Tietääkö kukaan mitä uppoamarunkoisen lasikuituveneen pilssin alapuolella on ,veneessä jonka ostin oli pilssissä vettä ja öljyä n.250 litraa ja ei tiedä kuinka kaun se on siellä ollut.Tuli pieni epäilys jos vettä pääsee pilssin ja pohjan väliin niin voi jäätyessään haljeta.
pilssi
juhan
4978
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No ei kukaan veneentekijä pilssin alle mitään sellaisia salalokeroita rakentele, joihin vesi voisi päästä/jäädä ja siellä jäätyä.
Pituussuunnassa pilssi saattaa kuitenkin olla jaettuna pystyseinämillä useampaan lokeroon; lokeroiden välillä voi olla ohuet kanavat, joita pitkin vesi pääsee lokerosta toiseen. Jos pilssin saa tyhjäksi peräpäästä, niin keulapään pilssissä saattaa olla vielä vettä (ja päinvastoin).
Itselläni on ollut kaksi uppoumarunkoista lasikuituvenettä. Pilssin tyhjeneminen on ollut kummassakin selvästi silmin havaittavissa.
Ihmeellistä, että joku venettä myyvä ei tyhjennä pilssiä ennen myyntiä!
Ihmeellistä, ettei veneen ostajaehdokas kurkkaa pilssiin. Sen öljyisyys ja likaisuus kertoo jotakin veneen kunnosta ja kipparin huolellisuudesta.
Vai oletko ehtinyt ajaa kaupanteon jälkeen pitkähkön matkan ennen noiden 250 litran löytymistä? Jos vannasputki tai sen poksitiiviste vuotaa, niin vesi on toki voinut kertyä pilssiin vasta kaupanteon jälkeenkin.
olin tietoinen monesta viasta,se näkyi kyllä kauppahinnassa ja vene on ollut 2 vuotta ylhäällä.
Onko kyseessä Barlit joka oli myynnissä Vuosaaressa. Barlitin runko on n. sentin paksuista umpilaminaattia, lukuunottamatta muutamaa ontosti kaikuvaa jäykkääjää. Barlitin pilssin alla on siis aina vain meri, paitsi talvella! :)