Olisi edessä yön yli reissu Helsinkiin, ja koska en haluaisi ystäviä vaivata, katselin noita pääkaupungin hotelleja. Kyllä on riistohinnat nykyään; normihinta oli semmoinen 140-200€ yö viikolla! Yhdestä yöstä tuo on kyllä semmoinen summa, ettei edes tahdo käsittää. Onko hotelleilla TODELLA varaa tämmöiseen hinnoitteluun? Minä ainakin joudun jättämään väliin ja tyytymään opiskelukaverin sohvaan. 1200mk - huh, puistattaa!
Törkeät hotellihinnat
satunnainen matkailija
92486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
mene vaikka kadulle jos ei ole rahaa.
Taas joku kotimainen "tili-päivä-miljoonäri-asunto-ja-autovelallinen" hermot kireällä, kun ei ole koskaan ulkomailla päässyt käymään.
Helsingin hotellihinnat ovat törkeitä jos verrataan vaikka Berliinin ja Wienin hintoihin. Lisäksi Helsingin hotellien vuotuinen käyttöaste on n 50% ja silti kiskovat sikahintoja. Luulisi että tälläisen käpykylän kannattasi hinnoitella hotellit uudelleen.
Löytysköhän tuolta halvempaa vaihtoehtoa http://www.matkailu.com/suomi/hakusivu2.htm
mä hotellissa ja vietän hauskaa kun on millä mällätä.mitä tollaset tyhjä taskut sieltä perukoilta lähtee minnekään.
Jos ei ole varaa, mene hostelliin. Juuri sen takia hotelleilla on varaa, kun on paljon kysyntää.
ja sekö mielestäsi kertoo paljosta kysynnästä?
Olen kanssasi täydellisen samaa mieltä helsingin hotellien hinnoista! Vaikka en aivan tyhjätasku olekaan kuten nuo kirjoittelijat olettavat ilmeisesti kaikkien jotka kummastelevat hintoja olevan, niin käytän kyllä rahani mielummin johonkin muuhun kun törkeen kalliiseen petipaikkaan!!!!!! Mutta viimeksi olimme hotelli Avassa ja sen hinta-laatusuhde oli mielestämme erittäin hyvä. Sijainti oiva, peti/huone asiallinen ja siisti ja aamupala maukas ja runsas. Menemme seuraavallakin kerralla sinne. Kannattaa kokeilla ja käyttää "säästyvä" raha johonkin itsensä hemmoitteluun.
Itse olen yöpynyt Eurohostellissa, mikä tarjoaa kaiken tarpewellisen suht keskeisellä paikalla! 2 hengen huone n. 45-50 euroa, pari euroa lisää niin saa aamupalan. vessat ja suihkut tosin käytävällä.
Jospa nämä ketjut mahdollisimman pian rantautuisivat Suomeen:
Etap- http://www.etaphotel.com/etaphotel/index.html ja
Formule1 http://www.hotelformule1.com/formule1/index.html
Tukholmastakin jo löytyy F!-hotelli!
Kokemusta näistä on, niissä yöpyy edullisesti ja todella mukavasti.