Ulkomaankauppaministeri Paula Lehtomäki vierailee Uruguayssa.
"""Lehdet kertoivat Lehtomäen vahvistaneen, ettei Suomi aio puuttua kahdenväliseen sellutehdaskiistaan. Argentiinan tärkeimmät sanomalehdet Clarin ja La Nacion otsikoivat Lehtomäen puolustaneen Botniaa.""""
"""Lehtomäki sanoi Montevideossa tiistaina pidetyssä lehdistötilaisuudessa, että Fray Bentosiin rakennettava Metsä-Botnian sellutehdas käyttää uusinta ja parasta mahdollista teknologiaa, mikä merkitsee, että tehtaan ympäristövaikutukset ovat olemattomat."""
""""Ainakin kaksi ympäristöselvitystä on jo tehty, enkä ole aivan vakuuttunut, että uusi selvitys ratkaisisi ongelman", sanoi Lehtomäki.""""
"""Hän teki myös selväksi, ettei Botnian toiminta ole Suomen hallituksen ohjattavissa."""
"Botnia on yksityinen yritys, eikä ole meidän asiamme sanoa sille, mitä tehdä", sanoi Lehtomäki lehdistötilaisuudessa.""""
""""Hän kertoi Suomessa olevan 19 samantyyppistä tehdasta, eikä niiden ole havaittu aiheuttavan saasteongelmia."""
"""Helsingissä juomme vettä joesta, jonka varrella on tehdas, ja olemme aika terveitä ja hyvinvoivia", totesi ministeri Lehtomäki."""
Miksi Lehtomäki puhuu Suomen ja suomalaisten suulla ja rahoilla globaalin suuryrityksen puolesta eli lobbaa?
Miksi hän kieltää lobbaavansa vaikka tekeekin niin?
Miksi hän kieltää Suomen ja suomalaisten roolin bisneksessä vaikka puhuukin virkansa puolesta meidän suullamme?
Miksi hän valehtelee tehtaiden turvallisuudesta ja haitattomuudesta?
Onko kyseessä nuoren kepulaisen harkintakyvyn pettäminen ja virkavirhe vai Suomen ja meidän kaikkien linja?
Seisovatko suomalaiset Lehtomäen sanojen takana?
tai edes kepulaiset?
työttömät paperimiehet?
kartelleissa kärsineet?
Miksi suomalaiset rinnastetaan yrityksien casinopeliin, halpatyövoiman käyttöön ja pikavoittoihin tropiikissa ja kepun lypsypolitiikkaan?
Kepu Lobbaa?
4
315
Vastaukset
- mitä jossain uruguassa
tehdään. Mitä ihmettä vaahtoat tuommoisilla?
Suuryrityksillä on suuryritysten hommat, koita sinä vain pitää omista hommistas huolta. Tottakai lobbaa sehän on valittu siihen tehtävään vai mikä sen tehtävä on.Nuilla sun visiolla mahtais teollisia työpaikkoja olla todella vähän,toisaalta eihän niitä toisten mielestä tarvitakkaan.Eletään vain rehuja syömällä kuunnellaan lintujen laulua pienessä pohjolassa.
- ajattelu
kannattas jo jättää unholaan,kun asia on kuitenkin niin että jos ei ole rikkaita jotka tarvitsevat palveluita niin ei ole silloin köyhillä kommunisteillä ja vihreillä töitäkään! jos tämä väittämä ei pidä paikkaansa niin mikä sitten!!!!!Hyvä "gerbiili" sinä tohdit puhua asiat niinkuin ne ovat.....
- y.p.
no, arkentiinalaiset on vain katteellisia, kun tehasta ei rakenneta niitten tontille. Keskittäköön tankoon yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962072Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121909Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2471394Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.811041Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402928Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39808- 56769
- 73745
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70724