Mitkä paikat noista kannattaa ehdottomasti tarkistaa autoa ostettaessa?
Mitä eroa on 136hv ja 139hv koneella?
Katti?
Tietääkö joku noiden teknisiä tietoja, teho, vääntö, paino, kiihtyvyys, huippunopeus jne.?
Mitä eroa on 136hv ja 139hv koneella?
Katti?
Tietääkö joku noiden teknisiä tietoja, teho, vääntö, paino, kiihtyvyys, huippunopeus jne.?
Vastaukset 6
Vanhimmat
... on yleensä loppuun ajettu. Kannattaa varautua suhteellisen suureen ja kalliiseen remonttirumbaan, varsinkin jos ei ole mitään todisteita aikaisemmista remonteista. VW Golf GTI:n tyyppiviat on varmasti jollain nettisaitilla listattu. Kannattaa tutustua tyyppivikoihin.
139 hv -kone on 1781-kuutioinen, 16-venttiilisellä kannella ja ilman katalysaattoria. Muistaakseni saman koneen katalysaattoriversiossa oli tehoja 129 hv. Golf GTI Mk 2:sta oli saatavana myös versio, jossa oli sama moottori, mutta 8-venttiilisellä kannella. Sen teholukemat oli muistaakseni 115 hv. Golf GTI Mk3:ssa oli 2-litrainen 150 hevosvoimainen moottori katalysaattorilla. Golf Mk2 GTI 16 V -mallin huiput on noin 210 km/h, kiihtyvyys 0 - 100 km/h on noin 8,5 s.
Paljon niillä Gtillä on yleensä ajettu, mutta koneet on osoittautunut aivan uskomattoman kestäviksi. Kaverin 87:lla on ajettu jo yli 400th, ilman koneremppaa. Aika kestävä moottori minusta Gti-autoon... Ja osat sekä koriin, että koneeseen ei maksa edes merkkiliikkeessä paljoakaan.
1.8 16V Gti tehoa on 102kW eli 139hv. Vääntöä on 170Nm ja auto painaa likimain 1000kg 0-100 pitäis mennä n 8sek ja huippuja on ilmoitettu tehtaalta 208km/h. 136hv tehoisesta en ole kuullutkaan, mutta 129hv 1.8Gti 16V on katalysaattorikka varustettu ja sitten on 8V Gti, jossa muistaakseni oli 115hv
Mikäli olet ostamassa golffia niin mulla olis tuommoinen musta 2 ovinen 16V gti (139hv) myynnissä....
Piti saada jotain tietoja jotta kulkupuolesta olisi jotain hajua. Pösön 205 1.9 Gti:llä 1.6:n välityksillä ainakin liikahti ihan mukavasti ja ohikin pääsi sen kummemmin miettimättä :D
Tietääkö joku mk3 variant 1.8 koneisen auton tekniset tiedot?
129 hevosvoimaisen erottaa 139 hv:sta erilaiset nokka-akselit, pakosarjan alkuosa ja katalysaattori. Ja sittenhän on G60, jossa on mekaanisen ahtimen avulla otettu kahdeksanventtiilisestä 1.8:sta 160 hv. Rallye versiossa on 16 venttiilinen kansi ja 210 hv. Sitä valmistettiin vain pieni sarja ja malli on nykyään melkoinen harvinaisuus.