Kertokaas mikä idea on jollain asemalla myydä 15 senttiä yleistä tasoa kalliimmalla?
9-tiellä viime viikonloppuna ihmettelin Mellilän SEO:n 1.48 hintaa kun muualla oli n. 1.33-1.35 tasoa.
Bensaa on myytävänä, mutta asema ei jostain syystä halua sitä myydä. Miksi???
Tälläsiä asemia on jotain muitakin ollut ympäri Suomee jo kauan. Mikähän niissä on juonena? Olettasin ettei kyseessä ollut etanoli-litku vaan ihan tavallinen 95. En tosin tiedä, eipä tullu käytyä kysymässä.
mikä tarkoitus?
6
682
Vastaukset
Jooh, no ennen siinä oli vieressä ST1 ja kilpailivat kovasti hinnoissa. Mutta ei tossa aivan lähellä ole muita huoltsikoita eikä se bensa ole pääartikkeli niin mikäs siinä pitää hyvää hintaa.. samoin esim. Salon Shell pitää suht korkeaa hintaa ja elää kahvin myynnillä. Ja tolla ko. Seolla oli muuten vielä kk sitten 98:akin myynnissä, poistui vaan yhtäkkiä.
- eetu
Jos kaikki huoltoasemat maksavat itse bensasta saman hinnan, niin kalleimmalla myyvä saa suurimman voiton. Onhan siinä minusta hyvinkin paljon järkeä.
On varmasti autoilijoita, joiden tärkein huoltoaseman valintakriteeri ei ole bensan hinta. Valintaan vaikuttavat huoltoaseman sijainti, yleinen viihtyisyys ja mahdollisesti jopa myyjän kuppikoko. Jos jossain huoltoasemalla myydään kalliimmalla, niin ei sinun sieltä ole pakko ostaa. - bensakauppias
Olisikohan syynä ihan vaan liiketoiminnan kannattavuus?
Jos bensa ko. viikonloppuna maksoi jalostamon portille 1,32 euroa, plus rahti Mellilään (saattaapi olla jotain 1,5-2 senttiä), plus aseman kulut plus, henkilökunnan palkat ja yrittäjällekin pitäisi jäädä vielä jotain, niin kyllä tuo 1,48 lienee aika hyvin kohdillaan.
En jaksa ymmärtää tätä intoilua, kun yhtiöt/kauppiaat haluavat lahjoittaa bensaa ihmisille. Sitten ottavat kahvilla tai muulla sen elämiseen tarvittavan. Mielestäni joka tuote pitää hinnoitella niin, että siitä saatava hinta kattaa sen myynnistä aiheutuvat kulut. Ja Seo myy monessa paikkaa suht edullisesti, niin kai se jostain vastaavasti voi vetää kalliimmallakin hinnalla.. Lisäksi se että ei ehkä haluta kovin usein tilattavan bensaa.. ainakin Lohjan Essolla on aina kalliit hinnat, liekö vaikuttaa se että sijainti on hankala tuoda bensaa? Joihinkin paikkoihin ei pysty tuomaan kuin pelkällä vetoautolla..
- Huoltoasemayrittäjä
Ei yhden paikan Seo-asemien hinnoittelulla ole mitään tekemistä toisen hintojen kanssa, paitsi jos sama yrittäjä pitää useampia asemia. Sama pätee muidenkin yhtiöiden asemiin, joissa asemaa hoitaa huoltoasemayrittäjä. Eivät ne kaikki rahat mene samaan pussiin, joista niitä sitten tasattaisiin eri asemille. Bensan tilausmäärät tuskin koskaan ovat kiinni siitä, että kuljetuskalusto ei mahtuisi pihaan. Määrän ratkaisee pikemminkin siihen vaadittava suuri rahamäärä olemattomalla maksuajalla. Lisäksi pienimyyntisellä asemalla ei ole varaa riskeerata nopeiden hinnanvaihtaluiden takia. Voi olla, että kalliilla hankittu suuri bensamäärä jouduttaisiin myymään pois jopa alle omien, koska katteet pyörivät vain parissa-kolmessa prosentissa.
- vuosia halpa
ja toimi, mut ehkä ruokaa ei enää mene? Ja jostain kate on revittävä. Yrittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3472969Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3011463En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841292- 1081291
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991275Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591225- 481135
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi781037Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa24931- 33837