Tietääkö joku kuinka paljon Inkerinmaalla on kouluja, joissa inkeriä voi opiskella tai kouluaineita voi opiskella inkerinsuomeksi? Mielestäni inkerin tulevaisuus riippuu lapsista ja heidänkielellisestä osaamisesta, muutoin inkeriläisten taru loppuu pian.
Kysymys kouluista?
12
994
Vastaukset
- Anton_Keltosta
Kun kävin Kelton koulua sain mahdollisuuden oppia suomea kerhossa. Se oli ainutlaatuinen kokeilu silloin 1986. Itse en näe inkeriläisyyden säilyvän ilman Suomea. Jatkossa suhde suomalaisuuteen säilyy kunhan ylläpidetään yhteyksiä Suomessa asuviin sukulaisiin. Epäilen että suurin osa inkeriläisistä muutti Suomeen ja tulee parissa sukupolvessa suomalaisiksi ilman omaa identiteettiä. Kai se on niin kutsuttu kohtalo.
- kouluista
Onko Keltossa tai muualla Inkerissä vielä vastaavia kokeiluja? Olisi kiinostusta auttaa inkeriläisiä koululaisia. Onko sinulla tietoa tästä?
Keltossa ehkä.Ei mualla.Taru on loppunut jo.Siitä ,mitä tekee Inkerinliitto on lastenleikia ja Suomesta rahanlypsämistä.Synkkä ja surullista,mutta totta.Itse yritän säilyä vaikkapa jotain,mutta näköjän muita se ei kiinosta.
- Anton_Keltosta
Suomalaisuus voi säilyä luonollisella tavalla. Jos ei ole edellytyksiä sen säilyttämiseksi tuhraan on tehdä mitään ja vielä tuhlata kansalaisten rahoja. Me voimme auttaa vanhuksia jotka ovat todellakin suomalaisia koska syntyivät ja kasvoivat suomalaisessa ympäristössä. Nyt ainoa ja varma tapa säilyä suomalaisena on muuttaa koti-suomeen. Kun rupesin yrittäjäksi uusyrityskeskus on tutkinut yrityksen mahdollisuuksia pärjätä.. sama on tässäkin - niissä oloissa suurinta mitä voidaan saada - kunnollinen vanhuus muistaen että nämä vanhukset kärsivät oman suomalaisuuden takia. Kaikki muu toiminta on turha. Jos halutaan todellakin auttaa nuoria ja aikuisia niin heidän on myönnettävä oleskelulupa ilman kielikokeita. Itse laskisin myös niitä joiden jompikumpi vanhempi on suomalainen. Suomessa tarjoasin suomen kielen opetusta kahden vuoden aikana. Sen jälkeen olisi kielikoe, josta on selviydyttävä jos haluaa jäädää Suomeen.
Anton_Keltosta kirjoitti:
Suomalaisuus voi säilyä luonollisella tavalla. Jos ei ole edellytyksiä sen säilyttämiseksi tuhraan on tehdä mitään ja vielä tuhlata kansalaisten rahoja. Me voimme auttaa vanhuksia jotka ovat todellakin suomalaisia koska syntyivät ja kasvoivat suomalaisessa ympäristössä. Nyt ainoa ja varma tapa säilyä suomalaisena on muuttaa koti-suomeen. Kun rupesin yrittäjäksi uusyrityskeskus on tutkinut yrityksen mahdollisuuksia pärjätä.. sama on tässäkin - niissä oloissa suurinta mitä voidaan saada - kunnollinen vanhuus muistaen että nämä vanhukset kärsivät oman suomalaisuuden takia. Kaikki muu toiminta on turha. Jos halutaan todellakin auttaa nuoria ja aikuisia niin heidän on myönnettävä oleskelulupa ilman kielikokeita. Itse laskisin myös niitä joiden jompikumpi vanhempi on suomalainen. Suomessa tarjoasin suomen kielen opetusta kahden vuoden aikana. Sen jälkeen olisi kielikoe, josta on selviydyttävä jos haluaa jäädää Suomeen.
Täällä Jyväskylässä on paljon inkeriläisiä,jotka tulivat tänne monta vuotta sitten.Ne eivät osa kieltä ja ovat yksinkertaisesti yhteiskunnat takka.Minusta on kuitenkin parempi,että järjestetaan koe Venäjällä.Nille,jotka haluavat muuta Suomeen on todistettava,että ne ovat suomalaisia.Jos joku ei osaa kieltä syntymästä alkaen - pitä tarjoa mahdollisuus oppia.
- Inkerin ku
Varsinaista "inkerin kieltä" ei ole eikä koskaan ole ollutkaan. Inkerissä asuneet suomalaiset puhuivat Suomen eri murteita. Siis Inkerissä ei ollut edes yhtä ainoaa murretta. On suoranainen ihme, että suomen kieli säily inkeriläisillä näinkin pitkään.
