paremman kohtelun kuin nämä eläinraukat.

      • paremminkin

        KOIRAT eivät tarvitse muslimeja!


    • muslimiksi!

      Kyllä koirankin voimuslimi ottaa, mutta sen on vaan ensin jonkun imaamin avustuksella käänyttävä muslimiuskoon.

      • 13v

        Mitä. Sä selität
        Jäbä


      • Niin ja sitten menettää yhden pisteen päivässä, joten hyviä töitä on tehtävä hartiavoimin.


    • Lammaspaimenen paras apu on koira. Tottakai muhammadanisminharhassa elävä lammaspaimen käyttää jääkarhunkokoista koiraa suojaamassa laumaansa.

      Näin tekivät judaisminharhassa elävät lammaspaimenet sekä kristinuskonharhassa elävät ressukat myös.

      Hauskaa oli tosin huomata afgaanien mailla pistoolin tai rynnäkkökiväärin lataamisäänen rauhoittavan laumasuojelijakoiran.

    • AbdiMehmed

      Koiran kahlitsiminen tarkoittaa profeetan kahlitsemista.

      • Kuitenkin saa pitää kahlittua koiraa (esim. vahti- ja metsästyskoiraa) mutta ei saa pitää koiraa sisällä esim. lemmikkikoirana??? Aika erikoista.


    • john.d.high

      muhammed tykkäsi kissoista ja pikku-tytöistä,,siinä inhottavimmassa merkityksessä.

      • histpuhuu

        Historiallinen totuus on, että muhametti oli sotahullu vuohennussija ja pedofiili.


    • Islam suhtautuu kielteisesti koiriin. Ignaz Goldziherin arvelun mukaan se on reaktiota zarathustralaisuuteen, jossa koiriin suhtaudutaan myönteisesti. Tieto löytyy esim. Hämeen-Anttilan kirjasta Profeetta Muhammedin haamu.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      75
      2924
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2430
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      156
      2037
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      59
      1906
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1738
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1280
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1261
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      85
      1154
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      161
      1133
    10. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1020
    Aihe