Pitäis istuttaa 40 kpl 100-125cm kanadan tuijia
aidaksi. Mikähän olisi hyvä istutusväli? Haluaisin aidasta tuuhean, eli onko vaara epäonnistua, jos istutan liian tiheään? Entäs istutusojan leveys ja syvyys ja pelkkää multaako laitetaan? Jostakin kuulin, että jotkut ovat laittaneet tähän istutusojaan jonkinlaisen kastelu systeemin, siis maahan. Kannattaako harkita? Istutuspaikkaan paistaa aurinko.
Kanadan Tuija
2
2091
Vastaukset
- kokemusta on
onkohan oikea kasvivalinta jos paikka on aurinkoinen!
Kevätauringon paistaessa maan ollessa vielä jäässä tuija ei saa vettä ja aurinko paahtaa aidanteen ruskeaksi!!!!!- muuutta
pitää muistaa kastella KAIKKIA uusia taimia viikon tai kahden välein ekana vuonna.
Naapurissa on tuijat varjossa ja kuoleman kielissä, eivät kastelleet kun ei varjossa kuulemma tarvitse.
Meillä on paahteessa tuijat enkä tänä vuonna edes varjostanut niitä. Kastelin syksyllä viimeiseksi olisko ollut elo-syyskuuta.
Istuta tuijat noin 70 cm välein ja saat tuuhean aidan. Heti se ei ole läpinäkymätön mutta muutamien vuosien päästä kylläkin.
Tee suosiolla istutusoja. Voit lisätä kasvualustaan rodo-havumultaa.
Oikeasti tuijat eivät ole kauhean kranttuja. Viimeisimmät taimeni olivat täysin savipellossa kasvaneet. Painavat taimet mutta tosi vihreät ja vahvat.
Varmuuden vuoksi voi kasvit suojata keväällä maaliskuun alussa varjostuskankaalla. Tätä kun pari vuotta tekee niin sitten kestävätkin jo itsekseen. Edellyttää kyllä kastelua silloin ensi vuosina, jotta juuristo pääsee kasvamaan syvälle ja laajalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2195983
Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m263764- 822597
- 392131
- 331902
- 451878
- 1071775
- 211656
- 271502
Tappajamanne kiinni
Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!331478