Suomessa erityisesti inkeriläisten kohdalla ulkopuoliset rajoittavat suomalaisuuden kielen osaamiseen: jos et osaa suomea, et ole suomalainen. Kuitenkin suomalaiseksi -tai mihin muuteen kansalaisuuteen kuuluvaksi - kokeminen on monimutkaisempi asia. Hyväksymme täysin, että Suomessa asuu ruotsinkielisiä suomalaisia. Hyväksymme myös sen, että esim. amerikansuomalaisten toinen polvi on englanninkielistynyt. On myös hyväksyttävä se, että itseään suomalaisena pitävä inkeriläinen voi olla äidinkieleltään venäjänkielinen, mutta sielultaan suomalainen. Useimmat paluumuuttajat ymmärtävät suomen kielen merkityksen tärkeyden erityisesti Suomessa ja ovat myös oppineet täällä asuessaan suomen kielen.
Anton on erittäin oikeassa Inkerinmaan olemuksesta. Se on paikka, jossa inkerinsuomalaiset ovat aikaisemmin asuneet, mutta joka on nykyisin yhä harvemman inkeriläisenä itseään pitävän kotimaa.
Inkeriläisyys ei liity maahan eikä alueeseen. Se on inkeriläisiksi itsensä tuntevien ihmisten verkosto asuuinpaikasta riippumatta. Sen lujittamiseksi voivat toimia myös Suomessa asuvat Inkeristä kiinnostuneet ihmiset vaikkapa Inkerin kulttuuriseuran kautta.Ihan tosissa,vaimon vanhemmat ovat Pohjanmaalta,ja puhuvat ruotsi-suomi sekäkielellä.Mutta ei kuka nille puhuu että "sä et oo aitoa suomalainen".Mutta suomea inkeriläisten on osattava.Mutta kenen kanssa siitä puhua?Kun samassa paikakunnassa Inkerissä asuu tuskin 5 inkeriläistä?
- Inkerin kulttuuriseura
Inkeriläinen kirjoitti:
Ihan tosissa,vaimon vanhemmat ovat Pohjanmaalta,ja puhuvat ruotsi-suomi sekäkielellä.Mutta ei kuka nille puhuu että "sä et oo aitoa suomalainen".Mutta suomea inkeriläisten on osattava.Mutta kenen kanssa siitä puhua?Kun samassa paikakunnassa Inkerissä asuu tuskin 5 inkeriläistä?
Hyvä "Inkeriläinen",
Suomalaistenkin asenteet voivat muuttua, vaikkakin hitaasti, kunhan jaksamme yhdessä ponnistella. Kaikkea hyvää!
- Kukaan neuvoa
Osaisiko kukaan neuvoa koulua, mihin voisi lähettää suomenkielisiä kirjoja ja koulutarvikkeita?
- mie vaan
Uskoisin että Suomen ulkomaanapu ja Suomen Inkerin Liitto vie apusi perille.
- tiedosta...
mie vaan kirjoitti:
Uskoisin että Suomen ulkomaanapu ja Suomen Inkerin Liitto vie apusi perille.
Saattaa olla, että lähitulevaisuudessa siivotaan vanhojen kirjojen varastoa.
- Inkerin kulttuuriseura
tiedosta... kirjoitti:
Saattaa olla, että lähitulevaisuudessa siivotaan vanhojen kirjojen varastoa.
Ennen kuin pakkaat kirjojasi kannattaa miettiä muutamia seikkoja. Suomenkielisiä (koulu)kirjoja on viety Venäjälle 20 viimeisen vuoden aikana autokuormittain. Ennätys oli, kun vuoden 1989 tienoilla rahdattiin sinne useita tuhansia suomalaisia yläasteen fysiikan kirjoja. Kirjojen kohtalosta ei ole varmaa palautetta kuulunut, mutta ilmeisestikään niillä ei ole ollut toivottua käyttöä. On otettava huomioon, että venäläisissä kouluissa on omat oppisuunnitelmansa ja -materiaalinsa.
Suomenkielisiä kouluja ei ole (entisellä Inkerinmaalla), mutta myös suomenkieliset lapset ovat yhä harvemmassa. Suomea opiskellaan joissakin kouluissa (pitkänä) vieraana kielenä.
Inkerin kulttuuriseura on yrittänyt toimittaa Pietarin ympäristön mm. suomen kielen kerhoihin ja seurakuntiin lasten alkeisopetusta tukevia kirjoja, mutta ponnisteluista huolimatta ei ole muodostunut selkeää käsitystä toiminnassa olevista (lasten)kieliryhmistä.
Hatsinassa toimivassa Inkeri-keskuksessa on suomenkielinen kirjasto. Kirjoja kyllä riittää, toivottavasti myös lukijoita.
Inkeriläisen kulttuurin tukeminen on kannatettava tavoite, mutta siihen tarvitaan toisenlaisia toimia. Jokainen inkeriläisjärjestö niin Venäjällä, Suomessa, Virossa kuin Ruotsissakin tekee työtä inkeriläisyyden vaalimiseksi ja elvyttämiseksi sekä katoavan perinteen tallentamiseksi. Tervetuloa mukaan talkoisiin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1076156Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163457Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370