onko muut saaneet synnytykses spinaaliepiduraali-yhdistelmää.ite sain ja voin suositella.spinaali vaikutti heti ja kun vaikutus lakkasi mentiin epiduraalilla ponnistukseen asti.sairaalassa yksi ainut lekuri suosii ja laittaa noita yhdistelmiä ja mun tuurilla oli hänen työvuoronsa...mut kyselkää omista synnytyssairaaloista tuota mahdollisuutta. oli aivan loistava olo koko ajan, ainut etten tuntenut suurta ponnistamisen tarvetta mut hyvin meni kuitenkin. ponnistusvaihe kesti 30 min.
yhdistelmäpuudutus
marru
4691
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nääää.... synnyttäjillä tulee niin usein postspinaalipäänsärky ettei spinaalipuudutusta kannata pistää ihan vaan huvikseen. Epiduraali alkaa vaikuttaa puolessa tunnissa, sekin riittää.
Ei välttämättä hyvä puudutussysteemi jokaiselle järjestään...
Juuri epiduraalista tulisi se päänsärky, jos lääkäri pistää liian syvälle. Voiko se tulla spinaalistakin ? Sorry tyhmä kysymys.
http://www.blackwellroyalmarsdenmanual.com/sample/mars2 9_f1.gif
Tuolla on kuva selän anatomiasta. Jos epiduraalineula ei vahingossa napsahda intratekaalitilaan, päänsärkyä ei tule. Onnistuneessa epiduraalipuudutuksessa päänsärkyä ei siis pitäisi tulla.
Spinaalipuudutus pistetään aina durakalvon läpi intratekaalitilaan, selkäydinnesteeseen saakka, jolloin spinaalin seurauksena voi aina olla päänsärky.
http://www.blackwellroyalmarsdenmanual.com/sample/mars29_f1.gif