Olen maksanut takaajana koko lainan korkoineen
pois ja siitä on tietenkin todistus..
Nyt olen laatimassa rosikseen lappua haastaakseni
päävelallisen, jotta saisin ulosoton kautta takaisin
rahojani..
Pankin mukaan tämmöset tapaukset on läpihuutojuttuja, mutta
kannattaako ottaa asianajaja tekemään paperit.
Hinta on aika kova: 700 €uroa jo haasteenkirjoittamisesta.
pois ja siitä on tietenkin todistus..
Nyt olen laatimassa rosikseen lappua haastaakseni
päävelallisen, jotta saisin ulosoton kautta takaisin
rahojani..
Pankin mukaan tämmöset tapaukset on läpihuutojuttuja, mutta
kannattaako ottaa asianajaja tekemään paperit.
Hinta on aika kova: 700 €uroa jo haasteenkirjoittamisesta.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mene kirjastoon ja etsi kirja jossa on oikeudellisia asiakirjamalleja. Löytynee myös malli tuohon tapaukseen. Kyseessä on juridisesti takaajan takautumisoikeus.
Käytännössä teet haastehakemuksen jossa vaadit vastaajan velvoittamista suorittamaan kyseinen saatava. Lisäksi voit ilman eri perusteluja vaatia oikeudenkäyntikuluja 200 €. Loppuun vaan teksti että kantajan mielestä asia on riidaton, nimi alle ja vaikka kopio tuosta todistuksesta liitteeksi. Tuomio maksaa sulle 60 euroa.
En palkkaisi asianajajaa tässä vaiheessa, pikkujuttu. Sitten on eri asia jos kaveri riitauttaa haastehakemuksesi, mitä tuskin pystyy kyllä tekemään perustellusti.
niin ja muista vaatia korkolain mukaista viivästyskorkoa pääomalle tiedoksiantopäivästä ja oikeudenkäyntikuluille kuukauden kuluttua ratkaisupäivästä!
Käytännössä nämä jutut ovat ns. läpihuutojuttuja joissa oikeus toimii vain postitoimistona: lähettää haasteen ja sitten sulle yksipuolisen tuomion. Prosessi kestää yleensä 1-3 kk.
Kiitos sinulle tuomarinalku.
Sinusta tulee varmasti hyvä tyyppi virkaasi, kun jaksat
avustaa näinkin muita.
Niin tässä työssä näkee myös tuon asianajajien laskutuksen...pikkujutuista vedetään älyttömät siivut. Esimerkkeinä juuri yksinkertaiset haastehakemukset, avioehdot, testamentit yms.
Ja jos haastehakemuksessa on jotain virheitä tai puutteita niin kyllä käräjäoikeus kehottaa ja neuvookin ne korjaamaan.
Jep..Niinhän ne sanoi neuvonnassa.
Kiitos vielä kerran neuvoista.
Jäämme odottamaan oikeuden päätöstä.